Trwa ładowanie...

Smartfony spowalniają mózgi małych dzieci. Nowe badanie

Avatar placeholder
05.11.2019 08:30
Małe dzieci nie powinny często korzystać z telefonów
Małe dzieci nie powinny często korzystać z telefonów (iStcok)

Naukowcy z Dziecięcego Centrum Medycznego w Cincinnati przeprowadzili badania dotyczące wpływu smartfonów na rozwój mózgów dzieci. Ich wyniki mogą wzbudzić niepokój rodziców. Szczególnie uważni powinni być rodzice dzieci młodszych niż 6 lat.

1. Negatywny wpływ smartfonów na dzieci

Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się zmianom, jakie zachodzą w mózgach dzieci używających smartfonów.

Badania prowadzone były na grupie dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Wyniki badań zaskoczyły naukowców. Okazało się, że tak małe dzieci korzystające z dotykowych ekranów mają znacznie mniej substancji białej w mózgach. Jest to substancja komórkowa oplatająca mózg, jej zadaniem jest szybsze transportowanie informacji wewnątrz mózgu.

Zniszczenia w tym obszarze mogą powodować problemy z przyswajaniem wiedzy i rozwojem zdolności w takich obszarach jak umiejętności językowe, mówienie i czytanie.

Zobacz film: "Ten film powinien obejrzeć każdy rodzic"

Naukowcy twierdzą, że takie dzieci mogą mieć problemy z prawidłowym konstruowaniem myśli w przyszłości. Później, niż swoi rówieśnicy mogą również nauczyć się czytać.

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association’s Pediatrics dotyczyło 47 dzieci – 27 dziewczynek i 20 chłopców.

Badania pokrywają się z tym, co już od jakiegoś czasu zaleca Amerykańska Akademia Pediatryczna. Amerykańscy lekarze polecają, by dzieci (młodsze niż sześć lat) spędzały nie więcej niż godzinę przed ekranem smartfona lub tabletu.

Lekarze zauważyli, że prócz substancji białej w mózgach, spędzanie czasu ze smartfonem może prowadzić do nieprawidłowej produkcji otoczki mielinowej w mózgu dzieci. A to ona osłania włókna nerwowe w mózgu. Zmiany w rozwoju mózgów dzieci porównywalne są do tych, które powstają w wyniku chorób genetycznych.

Naukowcy podkreślają, że ich eksperytment jest początkiem badań nad długotrwałym wpływem ekranów na rozwój dzieci.

Nie wszyscy naukowcy podzielają negatywny stosunek do smartfonów.

Badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie nazwali końcowy dokument z badań "stronniczym". Nie zauważyli w nim żadnych przesłanek mówiących bezpośrednio o tym, że to ekrany sprawiają, że mózgi niektórych dzieci rozwijają się wolniej. Chociaż podzielają opinię, o tym, że dzieci korzystają z ekranów bardzo często.

Na koniec przytaczają badania, według których niemal połowa czterolatków na Wyspach Brytyjskich korzysta z internetu na smartfonie lub tablecie codziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze