Trwa ładowanie...

"Czarne stopy" Seweryny Szmaglewskiej – szczegółowy plan wydarzeń

 Agnieszka Gotówka
15.06.2021 11:29
"Czarne stopy" Seweryny Szmaglewskiej – szczegółowy plan wydarzeń
"Czarne stopy" Seweryny Szmaglewskiej – szczegółowy plan wydarzeń (gettyimages)

"Czarne stopy" Seweryny Szmaglewskiej to powieść dla dzieci i młodzieży wydana po raz pierwszy w 1960 r. Przez lata zapomniana, dziś wraca do łask: jest jedną z lektur omawianych w szkole podstawowej. Co warto niej wiedzieć?

spis treści

Akcja powieści dzieje się w 1952 r. w Górach Świętokrzyskich. Przygody nastolatków z pięciu zastępów harcerskich: Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego, Żurawi, Białych Fok, Kontików i Czarnych Stóp mają miejsce podczas obozu harcerskiego w miejscowości Mąchocice.

Głównym bohaterem powieści Seweryna Szmaglewska uczyniła Marka Osińskiego.

1. "Czarne stopy" - plan wydarzeń

  1. Rozpoczęcie wakacji. Harcerze szykują się do obozu.
  2. Zniknięcie Marka Osińskiego i jego rzeczy z internatu.
  3. U opiekunka Marka (nazywanego początkowo brodaczem) pojawia się druh, Andrzej Wróbel. Okazuje się, że mężczyzna nie chce zapłacić za wyjazd chłopca. Mówi też, że celowo wysłał chłopaka do internatu, bo jego utrzymanie jest za drogie. Opiekun chłopca nie kocha go, jest alkoholikiem.
  4. Andrzej Wróbel decyduje, że Marek pojedzie na obóz mimo wszystko. Informuje o tym jego opiekuna.
  5. Chłopcy wyjeżdżają na obóz.
  6. Rozbicie obozu na zboczu Diabelskiego Kamienia w Górach Świętokrzyskich.
  7. Marek zostaje bibliotekarzem, bo okazało się, że jest bardzo oczytany. Doskonale znał m.in. Stefana Żeromskiego.
  8. Marek wraz z Bochenkiem i Korkiem, którzy pełnili nocną wartę, robi kukiełkową „radę drużyny”. Żart w większości przypadł do gusty, jednak druh oboźny był bardzo zły. Winą obarczał Marka, w którym widział dziecko niegrzeczne, zbuntowane i mające zły wpływ na innych. Złość przeszła mu dopiero wówczas, gdy do obozu przytachała ekipa filmowa z Polskiej Kroniki Filmowej. Goście byli bardzo zainteresowani kukłami. Nakręcili kilka scen z ich udziałem.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zobacz także:

  1. Rozpalone zostaje pierwsze ognisko. Zgodnie harcerskim zwyczajem ogień został zapalony przez druha od osmolonej głowni z ostatniego ogniska, którą przechowano w harcówce. Zastępy zostają poinformowane o konkursie. Zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby informacji o ziemi kieleckiej i Górach Świętokrzyskich. Chłopcy będą je zbierać podczas zaplanowanej wędrówki.
  2. Wartę od 24.00 do 2.00 pełnią Marek i Felek z Czarnych Stóp. Szybko poczuli senność. Marek mimo wszystko jednak kilka razy obszedł obóz. Wydawało mu się, że obok namiotu, w którym gromadzono zapasy żywnościowe, ktoś przebiegł.

  3. W obozie odkryto, że z obozowej kuchni zniknęły serdelki. Do kradzieży musiało dojść podczas warty Czarnych Stóp. Druh oboźny jest przekonany, że serdelki ukradł Marek. Harcerze poszukują złodzieja. Marek znalazł papier, w który zawinięta była wędlina.

  4. W obozie odbywają się podchody. Ich zwycięzcą był Marek. Po powrocie z zabawy druh oboźny poinformował Andrzej Wróbla, że przeszukał plecak Marka i znalazł w nim papier po serdelkach. Ma to być dowód na winę chłopaka.
"Katarynka" - streszczenie noweli Bolesława Prusa
"Katarynka" - streszczenie noweli Bolesława Prusa

"Katarynka", streszczenie której przygotowaliśmy, została napisana w 1880 roku. Jej akcja toczy się

przeczytaj artykuł
  1. Odnaleziono list, który napisało tajemnicze Leśne Oko. Wyjaśnia w nim, że wie, kto jest złodziejem serdelek i obserwuje obóz.
  2. W nocy poduch wiatru zerwał namiot Białych Fok. Leśne Oko w napisanym alfabetem Morse’a liście do Andrzeja Wróbla drwi z harcerzy.
  3. Leśne Oko co jakiś czas daje druhom i harcerzom znak o swojej tajemniczej ochronie obozu.
  4. Harcerze udają się na wędrówkę krajoznawczą.

  5. Przygoda z bykiem.

  6. Przygarnięcie szczeniaków.
  7. Andrzej Wróblem poznaje Leśne Oko. Okazał się nim być mężczyzna z pokaleczoną w czasie wojny twarzą i bez jednej ręki. Nie przyjął zaproszenia do obozu, by opowiedzieć swoją historię, ale obiecał, że w razie potrzeby zawsze służy pomocą chłopcom.
  8. Zakończenie obozu.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze