Trwa ładowanie...

Jak przygotować dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa?

Avatar placeholder
09.12.2021 12:47
Jak przygotować dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa?
Jak przygotować dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa? (123rf)

Narodziny dziecka są ważnym wydarzeniem dla wszystkich członków rodziny. Rodzice zazwyczaj w tym czasie urządzają mieszkanie, dokupują do niego nowe rzeczy tak, aby było gotowe na przybycie nowej osoby. Gdy jest to kolejne dziecko, rodzice mają już pewne doświadczenie, z którego mogą skorzystać. Jednak nie wolno zapomnieć o tym, że dla pierwszego dziecka jest to sytuacja zupełnie nieznana.

spis treści

Za kilka miesięcy nie tylko zamieszka w domu nowa osoba, ale także od tej pory będzie pełniło ważną rolę – starszego rodzeństwa. Aby nie narażać dziecka na stres związany z przeżywaniem nowej sytuacji, warto je przygotować do zmian które wkrótce nastąpią. Oto kilka propozycji jak to zrobić.

1. Rozmowa

Na początek warto zacząć od rozmów z dzieckiem. Można rozpocząć je już w pierwszych miesiącach ciąży. Starajmy się przekazywać informacje stopniowo, aby mogło możliwie najwięcej zapamiętać. Taka rozmowa powinna zacząć się od przedstawienia dziecku sytuacji, aby była dla niego całkowicie zrozumiała.

To co dokładnie należy powiedzieć, zależy od wieku i możliwości poznawczych dziecka. Jednak najważniejsza jest informacja, że w brzuchu mamy znajduje się dziecko, które niedługo z nim zamieszka. Podczas rozmowy z maluchami warto posiłkować się książeczkami z obrazkami, które ułatwią przekazanie informacji np.:

Zobacz film: "Jak budować relacje między rodzeństwem?"
  • "Obrazki dla maluchów. Czekamy na dzidziusia" (Belineau Nathalie, Beaumont Emilie)
  • "Zuzia i nowy dzidziuś" (Schneider Liane)

Z kolei mając starsze dziecko, można w okresie ciąży wspólnie czytać książki, których bohaterowie znajdują się w podobnej sytuacji np.:

  • "Filipek i rodzeństwo" (Strękowska - Zaremba Małgorzata)
  • "Tupcio Chrupcio. Mam rodzeństwo" (Piotrowska Eliza)
  • "Lena. Witaj braciszku!" (Joly Fanny, Capdevila Roser)
  • "Franklin czeka na siostrzyczkę" (Bourgeois Paulette, Clark Brenda)
  • "Franklin jest starszym bratem" (Bourgeois Paulette, Clark Brenda)

Zobacz też:

Dziesięciolatek zmarł przez fentatyl. Już sam kontakt z substancją jest niebezpieczny

Następnie można opowiadać swojemu dziecku, co zmieni się po porodzie, pokazywać gdzie będzie spało, co nosiło, gdzie będą jego rzeczy. Bardzo ważne jest, aby dziecko miało świadomość, że niemowlę, które niedługo przyjdzie na świat, będzie mieszkało i dorastało w jego domu już zawsze.

Sprawdź także:

Bez retuszu i ściemy. Pokazała, jak wygląda brzuch po cesarskim cięciu

2. Angażowanie do pomocy

Warto także włączać dzieci, oczekujące na rodzeństwo we wszystkie przygotowania, takie jak umeblowanie pokoju, kupowanie i segregowanie ubrań, pakowanie z mamą torby do szpitala. Jest to także doskonały moment do prowadzenia rozmów o dziecku.

Aby dziecko zaangażowało się w pełni w przygotowania, można także pozwolić mu decydować o o niektórych rzeczach. Z pewnością chętnie wybierze nowe łóżeczko do pokoju lub nowe ubranka.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W

zobacz galerię

Może także pomóc w podjęciu ważniejszej decyzji, np. w sytuacji gdy rodzice zastanawiają się nad wyborem imienia i nie umieją podjąć wspólnej decyzji. Warto zapytać dziecko, które spośród ich propozycji wybiera.

Artykuł powstał we współpracy z Klubem Rodzica.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze