Trwa ładowanie...

Rekolekcje wielkopostne. Szkoły łamią prawo

Avatar placeholder
19.03.2019 12:59
Wymaganie deklaracji, czy dzieci biorą udział w rekolekcjach, jest niezgodne z prawem
Wymaganie deklaracji, czy dzieci biorą udział w rekolekcjach, jest niezgodne z prawem (123rf.com)

Masz dziecko w wieku szkolnym? W placówce edukacyjnej pojawiają się pytania o uczestnictwo w rekolekcjach? Nie musisz odpowiadać. Jest to pytanie niezgodne z obowiązującym prawem i łamie konstytucję.

1. Rekolekcje wielkopostne. Pytanie o udział jest niezgodne z prawem

W szkołach w najbliższych dniach odbędą się rekolekcje wielkopostne. Chociaż teoretycznie placówki edukacyjne powinny zachowywać świecki charakter, w praktyce uczestnictwo w rekolekcjach w wielu szkołach przybiera niemal wymiar obowiązku.

Nieliczni uczniowie, którzy w tych dniach nie będą w kościele, są zobowiązywaniu do dostarczenia od rodziców stosownych oświadczeń.

Rodzice zaalarmowali Fundację Wolność od Religii. Fundacja przyznaje, że miała wiele takich zgłoszeń. Sprawę skierowano do wyższych instancji, aby ustalić, czy szkoła ma prawo wymagać wypełnienia oświadczenia o uczestniczeniu w rekolekcjach.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

O konsultację zabiegali m.in. rodzice ze Szkoły Publicznej nr 227 w Warszawie. Chodziło o przywrócenie świeckiego charakteru placówki, w której rozdano rodzicom do uzupełnienia oświadczenia.

Tej treści oświadczenie jest niezgodne z prawem
Tej treści oświadczenie jest niezgodne z prawem (wolnoscodreligii.pl)

Kontrowersje wzbudziło już pierwsze zdanie: "Wyrażam zgodę/Nie wyrażam zgody na uczestniczenie moje dziecka w rekolekcjach wielkopostnych (...)".

To sformułowanie łamie obowiązujące prawo, gdyż zgodnie z treścią Konstytucji RP art. 53 ust. 7: "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania".

Zobacz też: Na rekolekcjach w szczecińskim gimnazjum rozdawali repliki płodów w 3D

2. Rekolekcje wielkopostne. Nie powinny odbywać się zamiast lekcji

Formalnie placówki edukacyjne powinna charakteryzować "bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".

W praktyce w większości szkół wciąż wiszą na ścianach krzyże, nie ma zajęć z etyki czy innych alternatyw dla religii katolickiej, a lekcje religii odbywają się pomiędzy innymi przedmiotami.

Fundacja Wolność od Religii zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem, to rodzice mogą wystąpić z ewentualnym życzeniem, aby dzieci uczestniczyły w zajęciach lub uroczystościach religijnych.

Koszty wyprawki szkolnej w Polsce i w Europie. Sprawdź, gdzie wydają najmniej
Koszty wyprawki szkolnej w Polsce i w Europie. Sprawdź, gdzie wydają najmniej [5 zdjęć]

Nowy plecak, piórnik, przybory szkolne, zeszyty, strój na W-F, podręczniki... Początek września może

zobacz galerię

W rzeczywistości to rezygnacja z religii lub rekolekcji wymaga ingerencji i interwencji rodziców.

W piśmie skierowanym do rodziców uwagę zwraca również fakt, że rekolekcje odbywają się w czasie lekcji. Teoretycznie uczestnictwo w wydarzeniach religijnych może mieć formę zorganizowaną przez szkołę, ale bez szkody w zajęciach edukacyjnych.

Formalnie rzecz biorąc, rekolekcje powinny odbywać się po lekcjach, a nie zamiast nich.

Zobacz też: Nie chcą religii w szkołach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze