Nadmiar pokarmu

Nawał mleczny pojawia się najczęściej około trzeciej-piątej doby po porodzie, ale z czasem samoistnie ustępuje. Nadmiar pokarmu to fizjologiczny stan nadprodukcji mleka, który wiąże się z nagłym rozpoczęciem laktacji przy jednoczesnym małym zapotrzebowaniu maluszka na pokarm. Piersi kobiety stają się napięte, twarde, bolesne – po prostu pękają z przepełnienia. Wkrótce jednak sytuacja powinna się unormować i piersi zaczną produkować tyle pokarmu, ile dziecko będzie w stanie zjeść. Nadwyżki mleka zostaną wchłonięte do krwiobiegu. Jak radzić sobie w sytuacji nawału laktacyjnego? Pamiętaj o zasadzie karmienia na żądanie, dostosuj odpowiednią dla siebie i dziecka pozycję do karmienia, przystawiaj maluszka do piersi jak najczęściej i obserwuj, czy dziecko dobrze chwyta pierś. Kiedy piersi bardzo bolą, ulgę mogą przynieść zimne okłady na piersi. Niektóre panie odciągają pokarm.

Polecane wideo:

Sposoby radzenia sobie z nawałem mlecznym

Nawał mleczny to nagłe zwiększenie ilości pokarmu w związku z hormonalną burzą, jaka zachodzi w organizmie kobiety po porodzie. Zaczynają działać mechanizmy odpowiadające za laktację. Gwałtowny wzrost objętości mleka jest zauważalny około 40 godzin po urodzeniu dziecka. U kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, nawał laktacyjny może przesunąć się w czasie i pojawić się około 5-6 dnia po porodzie. Czasami nawał mleczny można pomylić z zapaleniem piersi. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar pokarmu jest naturalnym procesem towarzyszącym laktacji, natomiast zapalenie piersi to stan chorobowy wywołany drobnoustrojami. Piersi są bolesne, czerwone, czasem pokarm w ogóle nie wypływa, a maluszek nie chce ssać. Nawałowi mlecznemu towarzyszy uczucie napięcia piersi, czasem bolesność i obrzmienie. Kobiety często boją się zastoju. Najważniejsze w okresie nadmiaru pokarmu jest częste przystawianie szkraba do piersi – przynajmniej osiem razy na dobę. Przed karmieniem warto zwrócić uwagę, czy otoczka piersi jest miękka i możliwa do chwycenia przez maluszka. Jeżeli brodawka jest zbyt napięta, należy odciągnąć trochę pokarmu. Jakie inne metody, oprócz przystawiania dziecka do piersi, można wykorzystać w czasie nawału mlecznego?

  • Masaż piersi przed karmieniem.
  • Ciepłe okłady ułatwiające wypływ nadmiaru pokarmu z piersi.
  • Okłady na piersi ze zgniecionych liści kapusty schłodzonych wcześniej w lodówce – najlepiej przykładać po karmieniu.
  • Odciąganie pokarmu ręczne albo za pomocą laktatorów.

Odciąganie pokarmu

Niektórzy specjaliści nie zalecają, by w przypadku nadmiaru mleka w piersiach odciągać pokarm, twierdząc, że przynosi to tylko chwilową ulgę, a w perspektywie długofalowej tak naprawdę zwiększa produkcję mleka i przedłuża czas nawału mlecznego. Niestety, są sytuacje, kiedy odciągnięcie pokarmu jest koniecznością:

  • kiedy piersi są zbyt napięte i dziecko nie może ich prawidłowo chwycić,
  • kiedy istnieje ryzyko zastoju mleka w piersiach,
  • kiedy z powodu zbyt twardych piersi dziecko nie chce ssać,
  • kiedy dziecko nie może być karmione bezpośrednio z piersi, np. jest chore, przebywa w szpitalu,
  • kiedy dziecko w pierwszych dobach życia nie wysysa jeszcze odpowiedniej ilości mleka – wówczas trzeba go dokarmiać odciągniętym z piersi pokarmem.

Należy odciągać taką ilość mleka, by zmniejszyć obrzęk piersi. W jaki sposób można odciągnąć pokarm? Poprzez wykorzystanie laktatorów elektrycznych lub ręcznych albo przez odciąganie ręczne. Odciąganie ręczne powinno być delikatne i bardziej przypominać głaskanie piersi niż jej wyciskanie. Przed ręcznym opróżnianiem piersi należy zawsze starannie umyć dłonie. Podczas odciągania pokarmu nie można gnieść piersi, by nie spowodować pęknięcia kanalików i zatok mlecznych. Odciągnięty pokarm można podać maluszkowi.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Antykoncepcja a karmienie piersią

Antykoncepcja a karmienie piersią

Słowo „antykoncepcja" samo w sobie jest gorącym tematem, a jak dorzucimy do niego „hormonalna" i „podczas laktacji" mamy zagwarantowaną burzliwą dyskusję.

Karmienie piersią

Co powinna jeść mama karmiąca piersią

Co powinna jeść mama karmiąca piersią

Delikatne mięso z kurczaka i pieczywo to dla wielu mam ulubiony posiłek w okresie karmienia piersią. Menu karmiącej mamy powinno być przede wszystkim zdrowe i dostarczać niezbędnych witamin zarówno jej jak i maleństwu.

Karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowy rozwój i wzrost niemowlęcia zapewnia mu karmienie piersią do końca 6. miesiąca jego życia. Ten czas jednak jest dość ruchomy (...) i dziecka i matki, i nie należy dostosowywać go do książkowych schematów. W...

Karmienie piersią

Niemowlę nie chce mleka...

Niemowlę nie chce mleka...

dziecka, kiedy początkowo nie było z tym problemów. Istnieje kilka przyczyn problemów z karmieniem niemowlęcia piersią.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu

Żeby karmienie piersią przebiegało prawidłowo potrzebne jest współdziałanie zarówno matki, jak i dziecka. Istotną rolę odgrywa tutaj odruch (...) przez matki jako zanik pokarmu. Jeśli dojdzie do takiego zjawiska...

Karmienie piersią

Karmienie piersią po cesarce

Karmienie piersią po cesarce wydaje się wielu kobietom, jeśli nie niemożliwe, to bardzo trudne. Kobieta, która urodziła dziecko, niezależnie (...) . W przypadku, jeśli cesarka była przeprowadzana pod narkozą, trzeba z...

Karmienie piersią

Karmienie mieszane

Karmienie mieszane

Karmienie mieszane oznacza równoczesne karmienie dziecka piersią i butelką. W przypadku karmienia butelką można stosować odciągnięty za pomocą laktatora pokarm lub mleko modyfikowane....