Trwa ładowanie...

Uwaga! Ulga na dziecko dostępna tylko dla rodzica mającego opiekę nad dzieckiem. Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie posła, wyjaśnia wątpliwości związane z rozumieniem przepisu o przyznaniu ulgi na dziecko. Rodzic będzie mógł uzyskać odliczenie na dziecko tylko wtedy, gdy będzie faktycznie i prawnie sprawował władzę rodzicielską nad dzieckiem.

Zobacz film: "NDSF: Ulga na dziecko"

Rozwiązana została kwestia, która bardzo często stanowi oś sporu między rozwiedzionymi rodzicami. Jak wiadomo, wypełniając PIT możemy ubiegać się o ulgę na dziecko. Odliczenie przysługuje w kwocie 1112 zł na jedno dziecko. Dotyczy to oczywiście obojga rodziców. Niestety, bardzo często rodzice po rozwodzie, nie mogą dojść do porozumienia, co do podziału tej kwoty.

Zobacz także:

Z pytaniem o rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił poseł klubu KUKIZ 15 – Paweł Szramka. Chciał on uzyskać odpowiedź na następujące pytanie: jak rozumieć powinniśmy faktyczne realizowanie władzy rodzicielskiej, które jest przecież warunkiem odliczenia ulgi? Czy oznacza to np. brak problemów w opłacaniu świadczeń alimentacyjnych, odpowiednia ilość spotkań rodzica z dzieckiem, czy też kilka dni wspólnych wakacji?

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu?
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu? [7 zdjęć]

To w domu dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Wielu najmłodszych

zobacz galerię

Warunkiem otrzymania ulgi jest zarówno posiadanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem, jak również rzeczywiste wykonywanie tej władzy – powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza. Wynika to bezpośrednio z ustawy o pkt 1 w art. 27f ust. 1 ustawy o PIT.

Wiceminister dodał, że oznacza to realizowanie wszystkich obowiązków, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka. Chodzi w szczególności o sprawowanie faktycznej pieczy nad dzieckiem, zarządzanie jego majątkiem, troszczenie się o jego rozwój edukacyjny, zdrowotny i emocjonalny.

Wiceminister Gruza w odpowiedzi na interpelację nr 13581 napisał, że samo posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), jak również rzadkie spotkania z dzieckiem czy regulowanie alimentów, nie wystarcza do przyznania odliczenia.

W przypadku, gdy opieka nad dzieckiem przysługuje obojgu rodzicom i wykonują ją należycie, prawo do ulgi (w ramach wspólnego limitu) przysługuje i matce i ojcu dziecka. W takiej sytuacji rodzice mają możliwość podzielić się uzyskaną ulgą w dowolny sposób bądź też odliczyć ją po połowie.

Opinia o takim brzmieniu została już wyrażona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lipca 2016 r. (II FSK 661/16).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.