Trwa ładowanie...

Jak przygotować piersi do karmienia ?

Ponieważ początki karmienia piersią nie zawsze są bezproblemowe czy warto przygotowywać piersi do karmienia, aby zminimalizować przyszłe problemy? Czy takie sposoby są skuteczne?

Zobacz film: "Profesor prawa o porówaniu karmienia piersią do puszczania bąków"

Powinnaś wiedzieć, że piersi nie trzeba specjalnie przygotowywać do karmienia! Warto jednak, abyś wiedziała jak postępować z piersiami w ciąży i po porodzie:

 • Piersi są bardzo delikatne i trzeba je delikatnie traktować: nie powinnaś ich intensywnie masować lub wygniatać, szczególnie podczas nawału pokarmu, zastoju czy stanu zapalnego.

 • Nie przygotowuj (nie ”hartuj”) specjalnie brodawek do karmienia piersią. Żaden sposób przygotowywania brodawek do karmienia: pocieranie lub szorowanie ręcznikiem/ gąbką, stosowanie specjalnych kremów nie wpływają na skuteczność karmienia piersią, mogą natomiast uszkodzić delikatna tkankę gruczołową piersi. Podobnie smarowanie spirytusem/ kwasem bornym wysusza naskórek i powoduje, że jest on jeszcze bardziej podatny na urazy. Podczas karmienia za podrażnienie/ uszkodzenie brodawek odpowiada nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Zobacz także:

 • Wystarczy abyś polewała piersi wodą podczas kąpieli. Korzystny jest masaż wodny skóry w postaci naprzemiennego prysznicu ciepłej i zimnej wody.

 • Nie stosuj mydła do mycia brodawki z otoczką. Mydło wysusza skórę piersi - wystarczy spłukanie samą wodą.

 • Nie używaj kremów natłuszczających i nawilżających brodawkę oraz otoczkę podczas ciąży.

 • Powinnaś unikać pachnących balsamów do ciała. W przypadku bardzo suchej skóry stosuj naturalną oliwę lub lanolinę.

 • W przypadku rozstępów, pielęgnuj skórę piersi odpowiednim kremem z pominięciem otoczki i brodawki.

 • Używaj odpowiednio dopasowany biustonosz podtrzymujący piersi. Niepowinien być za mały, przez co uciska i spłaszcza piersi. W miarę, jak piersi będą powiększały się, powinnaś zmieniać też rozmiar stanika.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię
 • Jeśli jesteś w ostatnich miesiącach ciąży, a z piersi wypływają się kropelki pokarmu, zacznij stosować wkładki laktacyjne.

 • Nie musisz sprawdzać, czy twoje brodawki są dobrze uformowane. Prawie wszystkie piersi i kształty brodawek sprzyjają skutecznemu karmieniu piersią, gdy ułożenie dziecka i przystawienie do piersi są prawidłowe.

 • Jeśli jesteś po operacji lub chorobie piersi lub doświadczyłaś wcześniej trudności z karmieniem piersią udaj się na indywidualną specjalistyczną konsultację do poradni laktacyjnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.