Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Dlaczego nie należy jeść banana na śniadanie?

 Ewa Rycerz
14.11.2020 23:02
Banan to częsty dodatek do śniadania.
Banan to częsty dodatek do śniadania. (123RF)

Jest jednym z najchętniej kupowanych owoców w Polsce. Zajadają się nim zarówno dzieci, jak i dorośli. Chętnie jemy banana na śniadanie - solo, w owsiane, w koktajlu, na kanapce z masłem orzechowym. - Okazuje się jednak, że nie każdy powinien zaczynać dzień od tego owocu - mówi dietetyk dr Daryk Gioffre.

spis treści

1. Dlaczego nie jeść bananów na śniadanie?

Choć banany są wdzięcznym składnikiem porannych dań, znalazły się wśród tych produktów, które na śniadanie nie powinny być jedzone. Powód? Spora zawartość cukru. Jego ilość zależy od stopnia dojrzałości owocu. Im banan dojrzalszy, tym więcej w nim cukru. Owoce, które mają na skórce brązowe plamki, są najsłodsze. Znajduje się w nich ok. 25 g cukru na 100 g owocu. Te z zielonkawą skórką mają ok. 10 g na 100 g.

Przeczytaj także:

- Banany rujnują dietę. Wydaje nam się, że są zdrowe, ale jest to tylko w połowie prawda - zaznacza dr Gioffre. Okazuje się, że choć banany dają szybkie uczucie sytości, nie są w stanie tego efektu utrzymać na długo. Cukier w nich zawarty trafia do krwi i daje zastrzyk energii, ale jej poziom szybko spada i znowu pojawia się uczucie głodu. Na dodatek towarzyszy mu zmęczenie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Kolejnym powodem, przez który należy unikać bananów jest fakt, iż przyczyniają się one do zakwaszania organizmu. Warto też zaznaczyć, że dojrzałych bananów nie powinny jeść osoby chore na cukrzycę, ponieważ takie owoce posiadają indeks glikemiczny 65. Oznacza to, że szybko podnoszą poziom glukozy we krwi.

2. Kiedy jeść banany?

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy je wyeliminować ze swojej diety. Banany to owoce, których właściwości poznano już tysiące lat temu. W jednym bananie ważącym ok. 100 g znajduje się aż 358 mg potasu. To ścisła czołówka produktów, które pomagają obniżać ciśnienie tętnicze. Mniej potasu mają nawet pomidory.

Włączenie bananów do menu zaleca Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). FDA podaje, że owoce te można traktować jak czynniki zmniejszające ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

Aby banany nie zakwaszały organizmu, należy łączyć je z przyprawami mającymi odczyn zasadowy, czyli cynamonem lub kurkumą. Najlepiej jeść je z nasionami chia, migdałami, siemieniem lnianym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze