Zatwardzenie u niemowląt
Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko nie ma problemów z zaparciami. Zatwardzenie u niemowląt jest bowiem stosunkowo częstym problemem. Specjaliści uspokajają jednak, że nie należy martwić się na zapas. Częstotliwość wypróżnień u niemowlaka jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Dziecko może wydalać kał po każdym posiłku lub tylko co 1-2 dni. Wszystko zależy od sposobu karmienia, aktywności niemowlęcia oraz tempa trawienia. Jeśli częstotliwość wypróżnień zmniejsza się, a dziecko wyraźnie odczuwa dyskomfort, wiele wskazuje na zatwardzenie. Typowe dla zaparć są również twarde, suche stolce, które z trudem przechodzą przez odbyt.
1. Przyczyny zatwardzenia u niemowląt
Powodem zaparć u dziecka może być spożywanie mleka modyfikowanego. Dzieci karmione wyłącznie mlekiem z piersi rzadko doświadczają zatwardzenia, gdyż mleko matki ma doskonale zbilansowaną zawartość tłuszczu i białka. Dzięki temu ich stolce są niemal zawsze miękkie, nawet gdy niemowlę nie robiło kupy przez kilka dni. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, istnieje ryzyko, że jeden z jego składników będzie przyczyniał się do zaparć. W takiej sytuacji warto skonsultować z lekarzem zmianę mleka na inne. Przyczyną zatwardzenia może być również rozszerzanie diety. Wiele dzieci doznaje zaparć po wprowadzeniu do swojego jadłospisu produktów stałych. Kleik ryżowy, który jest zwykle pierwszym stałym produktem w diecie niemowlaka, jest bowiem ubogi w błonnik.
Zatwardzenie może być wynikiem odwodnienia organizmu. Jeżeli niemowlak otrzymuje zbyt mało płynów, może odwodnić się. W takiej sytuacji organizm dziecka reaguje, zatrzymując więcej płynu z pożywienia. W rezultacie stolce niemowlęcia są twarde, suche i niełatwo je wydalić. Czasami za wystąpienie zaparć odpowiedzialna jest choroba, na przykład niedoczynność tarczycy, zaburzenia metaboliczne, alergie pokarmoweoraz zatrucie jadem kiełbasianym. Rzadko zdarza się, że zatwardzenie jest spowodowane chorobą Hirschsprunga, którą diagnozuje się zwykle w ciągu kilku pierwszych tygodni życia dziecka. Niemowlęta dotkniętę tą chorobą mają wadę wrodzoną, która uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie jelit.
2. Jak leczyć zatwardzenie u niemowląt?
Aby pomóc dziecku zwalczyć zaparcie, warto zachęcić niemowlaka do większej aktywności fizycznej. Jeśli dziecko raczkuje, może w czasie zabawy zrobić kilka okrążeń na dywanie. Jeżeli niemowlę jedynie leży, należy łagodnie poruszać jego nogami w taki sposób, jakby jechało na rowerze. Eksperci zalecają także masowanie brzucha niemowlaka przez około 3 minuty. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym i zmaga się z zaparciami, należy skontaktować się z lekarzem i rozważyć zmianę mleka na produkt innej firmy. Niektóre dzieci rzadziej doświadczają zaparć, spożywając mleko sojowe – warto wziąć to pod uwagę. Dobrym pomysłem jest także zamiana płatków ryżowych na płatki jęczmienne lub owsiane, które mają w sobie więcej błonnika. Do jadłospisu niemowlaka warto włączyć również rozdrobnione owoce i warzywa, oczywiście zgodnie z zaleceniami. Jeśli dziecko spożywa różne produkty stałe, należy skonsultować się z lekarzem, czy można do diety niemowlęcia włączyć łyżeczkę otrębów owsianych. Wskazane jest również ograniczenie spożycia produktów przyczyniających się do zaparć: ryżu, bananów oraz gotowanej marchwi. Aby poprawić trawienie u dziecka, można podawać mu odrobinę soku jabłkowego lub z suszonych śliwek. Ponadto należy zwiększyć ilość wypijanych przez niemowlę płynów. Jeżeli domowe sposoby na zatwardzenie nie pomogą, należy udać się z dzieckiem do lekarza. W żadnym wypadku nie należy podawać niemowlakowi środków przeczyszczających bez wyraźnego zalecenia pediatry.