Trwa ładowanie...

Jak wybrać bezpieczne produkty do kąpieli dziecka?

 Anna Bator
06.06.2017 13:29
Jak wybrać bezpieczne produkty do kąpieli dziecka?
Jak wybrać bezpieczne produkty do kąpieli dziecka?

Zanim wybierzemy kosmetyk dla naszego niemowlęcia, warto upewnić się, że spełnia on wymogi, jakie stawia wyjątkowo delikatna skóra dziecka. Potrzebuje ona specjalnej ochrony i pielęgnacji, dlatego też wybór odpowiedniego produktu nigdy nie powinien być kwestią przypadku.

spis treści

1. Kosmetyki myjące a warstwa ochronna skóry

Gdy maluszek przychodzi na świat, jego warstwą ochronną jest tzw. kwaśny płaszcz. Jego pH skóry ma odczyn neutralny, jednak może on nie stanowić odpowiedniej bariery przed bakteriami i grzybami. Z tego też względu, wybierając kosmetyki dla noworodka i niemowlaka, warto sięgnąć po te, które nie zmieniają naturalnego pH skóry i nie odtłuszczają całkowicie.

Porównując mydła w płynie ze zwykłymi, da się zauważyć, że te drugie mają odczyn pH ok. 10. Oznacza to, że o ile są produktami myjącymi, o tyle mogą wysuszać skórę i odtłuszczać, a więc pozbawiać ją naturalnej warstwy ochronnej. Produkty płynne nie zmieniają naturalnych właściwości skóry, stąd też są łagodniejsze zwłaszcza dla delikatnej skóry dziecka.

2. Emolienty i oleje

Kosmetyki, które nazywamy emolientami, to preparaty zawierające substancje natłuszczające i zmiękczające skórę. Ich zadaniem jest nawilżenie i utrzymanie naturalnej bariery ochronnej, która zabezpiecza przed wysuszeniem i czynnikami zewnętrznymi. Emolientem mogą być preparaty myjące, toniki, jak również balsamy do masażu. Tego rodzaju kosmetyki są bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Uważać jednak powinniśmy na oleje roślinne. Kosmetyki z niezemulgowanym olejem roślinnym (jest to 100% olej) wysuszają skórę i mogą rozpuszczać znajdujące się w niej lipidy, przez co uszkadzać naturalną barierę naskórka. Zamiast tłuszczy roślinnych warto sięgnąć np. po produkty z olejem parafinowym, który nie rozpuszcza, a przez to nie niszczy lipidowej powłoki.

Oliwki dla dzieci nie powinny więc bazować na oleju roślinnym (może występować w kosmetyku jako dodatek, ale nie główny składnik), a na olejach mineralnych, które nie są tak podatne na jełczenie i nie mają drażniących zapachów ani składników. Są bezpieczniejsze dla dzieci i łagodniejsze dla ich skóry.

3. Olej parafinowy – fakty i mity

To, co najczęściej zarzuca się olejowi parafinowemu, to nieprzepuszczalność dla wody. Nie jest to jednak prawda. Olej parafinowy nie tworzy bariery nieprzepuszczającej. Rzeczywiście, ma on właściwości emoliencyjne i zapobiega nadmiernej utracie wody, co jest niezwykle ważne w przypadku skóry dziecka, która szybciej wysusza się niż ta u osoby dorosłej.

Pierwszym krokiem w nawilżaniu skóry maluszka jest hamowanie zbyt dużej ilości utraty wody i w tej kwestii olej parafinowy sprawdza się bez zarzutów. Dodatkowo jest on złym środowiskiem dla bakterii, nie jełczeje i nie zmienia swoich właściwości pod wpływem temperatury. Warto sięgnąć po olej parafinowy w postaci np. oliwki do masażu.

4. Konserwanty w kosmetykach dla dzieci

Tym, co spędza rodzicom sen z powiek, są substancje konserwujące w kosmetykach lub żywności. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie takie środki są szkodliwe. Przykładem mogą być parabeny, które naturalnie występują w naturze.

Dobrze jest unikać tych składników w kosmetykach dla dzieci, zastępując je np. Sodium Lauroamphoacetate – delikatnym środkiem czyszczącym, bezpiecznym dla skóry dziecka i również pieniącym się. Jeśli wybrany przez nas kosmetyk ma w swoim składzie SLS lub SLES, ważne jest, aby nie były to dominujące składniki w produkcie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze