Trwa ładowanie...

Mama miała dość nieprzespanych nocy. To, co usłyszała od lekarki, zmieniło jej życie

Avatar placeholder
08.04.2022 19:55
Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy?
Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy? (East News)

Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy? To pytanie zadaje sobie niejedna mama małego szkraba, który często przebudza się w ciągu nocy. Maluch płacze, domaga się uwagi, oczekuje wsparcia, a rodzice następnego dnia rano czują się zdenerwowani, zmęczeni, apatyczni, brak im energii do działania. Pewna mama miała dość i poskarżyła się pediatrze. To, co usłyszała od lekarki, zmieniło jej życie.

spis treści

1. Maluch każdej nocy wstawał i szedł ze swojego pokoju do sypialni rodziców

Becky Mansfield jest mamą czwórki dzieci. Każde z jej maluchów miało problemy ze snem. Jednak największą trudność z przespaniem całej nocy miał trzyletni wówczas synek kobiety. Młoda mama podzieliła się z internautami niezwykłą radą, którą otrzymała od pediatry.

Becky akurat urodziła czwarte dziecko, więc i tak zarywała noce z powodu częstych karmień. Jednak w nocy nie tylko noworodek zaprzątał jej głowę. Trzyletni synek kobiety każdej nocy wstawał i przechodził ze swojego pokoju do sypialni rodziców. Ona albo jej mąż musieli za każdym razem odprowadzać go z powrotem do łóżka, przytulić i poczekać aż uśnie.

Niestety to niewiele dawało. Zmęczeni opiekunowie padali na twarz ze zmęczenia.

Podczas jednej z wizyt kontrolnych, Becky powiedziała pediatrze o nocnych pobudkach trzyletniego chłopca.

Lekarka zasugerowała, aby Becky zmieniła wzór snu synka. Każdy z nas śpi w określonym rytmie. Sen dziecka składa się z kilku (od czterech do siedmiu) cykli, między którymi maluch się budzi.

Następnie pediatra poinstruowała, jak należy to zrobić.

Młoda mama, kładąc się spać (zwykle o dwie, trzy godziny później niż jej synek) powinna wejść do jego pokoju i przerwać cykl snu, w którym chłopiec się znajdował. Nie chodzi jednak o obudzenie dziecka. Wystarczy podejść do łóżeczka, delikatnie dotknąć malca tak, aby zmienił pozycję, przytulić i pocałować. Tyle wystarczy, aby przerwać fazę snu, w której dziecko się znajduje, zmienić cykl i sprawić, aby chłopiec ponownie zapadł w głęboki sen.

Już następnej nocy mama wypróbowała ten patent. Zdaniem Becky pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Jej synek wreszcie zaczął przesypiać noce!

2. Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy?

Powstało wiele książek i poradników na temat tego, jak nauczyć szkraby przesypiać całą noc. Nie ma jednak jednej metody-wytrychu, bowiem każde dziecko jest inne i każda przyczyna niespania brzdąca może wymagać innej strategii działania.

Niektórym niemowlętom jest zbyt gorąco, innym za zimno. Jedne ząbkują i płaczą, drugie mają mokrą pieluchę, trzecie są głodne, a pozostałe dopada właśnie jakaś paskudna infekcja.

Małe dzieci budzą się też z powodu lęków i niepokojów, np. maluch oczekuje bliskości rodziców, boi się, że mama go opuści, reaguje lękiem na obcych. Wówczas wystarczy przytulić dziecko, pogłaskać, by czuło się kochane i rozumiane. Całonocne spanie ułatwia też wprowadzenie nocnych rytuałów - kolacja, kąpiel, bajka, kołysanka.

O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy nasze dziecko nie chce spać w nocy?

Sprawdź, czy dziecko nie jest głodne. Może warto wprowadzić do diety malucha więcej tłuszczów, kasz i mięsa?

Zorientuj się, czy dziecko nie boi się przypadkiem czegoś i noc nie nasila u niego lęków. Staraj się być blisko, głaskać, przytulać, pocieszać.

Może dziecko nie śpi, gdyż ząbkuje? Posmaruj maluchowi na noc podniebienie żelem przeciwbólowym.

Monitoruj zdrowie dziecka. Może maluch płacze, bo ma gorączkę? Nie śpi, bo dopadła go choroba.

Ogranicz dzienne drzemki. Niech maluch wysypia się do godziny 15. Potem już tylko pora na nocny sen.

Budzenie się w nocy może wynikać ze zbyt dużej ilości wrażeń w ciągu dnia. Bezpośrednio przed snem staraj się wyciszać malucha.

Dbaj o odpowiednie warunki spania - wygodny materacyk, piżamka, miła w dotyku pościel. Temperatura do spania nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza.

Ile dzieci, tyle sposobów na ich usypianie. Czasem wystarczy zaufać własnej intuicji i poobserwować szkraba. A czasem trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze