Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka?

 Anna Bator
23.08.2017 10:07
Jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka?
Jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka?

Skóra malucha wymaga wyjątkowej ochrony, ponieważ jest bardzo delikatna i niedojrzała w porównaniu ze skórą osoby dorosłej. Nieumiejętna pielęgnacja może prowadzić do wysuszenia, a nawet może zwiększyć podatność na urazy mechaniczne. Aby tego uniknąć, warto sięgać nie tylko po sprawdzone i bezpieczne produkty, ale także unikać błędów często popełnianych przez wielu rodziców.

spis treści

1. Jak uniknąć błędów podczas kąpieli dziecka?

Jedną z najczęstszych pomyłek jest niewłaściwy dobór kosmetyków. Warto więc sięgać po produkty przeznaczone dla dzieci z odpowiednią adnotacją co do wieku, od którego mogą być stosowane. Ważne, aby były one przebadane dermatologicznie.

Warto także pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody podczas kąpieli. Najbardziej optymalna wynosi 37 stopni Celsjusza. Zamiast jednak mierzyć ją łokciem, skorzystaj ze specjalnego termometru.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Niezwykle ważna jest także higiena kikuta pępowinowego oraz dokładne osuszenie skóry dziecka. Pamiętaj także o jej odpowiedniej pielęgnacji po kąpaniu. Z pomocą przychodzą balsamy i oliwki, które nie tylko natłuszczają skórę i pozostawiają ją miękką w dotyku, ale także chronią przed nadmierną utratą wilgoci.

2. Kosmetyki do kąpieli

Na rynku dostępnych jest wiele produktów myjących i pielęgnujących wrażliwą skórę dziecka. Wśród nich znajdziemy klasyczne mydła w kostce czy żele myjące. Najchętniej wybierane są zwłaszcza płyny myjące działające emoliencyjnie, a więc natłuszczające i zmiękczające, a przez to także nawilżające skórę. Warto sięgać zwłaszcza po kosmetyki z olejami mineralnymi i parafiną. Są bezpieczne dla dzieci i wbrew powszechnej opinii – nie zatykają porów.

3. Mydło a płyny dla dzieci

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy wybrać mydło czy płyn myjący. Oba kosmetyki spełniają swoją funkcję higieniczną - z tą różnicą, że płyny są delikatniejsze i łagodniejsze dla skóry. Tradycyjne mydła mają odczyn zasadowy (pH ok. 10), podczas gdy skóra niemowlaka ma odczyn neutralny (pH 5,5).

Z tego też powodu tradycyjne mydła mogą wysuszać skórę, a także odtłuszczać ją z jej naturalnej warstwy ochronnej, która jest niezbędna, ponieważ chroni przed bakteriami i grzybami. Dlatego warto dbać o ten naturalny obronny parasol.

4. Innowacyjne formuły dla delikatnej skóry dziecka

Nie w pełni rozwinięta skóra dziecka wymaga wyjątkowej formuły, która zapewni czystość i ochronę. Taką znajdziemy w płynach do mycia, które od ponad 100 lat udoskonalane są z myślą o maluszkach. To, co wyróżnia kosmetyki tej marki, to przede wszystkim neutralne pH oraz brak sztucznych barwników, parabenów i mydła w składzie.

Żele myjące to innowacyjne płyny na bazie micelarnej formuły, przebadane klinicznie, w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Chronią skórę dziecka przed wysuszeniem i nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej. Są łagodne jak czysta woda i delikatniejsze od tradycyjnych mydeł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze