Trwa ładowanie...

Lektury – klasa 5 (rok szkolny 2021/2022)

 Agnieszka Gotówka
15.09.2021 20:48
Lektury – klasa 5 (rok szkolny 2021/2022)
Lektury – klasa 5 (rok szkolny 2021/2022) (https://pixabay.com/)

Lektury (klasa 5) to lista książek, które powinien znać uczeń w danym roku szkolnym. Cześć z nich jest obowiązkowa, część – uzupełniająca (wyboru tych ostatnich dokonuje nauczyciel języka polskiego). Które tytuły trzeba znać?

spis treści

1. Lektury – klasa 5

W klasie 5 uczniowie zapoznają się z lekturami różnych epok. Będą omawiać większość gatunków literackich.

To czas, kiedy dziecko będzie dokonywało już bardziej świadomych wyborów czytelniczych. Będzie mogło wskazać, czy bardziej podobają mu się powieści fantastyczne czy może przygodowe. To bardzo ważny krok, który może rzutować na kolejne lata.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Przeczytaj również:

Według założeń podstawy programowej znajomość lektur ma wspomóc wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich, a także innych tekstów kultury. Ma też rozwijać zdolność dostrzegania wartości: prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami.

Wśród lektur w klasie 5 znajdują się dzieła wielkich pisarzy polskich, m.in. Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Dzięki ich poznaniu uczeń nabywa szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej.

Lektury obowiązkowe w 5 klasie w roku szkolnym 2021/2022:

  • Clive Staples Lewis – "Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa"
  • Adam Mickiewicz – "Pan Tadeusz" (zwyczaje i obyczaje)
  • Ferenc Molnar – "Chłopcy z Placu Broni"
  • Bolesław Prus – "Katarynka"
  • Juliusz Słowacki – "W pamiętniku Zofii Bobrówny"
  • Seweryna Szmaglewska – "Czarne Stopy"
  • Wybrane mity greckie, m.in. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  • Biblia (powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne)
  • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektury uzupełniające w 5 klasie w roku szkolnym 2021/2022:

  • Lewis Carroll – "Alicja w Krainie Czarów"
  • Andrzej Maleszka – "Magiczne drzewo"
  • Małgorzata Musierowicz – wybrana powieść
  • Edmund Niziurski – "Sposób na Alcybiadesa"
  • Bolesław Prus – "Kamizelka"
  • Henryk Sienkiewicz – "Janko Muzykant"
  • Mark Twain – "Przygody Tomka Sawyera"

2. Jak zachęcić ucznia klasy 5 do czytania lektur?

Dla wielu osób czytanie lektur to jedno z najgorszych wspomnień z czasów szkoły. Nic w tym dziwnego, skoro często czytano je pod przymusem, a brak wiedzy z zakresu treści książki skutkował otrzymaniem oceny niedostatecznej.

Przeczytaj również:

Najczęściej problem z czytaniem lektur mają dzieci, które przed okresem szkolnym nie miały styczności z literaturą. Warto więc zaznajamiać swoją pociechę z książkami od początku. Już niemowlę wykazuje zainteresowanie rysunkami i krótkimi rymowanymi wierszykami. Z czasem ta fascynacja będzie ewoluować. Dwulatek sam chętnie przynosi rodzicom bajeczki do poczytania. Potrafi słuchać i wskazywać paluszkiem bohaterów opowieści.

Im starsze dziecko, tym inny rodzaj literatury będzie je interesowało. Przedszkolak będzie miał już na pewno swoje ulubione książki, do których będzie ciągle wracał. Jednak dopiero w szkole podstawowej kilkulatek styka się z obowiązkiem czytania. I tu nie ma wyboru: musi sięgnąć po książkę, której tytuł wskaże nauczyciel. Warto jednak z dzieckiem rozmawiać i tłumaczyć, z czego wynika konieczność czytania lektur. Można też wspomnieć o swoich ulubionych książkach z czasów szkolnych lub też streścić fabułę zadanej do czytania lektury.

Uczniowie często z wyprzedzeniem wiedzą, kiedy będą omawiać dany tytuł. Warto to wykorzystać, by nie czytać książki na ostatnią chwilę (pośpiech zawsze jest źródłem stresu). Można namówić dziecko do wspólnego czytania, np. jeden rozdział czyta rodzic, drugi dziecko.

Lektury w klasie 5 to teksty kultury różnych epok. Są w większości bardzo ciekawe i mogą stanowić wstęp do ciekawych rozmów o przyjaźni, patriotyzmie, obyczajach i zasadach moralnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze