Trwa ładowanie...

Niebezpieczny środek przeciwbólowy. Dziesięciolatek zmarł przez fentanyl

10-letni chłopiec z Miami zmarł po przedawkowaniu fentanylu – opioidowego środka przeciwbólowego. Nie wiadomo w jaki sposób związek przedostał się do organizmu dziecka. Do zatrucia doszło, gdy 10-latek przebywał na lokalnym basenie. To najmłodsza ofiara tej substancji na Florydzie.

Zobacz film: "Tajemnicze śmierci gwiazd"

1. Fentanyl zabija

Podczas konferencji prasowej, adwokat Katherine Fernandez Rundle powiedziała, że na razie nie jest jasne, w jaki sposób Alton Banks przedawkował ten środek przeciwbólowy. "Nie wierzymy w to, że chłopiec miał dostęp do tej substancji w swoim domu. Do zatrucia mogło dojść wszędzie. Fentanyl mógł znajdować się nawet na zwykłym ręczniku na basenie" - tłumaczyła prawniczka.

Z powodu fentanylu zmarł Prince. Sprawdź, jakie inne gwiazdy miały kontakt z niebezpiecznymi opioidami

Alton zaczął wymiotować po wizycie na basenie w dzielnicy Overtown w Miami. Rodzice znaleźli go nieprzytomnego. Chłopiec zmarł po przewiezieniu do szpitala. Pete Gomez, jeden z przedstawicieli władz zajmujący się tą sprawą dodał, że w ciągu ostatniego roku zanotowano wzrost przedawkowania różnego rodzaju substancji w tej dzielnicy. Overtown zamieszkują najczęściej biedne i mające problemy z prawem osoby.

Zobacz również:

Będziesz mniej zestresowana, poprawisz pamięć. Darmowy zastrzyk energii

Alton miał 10 lat
Alton miał 10 lat (Facebook @ladii.banks.9)

Sprawdź też:

Nie wiedziała, że naraziła życie dziecka. Matka ostrzega rodziców

2. Czy to już epidemia?

"Zdarza się, że igły stosowane do podawania sobie narkotyków, zostają wyrzucane na ulicę" - mówił Gomez. Jak komentuje, częstotliwość incydentów zażywania opioidów w USA przypomina już epidemię.

Detektywi przeszukali cały teren – od basenu do miejsca zamieszkania chłopca. Nie znaleziono nikogo i niczego, co mogłoby wskazywać na obecność fentanylu. Nadal trwają ustalenia, w jakiej sytuacji mogło dojść do zatrucia.

Zaalarmowano również media. "To bardzo ważne. Musimy rozwiązać tę zagadkę. To najmłodsza ofiara w naszej społeczności" - dodał Gomez.

Okoliczności zatrucia chłopca nie są jeszcze wyjaśnione
Okoliczności zatrucia chłopca nie są jeszcze wyjaśnione (Facebook @ladii.banks.9)

Matkę chłopca, Shantell Banks od razu poinformowano o wstępnych ustaleniach. Kobieta wspomina, że jej 10-letni syn był radosnym dzieckiem. Chciał zostać inżynierem.

8 kontrowersyjnych rzeczy, które kiedyś stosowały wszystkie kobiety w ciąży
8 kontrowersyjnych rzeczy, które kiedyś stosowały wszystkie kobiety w ciąży [9 zdjęć]

Nie zawsze sposoby przygotowania do ciąży były podobne to tych, które praktykuje się współcześnie. Przez

zobacz galerię

3. Śledztwo trwa

Śmierć chłopca wstrząsnęła mieszkańcami Overtown. Jedna z sąsiadek rodziny Banks, Jessie Davis jest babcią trójki wnucząt w wieku 8, 9 i 10 lat. W rozmowie z foxnews.com mówiła, że dzieci regularnie bawią się w tym basenie.

"Początkowo myślałam, że Alton zatruł się tym środkiem poprzez picie wody z tego zbiornika. Jestem w szoku! Gdzie 10-letnie dziecko znalazło fentanyl?" - zastanawiała się kobieta.

Teraz Davis każdego dnia przestrzega swoich wnuków. "Mówię im: nie dotykajcie niczego! Ten środek może być przecież podany w formie cukierków" - dodała.

Nie tylko policja przeprowadza dochodzenie w tej sprawie. Sytuacją zajął się też Departament Dzieci i Rodzin mieszkających na Florydzie.

4. Czym jest fentanyl?

Fentanyl, to bardzo mocny opioidowy lek przeciwbólowy. Jest 100 razy silniejszy od morfiny. Najwięcej przypadków śmiertelnych po kontakcie z tą substancją dotyczyło dzieci. Duże dawki leku mogą wywołać halucynacje. Przedawkowanie wiąże się z kolei z wysokim ryzykiem śmierci na skutek depresji układu oddechowego. Środek jest od lat stosowany w leczeniu chronicznego bólu, u pacjentów onkologicznych oraz jako środek do usypiania pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym. To fentanyl zabił Prince'a, amerykańskiego muzyka.

Jego działanie jest tak silne, że policja miała nakaz korzystania z kombinezonów, rękawiczek i masek podczas dochodzenia. Nie wolno go dotykać. W ubiegłym roku trzy policyjne psy w hrabstwie Broward na Florydzie zachorowały po akcji, gdzie miały styczność z fentanylem.

Jest substancją, którą znajdziemy również w lekach przeciwbólowych w Polsce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.