Kalendarz miesiączkowy – po co i jak stosować kalkulator miesiączki?
Kalendarz miesiączkowy to narzędzie, które pozwala na ustalenie daty kolejnej menstruacji oraz kontrolę przebiegu cyklu miesiączkowego. Informacja ta może być ważna z kilku powodów. Kalendarzyk można prowadzić odręcznie w notesie, dostępne są także różne aplikacje i narzędzia online. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest kalendarz miesiączkowy i po co go stosować?
Kalendarz miesiączkowy, znany również jako kalendarz menstruacyjny, kalkulator okresu czy kalendarzyk okresu to narzędzie, które pozwala na śledzenie cyklu menstruacyjnego i ustalenie dnia kolejnej miesiączki. Aby z niego skorzystać, wystarczy wprowadzać takie dane jak data rozpoczęcia i zakończenia menstruacji.
Jakie są zalety korzystania z kalendarzyka miesiączkowego?
Po co korzystać z kalendarza miesiączkowego? Przede wszystkim dzięki niemu można uzyskać odpowiedź na pytanie „kiedy dostanę okres”. Możliwość przewidzenia terminu kolejnej menstruacji pozwala na przykład zaopatrzyć się w środki higieniczne (podpaski, tampony) i leki przeciwbólowe bądź rozkurczowe (w przypadku bolesnych miesiączek) czy zaplanować urlop w najbardziej dogodnym terminie.
Kalendarz miesiączkowy pozwala także monitorować przebieg, długość i regularność cyklu oraz przewidywać dni niepłodne i dni płodne, w których występuje większe ryzyko zajścia w ciążę. To z kolei może pomóc w naturalnym planowaniu rodziny. Dlaczego?
- pierwszy dzień krwawienia to jednocześnie pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego,
- cykl miesiączkowy kończy się w przeddzień rozpoczęcia kolejnej menstruacji,
- czas pomiędzy jedną a drugą miesiączką to cykl menstruacyjny.
To zatem ważna informacja dla osób, które starają się o dziecko lub chcą uniknąć ciąży przy niestosowaniu antykoncepcji.
2. Kalendarz miesiączkowy – jak korzystać?
Jak korzystać z kalendarzyka miesiączkowego do monitorowania cyklu menstruacyjnego? To zależy od jego formy. Dostępną opcją jest prowadzony odręcznie kalendarzyk menstruacyjny do druku. Może nim być także tradycyjny papierowy kalendarz czy notes.
Istnieją również aplikacje mobilne (kalendarzyk miesiączkowy aplikacja mobilna na telefon czy tablet) lub narzędzia online (kalendarz miesiączkowy online na stronie internetowej), które pomagają w prowadzeniu kalendarzyka miesiączkowego. Kalendarz miesiączkowy może być także funkcją w smartwatchach, to jest inteligentnych zegarkach oraz innych urządzeniach elektronicznych.
Aplikacje mają tę zaletę, że często oferują dodatkowe funkcje, takie jak:
- śledzenie objawów związanych z cyklem czy dni płodnych,
- przypomnienia o dniach płodnych,
- możliwość dzielenia się informacjami z partnerem lub opiekunem medycznym.
Najlepszy kalendarz miesiączkowy to taki, który jest najbardziej wygodny, to znaczy pozwala na szybkie ustalanie terminów spodziewanych miesiączek.
Jeśli zaś chodzi o najbardziej wiarygodny kalendarzyk dni płodnych, trzeba pamiętać, że żaden kalendarz miesiączkowy nie jest w na tyle precyzyjny, by dawać pewność pozwalającą na traktowanie go jak metodę antykoncepcji. To jedynie wskazówka.
Musisz to wiedzieć
3. Kalendarz miesiączkowy – sposoby obliczania
W zależności od preferencji i dostępnych narzędzi ustalanie daty miesiączki może się odbywać na różne sposoby. Oprócz kalkulatorów, stron internetowych i aplikacji mobilnych, które na podstawie wprowadzonych danych dotyczących menstruacji, automatycznie analizują kalendarz miesiączkowy, dostępne są także inne opcje.
Można także trzymać rękę na pulsie i termin miesiączki wyliczać samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać, że cykle menstruacyjne to kwestia indywidualna. Co więcej, nie tylko mogą być różne u każdej kobiety, ale i ulegać zmianom (wpływają na to różne czynniki, tak wewnętrzne, jak i zewnętrzne, np. infekcja, stres, antybiotykoterapia, zmiana klimatu).
Przyjmuje się jednak, że cykl miesiączkowy trwa ok. 28 dni, a wahania wynoszą +/- 3 dni. Jeśli cykl menstruacyjny jest regularny, datę kolejnego okresu można obliczyć, dodając do daty poprzedniej miesiączki długość całego cyklu. Na przykład, jeśli cykl trwa 28 dni, a ostatni okres zaczął się 1 maja, kolejnego okresu można oczekiwać około 28 maja.
W sytuacji, gdy cykl menstruacyjny jest nieregularny, można zastosować metodę średniego cyklu, biorąc pod uwagę kilka ostatnich cykli i miesiączek. Uzyskana średnia może posłużyć do przewidywania daty następnego okresu i dni płodnych. To dlatego, by zaobserwować tendencję średniej wartości długości cyklu z konkretnymi wahaniami, warto prowadzić kalendarz miesiączkowy, stale go uzupełniając.