Trwa ładowanie...

Co robić, żeby urodzić małego geniusza?

 Katarzyna Krupka
22.02.2020 07:52
Pamiętaj, że rozwój mózgu dziecka zaczyna się już w łonie matki. Zadbaj o jego prawidłowe funkcjonowanie i budowę
Pamiętaj, że rozwój mózgu dziecka zaczyna się już w łonie matki. Zadbaj o jego prawidłowe funkcjonowanie i budowę (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Która z przyszłych mam nie chciałaby urodzić mądrego, bystrego dziecka? Okazuje się, że czas trwania ciąży to doskonały moment, aby wspomóc przyszły rozwój twojej pociechy. Według neurolog klinicznej dr Christine Weber z Seaford w stanie Nowy Jork – maluchy już w łonie matki potrafią odbierać i przetwarzać informacje uzyskiwane ze świata zewnętrznego, dlatego warto stymulować pracę ich mózgów również w okresie prenatalnym. Sprawdź, jak to zrobić i co ma wpływ na inteligencję dzieci.

spis treści

1. Wiek rodziców

Badania prowadzone przez Instytut Mózgu Człowieka na Uniwersytecie Queensland w Australii wskazują, że nie tylko wiek matki ma wpływ na inteligencję dziecka. Latorośl ojców powyżej czterdziestego roku życia jest w późniejszym wieku bardziej narażona na schizofrenię oraz autyzm. Takie maluchy uzyskały również słabsze wyniki podczas rozwiązywania testów na inteligencję, w których kładziono nacisk na problemy z koncentracją, zapamiętywanie, zrozumienie treści oraz zdolności do czytania.

10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

2. Długość trwania ciąży

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Amerykańska Akademia Pediatryczna opublikowała badania, które dowodzą, że dzieci urodzone pomiędzy 37. a 38. tygodniem ciąży mają słabiej rozwinięte zdolności związane z czytaniem niż te przychodzące na świat po 39. tygodniu. Podobnie jeśli chodzi o wyniki rozwiązywania zadań matematycznych.

3. Jedzenie

Jednymi z najważniejszych składników odżywczych, niezbędnymi do wykształcenia prawidłowej budowy mózgu u niemowlaka, są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Spożywanie ich w trakcie ciąży będzie miało dobroczynny wpływ również na zdrowie matki – kwasy chronią przed stanem przedrzucawkowym i ograniczają możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu.

4. Zanieczyszczenie środowiska

Według badań opublikowanych w JAMA Psychiatry – periodyku naukowym wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne – u dzieci matek, które w trakcie ciąży przebywały w środowisku zanieczyszczonym spalinami samochodowymi, częściej rozwijał się autyzm. Badania nie dowodzą jednak, że zanieczyszczenia są główną przyczyną choroby, ale czynnikiem zwiększającym ryzyko jej wystąpienia.

Od którego tygodnia ciąży możemy zacząć "mówić do brzuszka"? Nie czekajmy ani chwili. Nie ma tu znaczenia fakt, czy dziecko słyszy czy nie. Ono po prostu oddycha organizmem matki. Wypowiedziane ciepłe, pełne miłości słowa budują prawidłową więź emocjonalną pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami.

5. Aktywność fizyczna

U mam, które pozostają aktywne fizycznie, wykształca się większe łożysko w czasie ciąży. To powoduje, że dziecko w łonie matki jest zaopatrywane w większą ilość tlenu i substancji odżywczych, a także łatwiej pozbywa się dwutlenku węgla.

6. Czytanie książek i długie rozmowy

Dziecko odbiera dźwięki ze świata zewnętrznego już w pierwszym trymestrze ciąży
Dziecko odbiera dźwięki ze świata zewnętrznego już w pierwszym trymestrze ciąży

Nie jest istotne, czy czytasz mu "Anię z Zielonego Wzgórza", czy właśnie opowiadasz, jak ci minął dzień – najważniejsze, że z nim rozmawiasz. Twoje dziecko słyszy cię doskonale i być może już zapisuje w swojej pamięci słowa, które do niego wypowiadasz.

7. Witaminy

Najnowsze wyniki badań naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester dowodzą, że niedobór żelaza u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży może zahamować prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Maluchy z jego niedoborem również wolniej uczą się mówić. Jeśli chcesz urodzić mądrego potomka, nie zapominaj dostarczać organizmowi niezbędnych dawek żelaza w ciąży – zarówno w produktach spożywczych, jak i suplementach diety. Inną bardzo ważną witaminą odpowiedzialną za rozwój mózgu dziecka jest kwas foliowy oraz witamina D – one również powinny znaleźć się w twojej diecie. Uczniowie z niedoborem witaminy D mają częstsze kłopoty z nauką języka w szkole.

8. Stres

Otocz się spokojem i miłością, zadbaj o to, aby ciąża była okresem przyjemnym i relaksującym. Unikaj sytuacji konfliktowych, a także nerwowych osób w swoim otoczeniu. Stres w ciąży, którego doświadcza także płód, może oddziaływać na środowisko, w którym się rozwija, prowadząc do przedwczesnego porodu. Sytuacja taka niekorzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Postaraj się zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju dziecka w trakcie ciąży. Dbaj o zdrowie i dobrą kondycję psychiczną oraz fizyczną, a w przyszłości twoja pociecha może wyrosnąć na prawdziwego geniusza.

Chcesz bezpiecznie ćwiczyć w ciąży? Porozmawiaj na ten temat z innymi fit mamami

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze