Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach

Imię powinno pasować do człowieka, ale jak w trakcie ciąży lub nawet po porodzie przewidzieć, że do naszego dziecka będzie pasowało to imię, a inne nie? W tej kwestii warto zdać się na sprawdzone rozwiązania i decyzję o wyborze imienia dokładnie przemyśleć w oparciu o następujące wytyczne.

1. Imię a nazwisko

Zasada jest prosta – imię musi pasować do nazwiska. To nie przypadek, że słynna Marilyn nazywała się Monroe, a nie Jones (zarówno imię, jak i nazwisko były pseudonimem aktorki). Tak samo imię Aleksander lepiej komponuje się z nazwiskiem zakończonym np. na -icz niż z lekko humorystycznym „Kubełek”. Każde imię, jakie bierzesz pod uwagę, napisz na kartce papieru, tak jakbyś podpisywała zeszyt swojego malca, i pamiętaj, że przez całe swoje życie twój potomek złoży tysiące takich podpisów (kartkówki, zeszyty, listy obecności itp.).

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

2. Dobre, bo polskie

Zagraniczne imiona mają oryginalne brzmienia, ale zanim nadasz córeczce skądinąd wdzięczne imię Jacqueline, zastanów się, ile wysiłku włoży twoje dziecko w naukę pisowni własnego imienia. Czy naprawdę chcesz, by ośmio- lub dziewięciolatka robiła błędy, podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem?

3. Jak to zdrobnić?

Przez pierwsze kilka lat do swojego dziecka będziesz zwracać się głównie w formie zdrobniałej. Czy imię, które ci się podoba, występuje w kilku wersjach? Na marginesie, to kolejny argument za wyborem polskobrzmiącego imienia – o ile Tomasza „zdrobnisz” bez problemu (Tomek, Tomaszek, Tomcio itd.), o tyle z Colinem będziesz mieć nie lada problem (Colinek...?).

4. W tradycji siła!

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze... Zamiast przetrząsać nerwowo księgi imion, zerknij na swoje drzewo genealogiczne w poszukiwaniu inspiracji. Wiele imion wraca po latach do łask, może warto dać im szansę?

5. Modne? Nie, dziękuję

Popularne imiona mają jedną zasadniczą wadę – po kilku latach w przedszkolu pojawia się gromadka dzieci o tych samych imionach. Oczywiście nie warto silić się za wszelką cenę na oryginalność, ale czy chcesz, by twój synek miał w swojej klasie trzech kolegów o takim samym imieniu? W minionym roku w gronie najczęściej nadawanych w Polsce imion znalazły się następujące: Lena, Julia, Zuzanna, Maja i Zofia u dziewcząt, a u chłopców – Jakub, Kacper, Filip, Szymon i Jan. Do często nadawanych imion należy także dużo imion tradycyjnych, które szczyt popularności przeżywały dobrych kilka dekad temu, na przykład Antoni, Franciszek, Mikołaj, Stanisław, Ignacy, Ksawery i Leon. Podobnie sytuacja przedstawia się wśród imion żeńskich – tysiące polskich dziewczynek otrzymało w zeszłym roku imię Hanna, Gabriela, Antonina, Karolina, Michalina i Helena.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.