Trwa ładowanie...

Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 25.05.2023 00:11
Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach
Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach (123rf)

Imię powinno pasować do człowieka, ale jak w trakcie ciąży lub nawet po porodzie przewidzieć, że do naszego dziecka będzie pasowało to imię, a inne nie? W tej kwestii warto zdać się na sprawdzone rozwiązania i decyzję o wyborze imienia dokładnie przemyśleć w oparciu o następujące wytyczne.

spis treści

1. Imię a nazwisko

Zasada jest prosta – imię musi pasować do nazwiska. To nie przypadek, że słynna Marilyn nazywała się Monroe, a nie Jones (zarówno imię, jak i nazwisko były pseudonimem aktorki). Tak samo imię Aleksander lepiej komponuje się z nazwiskiem zakończonym np. na -icz niż z lekko humorystycznym „Kubełek”. Każde imię, jakie bierzesz pod uwagę, napisz na kartce papieru, tak jakbyś podpisywała zeszyt swojego malca, i pamiętaj, że przez całe swoje życie twój potomek złoży tysiące takich podpisów (kartkówki, zeszyty, listy obecności itp.).

2. Dobre, bo polskie

Zagraniczne imiona mają oryginalne brzmienia, ale zanim nadasz córeczce skądinąd wdzięczne imię Jacqueline, zastanów się, ile wysiłku włoży twoje dziecko w naukę pisowni własnego imienia. Czy naprawdę chcesz, by ośmio- lub dziewięciolatka robiła błędy, podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem?

3. Jak to zdrobnić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"

Przez pierwsze kilka lat do swojego dziecka będziesz zwracać się głównie w formie zdrobniałej. Czy imię, które ci się podoba, występuje w kilku wersjach? Na marginesie, to kolejny argument za wyborem polskobrzmiącego imienia – o ile Tomasza „zdrobnisz” bez problemu (Tomek, Tomaszek, Tomcio itd.), o tyle z Colinem będziesz mieć nie lada problem (Colinek...?).

4. W tradycji siła!

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze... Zamiast przetrząsać nerwowo księgi imion, zerknij na swoje drzewo genealogiczne w poszukiwaniu inspiracji. Wiele imion wraca po latach do łask, może warto dać im szansę?

5. Modne? Nie, dziękuję

Popularne imiona mają jedną zasadniczą wadę – po kilku latach w przedszkolu pojawia się gromadka dzieci o tych samych imionach. Oczywiście nie warto silić się za wszelką cenę na oryginalność, ale czy chcesz, by twój synek miał w swojej klasie trzech kolegów o takim samym imieniu? W minionym roku w gronie najczęściej nadawanych w Polsce imion znalazły się następujące: Lena, Julia, Zuzanna, Maja i Zofia u dziewcząt, a u chłopców – Jakub, Kacper, Filip, Szymon i Jan. Do często nadawanych imion należy także dużo imion tradycyjnych, które szczyt popularności przeżywały dobrych kilka dekad temu, na przykład Antoni, Franciszek, Mikołaj, Stanisław, Ignacy, Ksawery i Leon. Podobnie sytuacja przedstawia się wśród imion żeńskich – tysiące polskich dziewczynek otrzymało w zeszłym roku imię Hanna, Gabriela, Antonina, Karolina, Michalina i Helena.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze