Trwa ładowanie...

Konsultacje psychologiczne. Na czym polegają, dlaczego warto z nich korzystać?

 Ewa Rosiecka
15.10.2023 17:26
Konsultacje psychologiczne z udziałem dziecka zwykle przebiegają w pozytywnej atmosferze luzu i zabawy
Konsultacje psychologiczne z udziałem dziecka zwykle przebiegają w pozytywnej atmosferze luzu i zabawy (Adobe Stock)

Konsultacje psychologiczne dla dzieci stanowią ważny element opieki zdrowotnej i edukacji. Warto rozważyć możliwość spotkania się z psychologiem, jeśli mamy poczucie, że nasze dziecko potrzebuje wsparcia lub pomocy, a także w sytuacji, gdy przejawia niepokojące zachowania lub mierzy się ze szczególnie trudną sytuacją. Konsultacje psychologiczne - co to jest? Jakie korzyści może przynieść konsultacja z psychologiem? Sprawdź!

spis treści

1. Kim jest psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i nastolatków do 18. roku życia. Może również udzielać wsparcia całej rodzinie, gdy pojawiają się problemy wychowawcze.

Specjalista pomaga dzieciom m.in.:

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"
  • w radzeniu sobie z emocjami;
  • w zmniejszeniu lęków i fobii;
  • w przypadku występowania zaburzeń nastroju.

Psycholog dziecięcy pomaga zrozumieć zachowania dzieci i podpowiada, co można zmienić w funkcjonowaniu rodziny, by wzajemne relacje uległy poprawie.

2. Czym są konsultacje psychologiczne?

Konsultacje psychologiczne to nie to samo co standardowa psychoterapia. Ich celem jest doraźna pomoc w danym problemie, nakierowanie na właściwe wyjście z sytuacji lub opracowanie strategii pomocy maluchowi.

Na konsultacjach psychologicznych możemy dowiedzieć się, czy nasze dziecko potrzebuje terapii, czy jedynie kilku spotkań z psychologiem. Jeśli problem nie jest złożony, czasem wystarczy kilka wizyt, by dana trudność odeszła w niepamięć.

Konsultacje psychologiczne są pierwszym krokiem, który warto zrobić, by uzyskać pomoc dla dziecka, siebie i innych osób z jego otoczenia.

"Niegrzeczne zachowanie"
"Niegrzeczne zachowanie"

Jak nie nauczyć dziecka złych nawyków? Często rodzice nieświadomie „programują” swoje dzieci na małe

przeczytaj artykuł

3. Kiedy warto rozważyć konsultacje psychologiczne?

Do psychologa dziecięcego warto wybrać się gdy:

  • mamy wątpliwości, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo;
  • dziecko ma problemy z komunikowaniem się;
  • stało się lękliwe, wycofane lub przeciwnie - agresywne, niepanujące nad złością i niebędące w stanie przewidzieć konsekwencji swojego zachowania;
  • w środowisku dziecka powstaje wiele konfliktów z jego udziałem;
  • jest smutne i apatyczne;
  • zmienia się sposób jego zabawy lub nie ma przyjemności z aktywności, której do tej pory sprawiały mu radość;
  • stało się nadpobudliwe, nerwowe, ma trudności z koncentracją uwagi, moczy się w nocy, skarży na bóle brzucha lub głowy;
  • nie radzi sobie z trudnymi wydarzeniami, jak rozwód rodziców lub pojawienie się nowego członka rodziny;
  • nadużywa komputera, tabletu, telefonu komórkowego;
  • samookalecza się.

4. Jak przebiega konsultacja psychologiczna dla dziecka?

Konsultacja psychologiczna to zwykle 3-4 spotkania, w których czasie specjalista zadaje pytania, mające na celu analizę sytuacji. W dalszej kolejności wspólnie z rodzicami wypracowuje dalsze kroki.

Sesje konsultacyjne mają pomóc psychologowi podjęcie decyzji, czy zalecana jest kontynuacja terapii, czy też konieczna będzie pogłębiona diagnoza.

Zwykle na pierwsze spotkanie zapraszani są rodzice dziecka, którzy nakreślają problem, opowiadają, w jaki sposób dziecko funkcjonuje w szkole i w domu, jak wygląda sytuacja rodzinna oraz specyfika danego problemu.

Na kolejnych spotkaniach psycholog spotyka się z samym dzieckiem. Wizyta przebiega w przyjaznej atmosferze - zazwyczaj jest to zabawa połączona z rozmową. Zadaniem specjalisty jest poprowadzenie rozmowy tak, by dziecko nie poczuło się oceniane lub zagrożone.

Ostatnia wizyta to znów spotkanie psychologa z rodzicami, w którego czasie psycholog podsumowuje swoje obserwacje i wspólnie z nimi podejmuje decyzję dotyczącą dalszej pomocy dziecku.

Na tym etapie psycholog może zalecić psychoterapię indywidualną, grupową, rodzinną lub poprosić o wykonanie dodatkowych badań lekarskich, np. u pediatry lub psychiatry dziecięcego.

5. Jakie są korzyści z konsultacji psychologicznych?

Po wizycie u psychologa dziecięcego możemy spodziewać się lepszego zrozumienia zachowań i emocji dziecka. Dzięki umiejętności rozpoznawania i rozumienia problemów, z jakimi boryka się dziecko, możemy pozytywnie wpłynąć na jego rozwój.

Otrzymamy fachowe informacje zwrotne, które mogą być pomocne w przypadku kryzysów, a co najważniejsze, pozwolą wytyczyć dalszy kierunek pomocy, jeśli taki będzie konieczny.

Do konsultacji psychologicznych warto się przygotować. Możemy zanotować wszelkie trudności, z jakimi się boryka ich dziecko, ponieważ w czasie rozmowy łatwo zapomnieć najważniejsze kwestie.

Jeśli maluch miał wcześniej wykonywane badania psychologiczne lub inne (np. diagnoza logopedyczna, neurologiczna, diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej) warto zabrać tę dokumentację ze sobą. Wszelkie informacje dotyczące rozwoju dziecka i przebiegu zaburzeń mogą być pomocne - im więcej psycholog dowie się o dziecku, tym łatwiej będzie mu zaplanować dalsze działanie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze