Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

 Anna Bator
Anna Bator 06.06.2017 13:14
Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej
Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Często można spotkać się z określeniem, że coś jest miękkie jak pupa niemowlaka. Rzeczywiście, ta część ciała maluszka jest niebywale delikatna. Jednak nie tylko ona! Skóra na ciele małego dziecka jest nie tylko wyjątkowa w dotyku, ale także ma większe potrzeby. Niełatwo im sprostać, dlatego warto wiedzieć, jak zapewnić jej optymalną ochronę.

spis treści

1. Skóra niemowlaka

Zanim maluszek przyjdzie na świat, jego skóra przechodzi wyjątkową metamorfozę – dojrzewa wraz z dzieckiem i początkowo nie ma podskórnej tkanki tłuszczowej. Pojawia się ona ok. 24 tygodnia. Gdy noworodek przychodzi na świat, pokryty jest białą mazią płodową. To specjalna bariera ochronna, która chroni skórę właściwą – bardzo cienką, złożoną z włókien kolagenowych. U osoby dorosłej skóra właściwa jest znacznie grubsza i spełnia funkcję osłaniającą.

Skóra małego dziecka również ją pełni, ale nie w takim samym stopniu. Dojrzałość, a więc rolę skóry właściwej, osiąga po ok. czterech latach. Do tego czasu wymaga ona specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest podatna na działanie szkodliwych substancji, np. chemicznych, jak również na zakażenia bakteryjne i grzybicze.

2. Specjalne potrzeby

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Ponieważ delikatność skóry dziecka da się zauważyć gołym okiem, ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja i ochrona. Warto pamiętać, że jest ona podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania. Jest bardzo cienka, dlatego też szybciej traci wilgoć niż skóra dorosłego człowieka. Jest podatna na zaczerwienienia, alergie i powinna móc oddychać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

W przeciągu kilku pierwszych miesięcy skóra niemowlaka może sprawiać wrażenie wysuszającej się. To wszystko przez gruczoły łojowe, które stabilizują swoją pracę po nadmiernym wytwarzaniu wydzieliny łojowej, którą rozpoczęły jeszcze w brzuchu mamy.

3. Kosmetyki do zadań specjalnych

Wybierając produkty do higieny i pielęgnacji swojego maluszka, zwróć uwagę, aby kostki myjące lub płyny, których będziecie używać, miały neutralny lub lekko kwasowy odczyn (pH 5,5–7,0). Takie kosmetyki są bardzo łagodne i nie podrażniają skóry dziecka.

Ważne jest także, aby substancje wchodzące w skład produktu były przebadane dermatologicznie i dopuszczone do użytkowania przez dzieci. W przypadku szamponu, wybierz ten, który nie szczypie w oczy i nie powoduje podrażnień.

Nawilżanie skóry to nie tylko działanie od zewnątrz, ale proces ograniczający utratę wody z głębszych jej warstw tak, aby jednocześnie nie zatykać skóry, gdyż musi oddychać.

Warto sięgać po kosmetyki z olejem parafinowym. Ma on działanie emoliencyjne, a więc tworzy ochronną powłokę chroniącą przed utratą wody, tym samym nie tworząc bariery nieprzepuszczalnej dla wody. Co więcej, olej parafinowy nie jełczeje, nie zmienia swoich właściwości pod wpływem temperatury i nie jest pożywką dla bakterii.

Oprócz żeli z olejem parafinowym, dostępne są także oliwki i balsamy, które świetnie sprawdzą się do masaży. Naturalne lipidy skóry nie rozpuszczają się w oleju parafinowym, z tego też względu jest on bezpieczny dla skóry niemowlęcia i spełnia swoje funkcje ochronne i nawilżające.

Szukając kosmetyków do pielęgnacji dziecka, zwróć także uwagę na oznaczenia na opakowaniach produktu. Niektóre przeznaczone są dla dzieci już od pierwszego dnia życia, inne dopiero powyżej trzech miesięcy, a nawet roku. Dopasuj kosmetyk do potrzeb i wieku maluszka, aby zapewnić mu optymalną pielęgnacje.

Po kąpieli nawilżaj skórę dziecka balsamem lub oliwką. Taka czynność nie tylko relaksuje i jest częścią wieczornego rytuału, ale także stymuluje zmysły dziecka, a przede wszystkim potęguje więź i bliskość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze