Trwa ładowanie...

Jak przygotować piersi do karmienia ?

Avatar placeholder
12.05.2017 11:38
karmienie piersią
karmienie piersią (Fotolia)

Ponieważ początki karmienia piersią nie zawsze są bezproblemowe czy warto przygotowywać piersi do karmienia, aby zminimalizować przyszłe problemy? Czy takie sposoby są skuteczne?

Powinnaś wiedzieć, że piersi nie trzeba specjalnie przygotowywać do karmienia! Warto jednak, abyś wiedziała jak postępować z piersiami w ciąży i po porodzie:

 • Piersi są bardzo delikatne i trzeba je delikatnie traktować: nie powinnaś ich intensywnie masować lub wygniatać, szczególnie podczas nawału pokarmu, zastoju czy stanu zapalnego.

 • Nie przygotowuj (nie ”hartuj”) specjalnie brodawek do karmienia piersią. Żaden sposób przygotowywania brodawek do karmienia: pocieranie lub szorowanie ręcznikiem/ gąbką, stosowanie specjalnych kremów nie wpływają na skuteczność karmienia piersią, mogą natomiast uszkodzić delikatna tkankę gruczołową piersi. Podobnie smarowanie spirytusem/ kwasem bornym wysusza naskórek i powoduje, że jest on jeszcze bardziej podatny na urazy. Podczas karmienia za podrażnienie/ uszkodzenie brodawek odpowiada nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Zobacz także:

Zobacz film: "Profesor prawa o porówaniu karmienia piersią do puszczania bąków"
 • Wystarczy abyś polewała piersi wodą podczas kąpieli. Korzystny jest masaż wodny skóry w postaci naprzemiennego prysznicu ciepłej i zimnej wody.

 • Nie stosuj mydła do mycia brodawki z otoczką. Mydło wysusza skórę piersi - wystarczy spłukanie samą wodą.

 • Nie używaj kremów natłuszczających i nawilżających brodawkę oraz otoczkę podczas ciąży.

 • Powinnaś unikać pachnących balsamów do ciała. W przypadku bardzo suchej skóry stosuj naturalną oliwę lub lanolinę.

 • W przypadku rozstępów, pielęgnuj skórę piersi odpowiednim kremem z pominięciem otoczki i brodawki.

 • Używaj odpowiednio dopasowany biustonosz podtrzymujący piersi. Niepowinien być za mały, przez co uciska i spłaszcza piersi. W miarę, jak piersi będą powiększały się, powinnaś zmieniać też rozmiar stanika.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię
 • Jeśli jesteś w ostatnich miesiącach ciąży, a z piersi wypływają się kropelki pokarmu, zacznij stosować wkładki laktacyjne.

 • Nie musisz sprawdzać, czy twoje brodawki są dobrze uformowane. Prawie wszystkie piersi i kształty brodawek sprzyjają skutecznemu karmieniu piersią, gdy ułożenie dziecka i przystawienie do piersi są prawidłowe.

 • Jeśli jesteś po operacji lub chorobie piersi lub doświadczyłaś wcześniej trudności z karmieniem piersią udaj się na indywidualną specjalistyczną konsultację do poradni laktacyjnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze