Trwa ładowanie...

Bezpieczny sen Twojego dziecka nieważne gdzie jesteś

 Agnieszka Gotówka
27.12.2021 16:38
Płatna współpraca z marką Philips
Materiał partnera
Materiał partnera

Rodzice robią co w ich mocy, by sen dziecka był spokojny i bezpieczny. Czuwanie przez całą noc nad łóżeczkiem maluszka nie jest jednak możliwe. Z pomocą przychodzi niania elektroniczna, która nie tylko pozwala obserwować niemowlę, ale też mówić do niego w czasie rzeczywistym i nucić kołysanki. Które z urządzeń dostępnych na polskim rynku posiada takie funkcje?

Są dzieci, które od pierwszych dni życia śpią bez wielu pobudek i spokojnie zasypiają w swoim łóżeczku. Ale są też i takie, dla których położenie się spać to nie lada wyzwanie. Robimy wszystko co w naszej mocy, by im w tym pomóc. Śpiewamy kołysanki, tulimy, skaczemy na piłce. Nasze starania bywają jednak niewystarczające. Dlaczego tak się dzieje?

To w jaki sposób nasze dzieci zasypiają i jak często budzą się w nocy, jest uwarunkowane genetycznie i uzależnione od temperamentu naszej pociechy. Pamiętajmy też, że jakość nocnego wypoczynku zmienia się wraz z rozwojem mózgu, który w pierwszym roku życia dziecka jest bardzo dynamiczny. Przez ten czas będą się zdarzać regresy snu, zmienne będą też potrzeby dziecka (np. będzie potrzebowało tulenia, choć wcześniej bez problemu zasypiało samo). Pobudki są więc normalne i zamiast się nimi mocno przejmować, lepiej po prostu monitorować bezpieczny sen dziecka.

Sen dziecka a sen dorosłego

Sen nie jest ciągły. Składa się fazy REM i nREM, oraz cykli, w których się przebudzamy. Dorośli zupełnie nieświadomie przekręcają się wówczas na drugi bok lub budzą się, by sięgnąć po wodę czy skorzystać z toalety. Po powrocie do łóżka szybko zasypiają ponownie. Dzieci są pozbawione tej umiejętności. W ich przypadku cykle pomiędzy fazami snu są krótsze niż u dorosłych. Maluszki potrzebują też kojącego bodźca, by móc ponownie zasnąć. Stąd potrzeba ssania smoczka lub piersi, nucenia kołysanki lub głaskania po plecach.

Przejścia między fazami snu są niezwykle ważne w kontekście zabezpieczenia przed SIDS, czyli zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Rodzic, reagując na płacz dziecka czy jego kwilenie, może w porę zareagować, np. gdy zauważy, że dziecku jest zbyt ciepło.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by przez co najmniej pierwsze pół roku życia dziecko spało w tym samym pomieszczeniu co rodzice. Ma to zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS. Kiedy nie jest to możliwe albo nie kładziemy się spać razem z dzieckiem, bo jesteśmy zajęci czymś innym, warto dyskretnie obserwować sen maluszka z pomocą niani elektronicznej. Pozwoli nam to w porę zareagować, gdy będzie się działo coś niepokojącego lub gdy po prostu maluch się wybudzi. Najnowsze urządzenia pozwalają nie tylko na słuchanie i obserwowanie dziecka, ale też na mówienie do niego w czasie rzeczywistym lub nucenie jego ulubionej melodii, co czasami może powolić mu ponownie zasnąć bez fizycznej obecności rodzica.

Materiał partnera
Materiał partnera

Bądź blisko nieważne, gdzie jesteś

Taką funkcję posiada inteligentna niania video Philips Avent Premium Full HD. Urządzenie pozwala obserwować naszą pociechę na ekranie odbiornika z dużym i bardzo dobrej jakości wyświetlaczem Full HD lub w aplikacji mobilnej Baby Monitor+. Oznacza to, że możesz obserwować swoje dziecko nawet wtedy, gdy jesteś poza domem, np. w pracy czy na wyjeździe! Niezawodne połączenie w domu oraz jego okolicy zapewnia unikalnym Secure Connect System, który używa nie tylko Wifi, ale też połączenia P2P.

To co wyróżnia nianie elektroniczną Philips Avent, to możliwość wspomnianej wcześniej komunikacji dwukierunkowej (usłyszysz dziecko w tym samym czasie, w którym do niego mówisz). Urządzenie pozwala ponadto nie tylko na otworzenie jednej z 15 zaprogramowanych kołysanek, ale też nagranie własnej melodii lub zwykłego białego szumu, który dla niejednego rodzica jest odkryciem. Melodie można odtworzyć z poziomu aplikacji lub odbiornika i podobnie też zmienić inne funkcje

Nowa niania ma też wbudowany termometr, który pozwoli rodzicom kontrolować, czy w sypialni nie jest za ciepło. Urządzenie wysyła też informację, gdy dziecko się poruszy, dając znak, że być może będzie potrzebowało obecności lub głosu rodzica, by móc ponownie zasnąć.

Okres, gdy dziecko często budzi się w nocy bywa trudny. Rodzice, zwłaszcza mamy, bywają wówczas zmęczeni, rozdrażnieni. Martwią się też o rozwój swojej pociechy. Warto jednak wsłuchać się w potrzeby swojego maleństwa. Ono samo podpowie nam, czego potrzebuje, by zasnąć i móc spokojnie spać. A my rodzice ułatwiajmy sobie rodzicielstwo, kiedy jest to możliwe. Nowa niania video od Philips Avent z aplikacją jest jednym z takich ułatwiaczy, dającym poczucie bezpieczeństwa i odrobinę wolności.

Płatna współpraca z marką Philips
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze