Uwaga! Ulga na dziecko dostępna tylko dla rodzica mającego opiekę nad dzieckiem. Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie posła, wyjaśnia wątpliwości związane z rozumieniem przepisu o przyznaniu ulgi na dziecko. Rodzic będzie mógł uzyskać odliczenie na dziecko tylko wtedy, gdy będzie faktycznie i prawnie sprawował władzę rodzicielską nad dzieckiem.
Rozwiązana została kwestia, która bardzo często stanowi oś sporu między rozwiedzionymi rodzicami. Jak wiadomo, wypełniając PIT możemy ubiegać się o ulgę na dziecko. Odliczenie przysługuje w kwocie 1112 zł na jedno dziecko. Dotyczy to oczywiście obojga rodziców. Niestety, bardzo często rodzice po rozwodzie, nie mogą dojść do porozumienia, co do podziału tej kwoty.
Zobacz także:
- Wstrząsająca historia. 23-letnia matka torturowała rocznego synka z zazdrości o ojca dziecka. Drastyczny materiał wideo
- Matka pokazała zdjęcie swojego niemowlęcia z kolczykiem w policzku. Internauci grozili jej śmiercią
- Wypełnij ankietę, dzięki której nasz serwis będzie spełniał twoje oczekiwania! Dzięki tobie będziemy lepsi!
Z pytaniem o rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił poseł klubu KUKIZ 15 – Paweł Szramka. Chciał on uzyskać odpowiedź na następujące pytanie: jak rozumieć powinniśmy faktyczne realizowanie władzy rodzicielskiej, które jest przecież warunkiem odliczenia ulgi? Czy oznacza to np. brak problemów w opłacaniu świadczeń alimentacyjnych, odpowiednia ilość spotkań rodzica z dzieckiem, czy też kilka dni wspólnych wakacji?
Warunkiem otrzymania ulgi jest zarówno posiadanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem, jak również rzeczywiste wykonywanie tej władzy – powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza. Wynika to bezpośrednio z ustawy o pkt 1 w art. 27f ust. 1 ustawy o PIT.
Wiceminister dodał, że oznacza to realizowanie wszystkich obowiązków, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka. Chodzi w szczególności o sprawowanie faktycznej pieczy nad dzieckiem, zarządzanie jego majątkiem, troszczenie się o jego rozwój edukacyjny, zdrowotny i emocjonalny.
Wiceminister Gruza w odpowiedzi na interpelację nr 13581 napisał, że samo posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), jak również rzadkie spotkania z dzieckiem czy regulowanie alimentów, nie wystarcza do przyznania odliczenia.
W przypadku, gdy opieka nad dzieckiem przysługuje obojgu rodzicom i wykonują ją należycie, prawo do ulgi (w ramach wspólnego limitu) przysługuje i matce i ojcu dziecka. W takiej sytuacji rodzice mają możliwość podzielić się uzyskaną ulgą w dowolny sposób bądź też odliczyć ją po połowie.
Opinia o takim brzmieniu została już wyrażona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lipca 2016 r. (II FSK 661/16).