Trwa ładowanie...

Dopajanie – na czym polega?

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 21.11.2022 11:20
Dopajanie – na czym polega?
Dopajanie – na czym polega?

Czy należy dopajać dziecko? Opinie są podzielone. Jest grupa osób, która uważa, że dziecko karmione mlekiem modyfikowanym trzeba przepajać. W upalne dni rodzice powinni podawać maluchowi np. czystą wodę lub herbatki ziołowe, nawet jeśli dziecko jest karmione piersią. Inni uważają, że mleko mamy i mleko modyfikowane składa się w 70 proc. z wody, dlatego dodatkowe przepajanie nie jest konieczne. Są też mamy, które uważają, że przepajanie powinno być dostosowane do aktualnych potrzeb dziecka, np. w upalne dni. Oczywiste jest także to, że w trakcie infekcji, której objawami są wysoka gorączka czy wymioty, picie wody jest wręcz wskazane.

spis treści

1. Dwa sposoby karmienia, a przepajanie

Niemowlęta karmione piersią mają dostarczane w pokarmie nie tylko białko, tłuszcze, czynniki wzrostowe, ciała odpornościowe, ale także wodę. Wystarczy, że maluch dostanie pokarm tak często, jak będzie tylko chciał. Kobieta karmiąca piersią musi pić większą ilość wody, ponieważ w ten sposób uzupełnia jej zapas niezbędny do procesu laktacji. Bardzo często dziecko ssie pierś tylko przez chwilę i ją wypuszcza – to oznacza, że nie było głodne, tylko spragnione. Nie w każdej sytuacji można malucha nakarmić piersią, dlatego wychodząc na dłuższy spacer czy zostawiając go w domu z tatą, można podać mu ziołową herbatę lub czystą wodę.

Dzieci karmione piersią dostają wszystkie niezbędne składniki odżywcze
Dzieci karmione piersią dostają wszystkie niezbędne składniki odżywcze (123RF)
Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

• Przy mleku modyfikowanym dodatkowe dopajanie też nie jest konieczne. Jeżeli jednak jest gorąco czy w domu jest suche powietrze, należy podać dziecku wodę czy herbatkę na bazie ziół. Po szóstym miesiącu życia do jadłospisu można już dodać soki owocowe.

• Inną sytuacją jest podawanie picia w przypadku choroby dziecka, która objawia się wymiotami czy wysoką gorączką. Nie można wtedy dopuścić do odwodnienia organizmu.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama

zobacz galerię

2. Co dawać dziecku do picia?

Oczywiście najlepiej na pragnienie sprawdzi się woda niskozmineralizowana, niskosodowa i niegazowana. Nie należy dodawać cukru, glukozy czy miodu, ponieważ słodka woda może spowodować, że maluch nie będzie chciał ssać piersi.

Przepajanie należy rozpocząć od wody, a nie od soków. Jeżeli chcemy mieć pewność, że woda jest wolna od zanieczyszczeń, można ją przegotować. W sklepach dostępne są herbatki ziołowe, np. koperkowa, rumiankowa, z dzikiej róży. Odradza się podawanie herbaty zielonej czy czarnej, ponieważ w składzie mają teinę, która może pobudzać malucha.

Musisz to wiedzieć

Jadłospis rocznego dziecka przewiduje także soki. Powinny być podawane we właściwej ilości, czyli około 120 ml dziennie. Kupując gotowe soki, trzeba wybierać takie, które są wyprodukowane dla niemowląt. Można robić własne, np. soki przecierowe, które zawierają największą ilość witamin i błonnika. Niektórzy rodzice rozcieńczają soki wodą mineralną.

Podawanie dodatkowego picia jest konieczne w przypadku upalnych dni, suchego powietrza w domu czy przy infekcji. Przy wysokiej gorączce czy przy wymiotach nie wolno dopuścić do odwodnienia organizmu.

Co może zaniepokoić? Gdy dziecko jest senne, znacznie osłabione, ma wyschnięte suche wargi, a pielucha pozostaje sucha przez dłuższy czas, to oznacza, że doszło do odwodnienia i należy natychmiast udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze