Trwa ładowanie...

Jak zmieni się twoje ciało po cesarskim cięciu?

 Aleksandra Miłosz
31.12.2018 11:12
Jak zmieni się twoje ciało po cesarskim cięciu?
Jak zmieni się twoje ciało po cesarskim cięciu? (Grafika / Shutterstock)

Cesarskie cięcie to czasem kwestia wyboru, jednak w większości przypadków jest ocaleniem życia nie tylko dziecka, ale również matki. Ciąża mnoga, przedwczesny poród czy pośladkowe ułożenie malucha to tylko niektóre z powodów, dla których lekarze proponują kobietom operacyjne zakończnie porodu. Co powinna wiedzieć młoda mama, zanim urodzi dziecko przez cesarkę?

spis treści

1. Cesarskie cięcie to nie zabieg, tylko operacja

Nie wszystkie przyszłe mamy, decydując się na cesarskie cięcie, zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to zabieg, tylko operacja. W jej trakcie chirurg dzięki niewielkiemu poziomemu nacięciu w dolnej partii brzucha musi dostać się do nienarodzonego dziecka i bezpiecznie je wyjąć. Konieczne jest przecięcie wielu warstw tkanki – naskórka, tkanki tłuszczowej, a następnie powięzi i tkanki włóknistej chroniącej mięśnie i organy. Po wyjęciu dziecka zamknięcie powięzi jest dla lekarza priorytetem, ponieważ ma zapewnić bezpieczeństwo świeżo upieczonej mamy. Dopiero kiedy macica i powięź są odpowiednio zaszyte, lekarz przeprowadzający operację może zszywać inne tkanki ciała. Przebieg cesarskiego cięcia jest więc dużo poważniejszy niż poród naturalny i niesie za sobą więcej możliwych komplikacji.

2. Znieczulenie

W zależności od podanego znieczulenia, organizm kobiety może reagować nudnościami i zawrotami głowy. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego świeżo upieczona mama nie powinna wstawać ani nawet siadać przez kilka godzin po przeprowadzonej operacji. Jeśli podano znieczulenie zewnątrzoponowe lub ogólne, już po kilku godzinach możliwe jest siadanie na łóżku. Młoda mama nie powinna martwić się bólami głowy, mrowieniem stóp czy mdłościami – to naturalne następstwa podanego znieczulenia.

3. Blizna po cesarskim cięciu

Zobacz film: "Kiedy duża wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?"
Obecnie podczas cesarskiego cięcia praktykuje się wykonanie poziomego nacięcia w dole brzucha przyszłej mamy. Dzięki temu, po zagojeniu się, blizna jest mniej widoczna
Obecnie podczas cesarskiego cięcia praktykuje się wykonanie poziomego nacięcia w dole brzucha przyszłej mamy. Dzięki temu, po zagojeniu się, blizna jest mniej widoczna

Blizna po cesarce jest częstym utrapieniem kobiet. Początkowo pokryta szwami, po ich zdjęciu powinna być pielęgnowana ze szczególną dokładnością. Niegdyś przeprowadzana przez cały brzuch, dziś przypomina tylko niewielkie nacięcie, a poprawnie zszyta – staje się prawie niewidoczna.

Młodym mamom przeszkadza nie tylko wygląd blizny, ale także ograniczenie ruchów. Wielkim wysiłkiem związanym z silnym bólem, zwłaszcza gdy znieczulenie przestaje działać, jest praktycznie każdy ruch. Problemem jest wstanie z łóżka, a potem śmiech czy korzystanie z toalety. Karmienie dziecka jest również dużo bardziej skomplikowane, a podnoszenie malucha powinno być ograniczane, ponieważ osłabione mięśnie brzucha mogą nie być w stanie utrzymać takiego ciężaru. Po zagojeniu się blizny możliwy jest brak czucia w tym obszarze brzucha.

4. Problemy z trawieniem

Otworzenie jamy brzusznej może spowodować pojawienie się problemów z trawieniem. Młoda mama może doświadczać uporczywych i bolesnych zaparć, a także kłopotliwych wzdęć. Ich najczęstszą przyczyną są wahania hormonów w organizmie kobiety, otwarcie jamy brzusznej podczas operacji i spowolnienie perystaltyki jelit w trakcie cesarskiego cięcia. Takie dolegliwości utrzymują się zazwyczaj przez tydzień od porodu, a po tym czasie jelita kobiety rozpoczynają normalną pracę.

Problemem może być również oddawanie moczu. Przed cesarskim cięciem każdej mamie zakłada się cewnik pozwalający na odpływ moczu. Normalne korzystanie z łazienki jest  możliwe dopiero, gdy kobieta o własnych siłach może wstać z łóżka.

5. Zwisający brzuch

Chociaż nieestetycznie wyglądająca skóra na brzuchu pojawia się zarówno w przypadku porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia, praca nad jej ujędrnieniem w przypadku naturalnego porodu może zostać rozpoczęta dużo wcześniej. Aby kobieta po cesarskim cięciu mogła zacząć dbać o swoją sylwetkę, jej rana pooperacyjna musi być w pełni zagojona. Często młode mamy, zniechęcone swoim wyglądem i czasem, w trakcie których ich ciało wraca do formy, decydują się na stosowanie diet odchudzających. To ogromny błąd, ponieważ w trakcie rekonwalescencji po porodzie konieczne jest wartościowe odżywianie, a mleko, którym mama karmi swoje dziecko, powinno być pełne wartości odżywczych, których na diecie może nie być wystarczająco dużo.

Zobacz także: Pięknie niedoskonałe kobiety-matki zdjęcia

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze