Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy?

Avatar placeholder
09.10.2020 13:30
Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy?
Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy? (123rf)

Jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy – to pytanie zadaje sobie niejedna mama małego szkraba, który często przebudza się w ciągu nocy. Maluch płacze, domaga się uwagi, oczekuje wsparcia, a rodzice następnego dnia rano czują się zdenerwowani, zmęczeni, apatyczni, brak im energii do działania. Zdrowy sen jest niezbędny do regeneracji sił, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Już ośmiomiesięczne niemowlęta potrafią przespać całą noc bez pobudki. Co jednak poradzić, kiedy nasz maluszek nie chce przykładnie spać, skazując nas na nocne dyżury przy jego łóżeczku? Skąd wziąć siły, kiedy malec praktycznie każdej nocy wyrywa nas ze snu?

spis treści

1. Nocny marek

Powstało wiele książek i poradników na temat tego, jak nauczyć szkraby przesypiać całą noc. Nie ma jednak jednej metody-wytrychu, bowiem każde dziecko jest inne i każda przyczyna niespania brzdąca może wymagać innej strategii działania. „Złote rady” typu „Zostaw dziecko w łóżeczku – niech się wypłacze” mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Może maluch zacznie w końcu zasypiać samodzielnie, ale na pewno nie będzie miał poczucia bezpieczeństwa i zaufania do rodziców, którzy ignorowali jego potrzeby. Nie można podać jednej recepty na to, jak nauczyć dziecko przesypiania całej nocy, dlatego że maluchy budzą się z różnych przyczyn. Niektórym niemowlętom jest zbyt gorąco, innym – za zimno. Jedne ząbkują i płaczą, drugie mają mokrą pieluchę, trzecie są głodne, inne uwiera metka od piżamki, a pozostałe dopada właśnie jakaś paskudna infekcja.

Bezpieczny sen dziecka
Bezpieczny sen dziecka [7 zdjęć]

Pojawiły się nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), które mają zminimalizować występowanie

zobacz galerię
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W perspektywie różnych źródeł niespania brzdąca potrzeba innych metod działania. Czasem wystarczy obserwować dziecko i zaufać własnej rodzicielskiej intuicji. Warto też pamiętać, że nocne budzenie się dzieci jest naturalne. To nie żadna patologia. Niektóre przyczyny niespania malców można zniwelować, inne natomiast trzeba cierpliwie przeczekać. Jedną z głównych przyczyn budzenia się ośmiomiesięcznych szkrabów jest zwiększony apetyt na tłuszcze. Dotyczy to przede wszystkim dzieci karmionych piersią. Najwięcej tłuszczów zawiera mleko „nocne” matki, dlatego też niemowlęta budzą się w nocy, by zaspokoić swój głód. Poza tym, tłuszcze niezbędne są do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka i stanowią rezerwuar energii dla coraz bardziej aktywnego malucha, który w ciągu dnia raczkuje, siada, chwyta itp.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Dlaczego dzieci nie śpią?

Dlaczego małe dzieci nie śpią, mimo iż w ciągu dnia zużyły wiele energii? Między innymi dlatego, że za dnia nie mają czasu jeść. Są tak pochłonięte zabawą, poznawaniem świata, że brakuje im chwili, by porządnie się najeść. Głodne budzą się w nocy i domagają się karmienia. Głód to niejedyne źródło dziecięcych pobudek. Niektóre maluchy budzą się w środku nocy z uśmiechem na ustach i chcą się bawić. Nie ulegaj jednak figlom malca, nie zachęcaj go do baraszkowania swoim śmiechem. Najlepiej ignoruj zaproszenie do nocnych zabaw. Ważne, by dziecko dostrzegło różnice między dniem a nocą. Nie pal światła, nie rozmawiaj ze szkrabem. Jeśli to konieczne, przewiń brzdąca, pocałuj i szepnij na ucho: „Jest noc – pora spać”. Na nocne pobudki są często skazani rodzice dzieci, które śpią długo w ciągu dnia i których dzienne drzemki są zbyt długie. Wyspane maleństwo nie będzie chciało spać w nocy. Nadmiar energii będzie chciało spożytkować w formie zabawy. Małe dzieci budzą się też z powodu lęków i niepokojów, np. maluch oczekuje bliskości rodziców, boi się, że mama go opuści, reaguje lękiem na obcych. Wówczas wystarczy przytulić dziecko, pogłaskać, by czuło się kochane i rozumiane. Inne dzieci mogą zasnąć na dalszą noc same w łóżeczku, inne chcą zasypiać razem z rodzicami. Niejednokrotnie maluch kwili przez sen, kiedy przechodzi on z jednej fazy w drugą. Całonocne spanie ułatwia też wprowadzenie nocnych rytuałów – kolacja, kąpiel, bajka, kołysanka. O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy nasze dziecko nie chce spać w nocy?

Zobacz także:

  • Sprawdź, czy dziecko nie jest głodne. Może warto wprowadzić do diety malucha więcej tłuszczów, kasz i mięsa?
  • Zorientuj się, czy dziecko nie boi się przypadkiem czegoś i noc nie nasila u niego lęków. Staraj się być blisko, głaskać, przytulać, pocieszać, a kiedy trzeba – weź do swojego łóżka.
  • Może dziecko nie śpi, gdyż ząbkuje? Posmaruj maluchowi na noc podniebienie żelem przeciwbólowym.
  • Monitoruj zdrowie dziecka. Może maluch płacze, bo ma gorączkę? Nie śpi, bo dopadła go choroba.
  • Ogranicz dzienne drzemki. Niech maluch wysypia się do godziny 15. Potem już tylko pora na nocny sen.
  • Budzenie się w nocy może wynikać ze zbyt dużej ilości wrażeń w ciągu dnia. Bezpośrednio przed snem staraj się wyciszać malucha.
  • Dbaj o odpowiednie warunki spania – wygodny materacyk, piżamka, miła w dotyku pościel. Temperatura do spania nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza.

Ile dzieci, tyle sposobów na ich usypianie. Czasem wystarczy zaufać własnej intuicji i poobserwować szkraba. A czasem trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość. Nikt nie mówił, że bycie rodzicem to łatwa sprawa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze