Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Uwaga! Ulga na dziecko dostępna tylko dla rodzica mającego opiekę nad dzieckiem. Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie posła, wyjaśnia wątpliwości związane z rozumieniem przepisu o przyznaniu ulgi na dziecko. Rodzic będzie mógł uzyskać odliczenie na dziecko tylko wtedy, gdy będzie faktycznie i prawnie sprawował władzę rodzicielską nad dzieckiem.

Zobacz film: "NDSF: Ulga na dziecko"

Rozwiązana została kwestia, która bardzo często stanowi oś sporu między rozwiedzionymi rodzicami. Jak wiadomo, wypełniając PIT możemy ubiegać się o ulgę na dziecko. Odliczenie przysługuje w kwocie 1112 zł na jedno dziecko. Dotyczy to oczywiście obojga rodziców. Niestety, bardzo często rodzice po rozwodzie, nie mogą dojść do porozumienia, co do podziału tej kwoty.

Zobacz także:

Z pytaniem o rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił poseł klubu KUKIZ 15 – Paweł Szramka. Chciał on uzyskać odpowiedź na następujące pytanie: jak rozumieć powinniśmy faktyczne realizowanie władzy rodzicielskiej, które jest przecież warunkiem odliczenia ulgi? Czy oznacza to np. brak problemów w opłacaniu świadczeń alimentacyjnych, odpowiednia ilość spotkań rodzica z dzieckiem, czy też kilka dni wspólnych wakacji?

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu?
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu? [7 zdjęć]

To w domu dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Wielu najmłodszych...

zobacz galerię

Warunkiem otrzymania ulgi jest zarówno posiadanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem, jak również rzeczywiste wykonywanie tej władzy – powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza. Wynika to bezpośrednio z ustawy o pkt 1 w art. 27f ust. 1 ustawy o PIT.

Wiceminister dodał, że oznacza to realizowanie wszystkich obowiązków, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka. Chodzi w szczególności o sprawowanie faktycznej pieczy nad dzieckiem, zarządzanie jego majątkiem, troszczenie się o jego rozwój edukacyjny, zdrowotny i emocjonalny.

Wiceminister Gruza w odpowiedzi na interpelację nr 13581 napisał, że samo posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), jak również rzadkie spotkania z dzieckiem czy regulowanie alimentów, nie wystarcza do przyznania odliczenia.

Uwaga! Ulga na dziecko dostępna tylko dla rodzica mającego opiekę nad dzieckiem. Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości
Uwaga! Ulga na dziecko dostępna tylko dla rodzica mającego opiekę nad dzieckiem. Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości

W przypadku, gdy opieka nad dzieckiem przysługuje obojgu rodzicom i wykonują ją należycie, prawo do ulgi (w ramach wspólnego limitu) przysługuje i matce i ojcu dziecka. W takiej sytuacji rodzice mają możliwość podzielić się uzyskaną ulgą w dowolny sposób bądź też odliczyć ją po połowie.

Opinia o takim brzmieniu została już wyrażona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lipca 2016 r. (II FSK 661/16).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.