Trwa ładowanie...

Jak aplikować tampon?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 28.08.2018 11:22
tampon
tampon (mat. Klienta)

Aplikacja tamponu to prosta czynność, która staje się rutynowa już po kilku pierwszych próbach. Jak aplikować poprawnie tampon i na co należy zwrócić uwagę?

1. Pamiętaj o zasadach

Tampony są wyjątkowo wygodne i wiele kobiet po ich zastosowaniu decyduje się na używanie właśnie takiego produktu w trakcie miesiączki. Pochłaniają one krew wewnątrz ciała, są dyskretne i dzięki nim nie trzeba rezygnować z aktywnego trybu życia w czasie okresu. Pierwsze próby założenia tamponu mogą przysparzać nieco trudności, dlatego warto pamiętać o następujących kwestiach:

1.Przed aplikacją tamponu należy zadbać o czystość rąk. Błona śluzowa pochwy jest wyjątkowo wrażliwa na podrażnienia i zanieczyszczenia.

2.Czystymi rękami usuwamy ochronną osłonkę z tamponu.

3.Sprawdzamy sznureczek przyczepiony na końcu tamponu, ciągnąc go dla upewnienia się, czy nie urwie się on w trakcie wyciągania tamponu z pochwy. Należy go w tym celu rozprostować i naciągnąć.

4.Wybieramy najwygodniejszą pozycję do aplikacji tamponu. Część kobiet opiera w tym celu jedną nogą uniesioną wyżej. Innym odpowiada pozycja siedząca na toalecie. Jeszcze inne preferują pozycję w kucki.

5.Następnie należy rozchylić wargi sromowe i zaaplikować tampon w miejscu pomiędzy cewką a odbytem.

6.Tampon wkładamy do pochwy po łuku w dół pleców, tak głęboko jak jest to możliwe.

7.W przypadku napotkania oporu w pochwie, należy zmienić nieco kąt wprowadzania tamponu, pamiętając, aby sznureczek pozostawić na zewnątrz.

8.Jeżeli tampon jest założony właściwie, nie będzie odczuwalny wewnątrz ciała. Jeżeli natomiast odczuwamy dyskomfort, oznacza to, że aplikacja nie została przeprowadzona we właściwy sposób. W takim przypadku należy wyjąć tampon, wyrzucić go i użyć kolejnego.

9.Aby usunąć tampon, wystarczy pociągnąć za pozostawiony na zewnątrz sznureczek.

2. Regularna wymiana to podstawa

Tampony dostępne na rynku mają różną wielkość i chłonność. Kobiety używające ich regularnie mogą więc dostosować poszczególne produkty do indywidualnych potrzeb i różnej obfitości krwawienia. Należy zawsze pamiętać o regularnej ich wymianie. W zależności od obfitości krwawienia powinny być zmieniane co 4-6 godzin, bezwzględnie nie później niż po 8 godzinach.

Tampon zbyt długo pozostający w pochwie może spowodować rozwój bakterii, które wywołują zespół szoku toksycznego. W takim przypadku objawami są m.in. ostre bóle brzucha, osłabienie, zawroty głowy, bóle mięśniowe i gorączka. Choroba ta występuje niezwykle rzadko, warto jednak zabezpieczyć się przed takim ryzykiem.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie