Jak zmieni się twoje ciało po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie to czasem kwestia wyboru, jednak w większości przypadków jest ocaleniem życia nie tylko dziecka, ale również matki. Ciąża mnoga, przedwczesny poród czy pośladkowe ułożenie malucha to tylko niektóre z powodów, dla których lekarze proponują kobietom operacyjne zakończnie porodu. Co powinna wiedzieć młoda mama, zanim urodzi dziecko przez cesarkę?

Cesarskie cięcie to nie zabieg, tylko operacja

Nie wszystkie przyszłe mamy, decydując się na cesarskie cięcie, zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to zabieg, tylko operacja. W jej trakcie chirurg dzięki niewielkiemu poziomemu nacięciu w dolnej partii brzucha musi dostać się do nienarodzonego dziecka i bezpiecznie je wyjąć. Konieczne jest przecięcie wielu warstw tkanki – naskórka, tkanki tłuszczowej, a następnie powięzi i tkanki włóknistej chroniącej mięśnie i organy. Po wyjęciu dziecka zamknięcie powięzi jest dla lekarza priorytetem, ponieważ ma zapewnić bezpieczeństwo świeżo upieczonej mamy. Dopiero kiedy macica i powięź są odpowiednio zaszyte, lekarz przeprowadzający operację może zszywać inne tkanki ciała. Przebieg cesarskiego cięcia jest więc dużo poważniejszy niż poród naturalny i niesie za sobą więcej możliwych komplikacji.

Polecane wideo:

Znieczulenie

W zależności od podanego znieczulenia, organizm kobiety może reagować nudnościami i zawrotami głowy. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego świeżo upieczona mama nie powinna wstawać ani nawet siadać przez kilka godzin po przeprowadzonej operacji. Jeśli podano znieczulenie zewnątrzoponowe lub ogólne, już po kilku godzinach możliwe jest siadanie na łóżku. Młoda mama nie powinna martwić się bólami głowy, mrowieniem stóp czy mdłościami – to naturalne następstwa podanego znieczulenia.

Blizna po cesarskim cięciu

Blizna po cesarce jest częstym utrapieniem kobiet. Początkowo pokryta szwami, po ich zdjęciu powinna być pielęgnowana ze szczególną dokładnością. Niegdyś przeprowadzana przez cały brzuch, dziś przypomina tylko niewielkie nacięcie, a poprawnie zszyta – staje się prawie niewidoczna.

Młodym mamom przeszkadza nie tylko wygląd blizny, ale także ograniczenie ruchów. Wielkim wysiłkiem związanym z silnym bólem, zwłaszcza gdy znieczulenie przestaje działać, jest praktycznie każdy ruch. Problemem jest wstanie z łóżka, a potem śmiech czy korzystanie z toalety. Karmienie dziecka jest również dużo bardziej skomplikowane, a podnoszenie malucha powinno być ograniczane, ponieważ osłabione mięśnie brzucha mogą nie być w stanie utrzymać takiego ciężaru. Po zagojeniu się blizny możliwy jest brak czucia w tym obszarze brzucha.

Problemy z trawieniem

Otworzenie jamy brzusznej może spowodować pojawienie się problemów z trawieniem. Młoda mama może doświadczać uporczywych i bolesnych zaparć, a także kłopotliwych wzdęć. Ich najczęstszą przyczyną są wahania hormonów w organizmie kobiety, otwarcie jamy brzusznej podczas operacji i spowolnienie perystaltyki jelit w trakcie cesarskiego cięcia. Takie dolegliwości utrzymują się zazwyczaj przez tydzień od porodu, a po tym czasie jelita kobiety rozpoczynają normalną pracę.

Problemem może być również oddawanie moczu. Przed cesarskim cięciem każdej mamie zakłada się cewnik pozwalający na odpływ moczu. Normalne korzystanie z łazienki jest  możliwe dopiero, gdy kobieta o własnych siłach może wstać z łóżka.

Zwisający brzuch

Chociaż nieestetycznie wyglądająca skóra na brzuchu pojawia się zarówno w przypadku porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia, praca nad jej ujędrnieniem w przypadku naturalnego porodu może zostać rozpoczęta dużo wcześniej. Aby kobieta po cesarskim cięciu mogła zacząć dbać o swoją sylwetkę, jej rana pooperacyjna musi być w pełni zagojona. Często młode mamy, zniechęcone swoim wyglądem i czasem, w trakcie których ich ciało wraca do formy, decydują się na stosowanie diet odchudzających. To ogromny błąd, ponieważ w trakcie rekonwalescencji po porodzie konieczne jest wartościowe odżywianie, a mleko, którym mama karmi swoje dziecko, powinno być pełne wartości odżywczych, których na diecie może nie być wystarczająco dużo.

Zobacz także: Pięknie niedoskonałe kobiety-matki zdjęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie

również. Jednak każdy szpital ma swoje zwyczaje - w niektórych z nich tata może tylko patrzeć na salę przez specjalne okno. Przy cesarskim cięciu mama

Cesarskie cięcie

Kiedy wybrać cesarskie cięcie?

Kiedy wybrać cesarskie cięcie? Odtwórz wideo

Cesarskie cięcie Niestety częste jest zjawisko, iż kobiety w ciąży, bojąc się bólu porodowego związanego z porodem drogami naturalnymi, oczekują (...) od ginekologa przeprowadzania cięcia cesarskiego....

Cesarskie cięcie

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia

cesarskie cięcie jest jedynym sposobem na to, aby poród zakończył się pomyślnie i bez komplikacji Cesarskie cięcie wśród kobiet rodzących cieszy się dużą (...) zarówno matki, jak i...

Cesarskie cięcie

„Cesarki" coraz bardziej popularne

„Cesarki" coraz bardziej popularne

W ostatnim czasie rekordowo wzrosła liczba porodów poprzez cesarskie cięcie. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że odsetek cesarek nie powinien przekraczać 15 proc. wszystkich porodów. Tymczasem w 2014 roku w Polsce...

Cesarskie cięcie

Naturalna cesarka - alternatywa dla porodu naturalnego?

Naturalna cesarka - alternatywa dla porodu naturalnego?

Dziecko przychodzi na świat powoli i niemalże samodzielnie, odczuwając skurcze. Mama wszystko widzi, ale nic nie czuje. Niemożliwe? Tak właśnie przebiega poród zwany naturalnym cesarskim cięciem. Na czym polega i kiedy można go stosować? Cięcie...