Alergia pokarmowa u niemowląt
Alergia pokarmowa jest spowodowana nadwrażliwością organizmu na białko obecne w pokarmie. 90 proc. wszystkich reakcji alergicznych najczęściej spowodowane jest przez kilka alergenów: mleko krowie, orzechy, jajka, pszenicę, soję, ryby i owoce morza.
1. Przyczyny alergii
Najważniejszą przyczyną alergii pokarmowej u malych dzieci jest mleko krowie, w którym zawarte jest ponad 20 białek − najczęściej uczula kazeina, która w przeciwieństwie do innych białek nie ulega rozkładowi pod wpływem temperatury i pasteryzacji. Z tego powodu powinno się unikać podawania mleka krowiego dzieciom poniżej 1. roku życia.
U małych dzieci alergia na białko mleka objawia się zmianami na skórze (pokrzywka i atopowe zapalenie skóry), biegunką, wymiotami. U 1/3 chorych występują również objawy ze strony układu oddechowego (katar, astma). W nielicznych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia. W zależności od wieku uczulenie może dawać różne symptomy, np. w dzieciństwie wywoływać wysypkę, a w późniejszych latach astmę oskrzelową.
2. Żywienie w alergiach
Najlepszym sposobem przeciwdziałania alergii jest karmienie piersią. Wiele badań klinicznych dowodzi, że takie karmienie do 4-6 miesiąca życia dziecka skutecznie zapobiega uczuleniom. Pozwala również na rozwój tolerancji dziecka na alergeny występujące w pokarmach.
W przypadku niemowląt karmionych sztucznie, w rodzinach których występowały alergie pokarmowe, do żywienia stosuje się mieszanki mleczne hipoalergiczne. Zawierają one w swoim składzie albo zhydrolizowane (pocięte na peptydy) białka serwatkowe lub kazeinę. Takie mleka modyfikowane oznaczone są symbolami HA, PEPTI, które pochodzą od słów „hipoalergiczny” lub „peptyd”.
Wyniki badań wskazują, że stosowanie hydrolizatu kazeiny zamiast mleka modyfikowanego zmniejsza ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry aż o 33 proc. Na rynku obecne są również mieszanki, które w swoim składzie zawierają pojedyncze aminokwasy. Z uwagi na fakt ich przetworzenia − hydrolizy białek − mają one nieprzyjemny smak i zapach (np. Nutramigen). Ponadto u dzieci obciążonych alergią nie powinno się podawać preparatów sojowych, gdyż soja jest bardzo silnym i częstym alergenem pokarmowym.
Leczenie dietetyczne w alergiach pokarmowych ma na celu wyciszenie reakcji alergicznej oraz uzyskanie tolerancji pokarmowej na aktualnie szkodliwy pokarm. Zaleca się wprowadzanie do diety dziecka nowych pokarmów nie wcześniej niż po 4. miesiącu życia.