Trwa ładowanie...

Kalendarz miesiączkowy – owulacja, sposoby obliczania

Avatar placeholder
12.07.2019 08:42
Kalendarz miesiączkowy – owulacja, sposoby obliczania
Kalendarz miesiączkowy – owulacja, sposoby obliczania (123rf)

Kalendarz miesiączkowy to bardzo dobry sposób na obserwację swojego cyklu miesiączkowego. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, w jakich dniach występuje u nas owulacja i które dni są najlepsze do zapłodnienia. Czy obliczanie dni płodnych jest skomplikowane? Jak się do tego zabrać?

spis treści

1. Kalendarz miesiączkowy – owulacja

Zaczynając temat dotyczący kalendarza miesiączkowego i dni płodnych i niepłodnych należy uświadomić sobie czy wiemy, czym jest owulacja i w jaki sposób do niej dochodzi? Owulacja, zwana inaczej jajeczkowaniem to czas niezbędny do tego, aby mogło dojść do zapłodnienia. Są to zazwyczaj 3 – 5 w całym cyklu miesiączkowym.

Kalendarz miesiączkowy jest bardzo dobrym sposobem na ustalenie dni płodnych, jednak należy do procesów długotrwałych, po pierwszej miesiączce nie będzie miały pewności, które dni są dniami płodnymi. Należy obserwować swoje ciało przez kilka miesięcy i zapisywać każdą datę początku i końca miesiączki. Wtedy dowiemy się, czy nasz cykl miesiączkowy jest równy.

Zobacz film: "Najlepsze sposoby na powrót do formy sprzed ciąży"
Mity dotyczące płodności obalone!
Mity dotyczące płodności obalone! [10 zdjęć]

Nasz wiek biologiczny znacząco się wydłużył w obecnych czasach. Co więcej, kobiety znają różnorodne

zobacz galerię

Termin jajeczkowania jest niestety trudny do ustalenia, bo mimo tego, że z kalendarzyka miesiączkowego wychodzi nam pewna data, to kilka czynników może ją zaburzyć. Do najczęstszych z nich należy stres, zła dieta i nadmierne zmęczenie.

2. Kalendarz miesiączkowy – sposoby obliczania

Kalendarzyk miesiączkowy każda kobieta powinna mieć i prowadzić. Należy w nim skrupulatnie zapisywać każdą datę miesiączki oraz jej koniec. Przeciętnie cykl miesiączkowy trwa 28 dni, więc jeżeli dnia 1 sierpnia dostałyśmy miesiączkę, to następną powinnyśmy dostać 29 sierpnia i wtedy też cykl zaczyna się od nowa.

Jeżeli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, to do zapłodnienia może dojść pomiędzy 8, a 17 dniem cyklu. Jednak liczenie „na sucho” bez dowodów może okazać się wysoce nieskuteczne. Należy zapoznać się z metodami wyliczani dni płodnych, a jest ich kilka:

  • Test owulacyjny – taki test można zakupić w każdej aptece, jest niedrogi, a można dowiedzieć się, czy owulacja występuje niemalże natychmiastowo.

  • Obserwacja śluzu – jest chyba najstarszą metodą, ale nadal bardzo skuteczną. W czasie jajeczkowanie śluz kobiecy jest zmieniony, jest ciągnący się, biały o konsystencji kurzego białka. Po owulacji, śluz ma zupełnie inną konsystencję, a u niektórych kobiet w ogóle nie występuje.

  • Pomiar temperatury – w dni płodne temperatura ciała wynosi nieco 0,2 st. więcej, jednak, aby dowiedzieć się które to dni, to należy przez cały miesiąc rano, zaraz po obudzeniu się mierzyć temperaturę ciała i zapisywać ją. Pomiar najlepiej wykonywać o tej samej godzinie.

Musisz to wiedzieć

Niektórym kobietom nie są potrzebne żadne z wyżej wymienionych metod, gdyż znają dokładnie swój organizm i wiedzą, kiedy jest najlepszy czas na zapłodnienie. Ich piersi są w te dni wyraźnie większe i tkliwsze, mają zwiększone libido albo odczuwają ból w podbrzuszu. W Internecie są dostępne kalendarzyki miesiączkowe, które same pokazują nam, kiedy mamy dni płodne, miesiączki – w którym momencie cyklu jesteśmy. Jednak nie warto im ufać, tylko obserwować swoje ciało i wprowadzić w swoje życie chociaż jedną z metod obliczania dni płodnych i niepłodnych.

Polecane dla Ciebie