Trwa ładowanie...

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Często można spotkać się z określeniem, że coś jest miękkie jak pupa niemowlaka. Rzeczywiście, ta część ciała maluszka jest niebywale delikatna. Jednak nie tylko ona! Skóra na ciele małego dziecka jest nie tylko wyjątkowa w dotyku, ale także ma większe potrzeby. Niełatwo im sprostać, dlatego warto wiedzieć, jak zapewnić jej optymalną ochronę.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

spis treści

1. Skóra niemowlaka

Zanim maluszek przyjdzie na świat, jego skóra przechodzi wyjątkową metamorfozę – dojrzewa wraz z dzieckiem i początkowo nie ma podskórnej tkanki tłuszczowej. Pojawia się ona ok. 24 tygodnia. Gdy noworodek przychodzi na świat, pokryty jest białą mazią płodową. To specjalna bariera ochronna, która chroni skórę właściwą – bardzo cienką, złożoną z włókien kolagenowych. U osoby dorosłej skóra właściwa jest znacznie grubsza i spełnia funkcję osłaniającą.

Skóra małego dziecka również ją pełni, ale nie w takim samym stopniu. Dojrzałość, a więc rolę skóry właściwej, osiąga po ok. czterech latach. Do tego czasu wymaga ona specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest podatna na działanie szkodliwych substancji, np. chemicznych, jak również na zakażenia bakteryjne i grzybicze.

2. Specjalne potrzeby

Ponieważ delikatność skóry dziecka da się zauważyć gołym okiem, ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja i ochrona. Warto pamiętać, że jest ona podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania. Jest bardzo cienka, dlatego też szybciej traci wilgoć niż skóra dorosłego człowieka. Jest podatna na zaczerwienienia, alergie i powinna móc oddychać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

W przeciągu kilku pierwszych miesięcy skóra niemowlaka może sprawiać wrażenie wysuszającej się. To wszystko przez gruczoły łojowe, które stabilizują swoją pracę po nadmiernym wytwarzaniu wydzieliny łojowej, którą rozpoczęły jeszcze w brzuchu mamy.

3. Kosmetyki do zadań specjalnych

Wybierając produkty do higieny i pielęgnacji swojego maluszka, zwróć uwagę, aby kostki myjące lub płyny, których będziecie używać, miały neutralny lub lekko kwasowy odczyn (pH 5,5–7,0). Takie kosmetyki są bardzo łagodne i nie podrażniają skóry dziecka.

Ważne jest także, aby substancje wchodzące w skład produktu były przebadane dermatologicznie i dopuszczone do użytkowania przez dzieci. W przypadku szamponu, wybierz ten, który nie szczypie w oczy i nie powoduje podrażnień.

Nawilżanie skóry to nie tylko działanie od zewnątrz, ale proces ograniczający utratę wody z głębszych jej warstw tak, aby jednocześnie nie zatykać skóry, gdyż musi oddychać.

Warto sięgać po kosmetyki z olejem parafinowym. Ma on działanie emoliencyjne, a więc tworzy ochronną powłokę chroniącą przed utratą wody, tym samym nie tworząc bariery nieprzepuszczalnej dla wody. Co więcej, olej parafinowy nie jełczeje, nie zmienia swoich właściwości pod wpływem temperatury i nie jest pożywką dla bakterii.

Oprócz żeli z olejem parafinowym, dostępne są także oliwki i balsamy, które świetnie sprawdzą się do masaży. Naturalne lipidy skóry nie rozpuszczają się w oleju parafinowym, z tego też względu jest on bezpieczny dla skóry niemowlęcia i spełnia swoje funkcje ochronne i nawilżające.

Szukając kosmetyków do pielęgnacji dziecka, zwróć także uwagę na oznaczenia na opakowaniach produktu. Niektóre przeznaczone są dla dzieci już od pierwszego dnia życia, inne dopiero powyżej trzech miesięcy, a nawet roku. Dopasuj kosmetyk do potrzeb i wieku maluszka, aby zapewnić mu optymalną pielęgnacje.

Po kąpieli nawilżaj skórę dziecka balsamem lub oliwką. Taka czynność nie tylko relaksuje i jest częścią wieczornego rytuału, ale także stymuluje zmysły dziecka, a przede wszystkim potęguje więź i bliskość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.