Trwa ładowanie...

Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?

Avatar placeholder
17.01.2017 09:35
Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?
Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować? (Zdjęcie bagaży autorstwa Pleuntje / CC BY-SA 2.0)

Rodzinny wyjazd to nie weekend we dwoje, na który można wybrać się spontanicznie i bez bagażu. Gdy na wycieczkę jedzie cała rodzina, przygotowania są niezbędne, pozwalają bowiem uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak płacz dziecka, gdy w połowie drogi zauważa, że ulubiona maskotka została w domu. O czym warto pamiętać, planując wycieczkę z partnerem i dziećmi?

spis treści

1. Co zabrać ze sobą na rodzinną wycieczkę?

Spakowanie ubrań na zmianę to oczywista sprawa, gdy czeka nas kilka dni poza domem. Dobór strojów zależy od miejsca, w które się udajemy – w górach warto mieć ciepłe swetry, kurtki nieprzemakalne i wygodne buty trapery, które sprawdzają się w trakcie pieszych wycieczek.

Ochronna odzież jest niezbędna również w pobliżu akwenów wodnych, w jesienne dni powietrze jest bowiem wilgotne i łatwo wówczas o przeziębienie, zwłaszcza u dzieci. Ubrania całej rodziny powinny być ciepłe i wygodne. Nie powinny krępować ruchów, zwłaszcza gdy planujemy aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Oprócz ubrań, butów i pidżam w bagażu powinny znaleźć się kosmetyki dla całej rodziny. Nie miejmy złudzeń – preparaty do mycia i pielęgnacji skóry używane przez rodziców z pewnością nie przypadną do gustu maluchom.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Skóra dziecka wymaga bowiem łagodniejszych środków i łatwo ulega podrażnieniom. Jeśli dzieci są w wieku niemowlęcym, w bagażu powinny znaleźć się wszystkie produkty stosowane na co dzień do pielęgnacji dziecka (zasypki, krem na odparzenia, oliwka itp.), o pieluszkach nie wspominając.

W zależności od przewidzianych atrakcji warto wziąć ze sobą gadżety sportowe, na przykład piłki lub skakanki – zabawa na świeżym powietrzu to doskonała alternatywa dla gier komputerowych i seriali. Jeżeli czeka nas długa podróż, a dzieci mają kilka lub kilkanaście lat, w podręcznej torbie powinniśmy mieć mini gry planszowe, dzięki którym czas płynie dzieciom szybciej. Zabierzmy również ulubione zabawki dzieci (w rozsądnych ilościach!).

Nieodzownym elementem wyposażenia rodzinnego bagażu jest również mała apteczka pierwszej pomocy z zestawem plastrów, wodą utlenioną, tabletkami przeciwbólowymi i środkami na biegunkę.

2. Czym wybrać się na wycieczkę?

Wybór środka transportu na rodzinny wyjazd może wydawać się trudny, ale to tylko pozory. Zarówno pociągi, jak i autobusy nie mogą się bowiem równać z samochodem osobowym. Własne auto zapewnia nie tylko komfort jazdy, ciszę i spokój w trakcie podróży, lecz także pozwala na spakowanie większej ilości ubrań, kosmetyków i akcesoriów.

Ponadto, jadąc rodzinnym samochodem, możemy w każdej chwili zatrzymać się i zrobić sobie przerwę, zjeść obiad w przydrożnej restauracji lub dokupić prowiant na stacji benzynowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco zboczyć z ustalonej trasy i zwiedzić malownicze miasteczka lub ciekawie wyglądające muzea, zamki lub parki zabaw.

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso
Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso [2 zdjęcia]

Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne.

zobacz galerię

3. Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży?

Jesienne wyjazdy nie zawsze upływają pod znakiem słońca – pogoda bywa zmienna, a deszcz w mgnieniu oka pogarsza warunki drogowe. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność, jadąc autem, zwłaszcza gdy w samochodzie znajdują się dzieci.

Sprzymierzeńcem kierowcy jest w takiej sytuacji wyposażenie auta, w nowoczesnych samochodach montowane są bowiem elementy zwiększające poziom bezpieczeństwa jego użytkowników, takie jak poduszki powietrzne, aktywne pasy bezpieczeństwa, rozluźniające się i napinające w zależności od sytuacji, Inteligentny System Kontroli Trakcji (poprawia trakcję na mokrej, oblodzonej lub zaśnieżonej drodze).

W niektórych autach w wyposażeniu znajduje się aktywny regulator prędkości, który wykrywa redukcję prędkości w poprzedzającym go samochodzie i reguluje przyspieszanie oraz zwalnianie, utrzymując tym samym stałą odległość między autami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze