Antykoncepcja hormonalna przy cukrzycy
Skuteczność metod antykoncepcji stosowanych przez kobiety chorujące na cukrzycę jest taka sama jak w przypadku tych zdrowych. Panie ze stwierdzoną cukrzycą typu 1 lub typu 2 w celu świadomego planowania macierzyństwa mogą korzystać z tabletek antykoncepcyjnych, wkładek domacicznych i diafragmy.
1. Cukrzyca typu 1
O cukrzycy typu 1, czyli cukrzycy młodzieńczej (najczęściej stwierdza się ją u osób młodych, poniżej 20. roku życia), mówi się wówczas, gdy układ odpornościowy organizmu niszczy komórki trzustki – organu odpowiedzialnego za produkcję insuliny (hormonu). Istotą tego rodzaju cukrzycy jest jej niedobór w organizmie. Dlaczego jest to sytuacja niebezpieczna dla człowieka?
Hormon ten odpowiada za przenoszenie cukru do komórek w tkankach, które wykorzystują ten i pozostałe składniki odżywcze jako źródła energii do prawidłowego funkcjonowania organizmu zdrowej osoby. Natomiast w przypadku osoby chorej na cukrzycę typu 1 cukier nie jest przenoszony do komórek wskutek braku insuliny.
W konsekwencji wzrasta jego poziom we krwi kosztem pozostałych składników pokarmowych. Skutkiem wysokiego poziomu cukru we krwi może być odwodnienie organizmu i spadek wagi ciała. U osób z cukrzycą typu 1 często stwierdza się cukrzycową kwasicę ketonową.
2. Cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 może przebiegać bezobjawowo, dlatego wedle szacunkowych danych około 30 proc. chorych nie jest świadomych rozwoju tej choroby. Jest to również rezultat braku systematycznych badań. Ten rodzaj cukrzycy stwierdza się dopiero wtedy, gdy występują komplikacje zdrowotne.
To też warto wiedzieć
Typowe objawy cukrzycy typu 2 to m.in. nadmierne pragnienie i łaknienie, częste oddawanie dużych ilości moczu. Ponadto chory traci na wadze, może skarżyć się na zaburzenia widzenia (ma rozmazany obraz przed oczami) i dolegliwości bólowe głowy. Dla tego typu cukrzycy charakterystyczne jest wrażenie suchości w ustach, osłabienie organizmu i uczucie zmęczenia.
3. Metody antykoncepcji przy cukrzycy
Kobiety ze stwierdzoną cukrzycą, które chcą świadomie zaplanować macierzyństwo, mogą korzystać z różnych metod antykoncepcji. W tym przypadku stosowanie środków antykoncepcyjnych jest ważne ze względu na ryzyko zagrożenia zdrowia kobiety i dziecka w przypadku nieplanowanej ciąży. Skuteczność metod antykoncepcji w przypadku zdrowych pań i tych, u których stwierdzono cukrzycę, jest taka sama.
Wśród metod antykoncepcji dla kobiet z cukrzycą wskazuje się: tabletki antykoncepcyjne, wkładkę domaciczną, diafragmę i prezerwatywy. Tabletki antykoncepcyjne cechują się wysoką skutecznością. Przed laty nie rekomendowano ich kobietom z cukrzycą. Ze względu na dawki estrogenu i progestagenu, które miały wpływ na poziom glukozy, występowało ryzyko rozwoju choroby serca i udaru. Po zmniejszeniu ilości tych hormonów tabletki antykoncepcyjne dla kobiet z cukrzycą są bardziej bezpieczne. Należy pamiętać, że jeżeli chora pali papierosy, ryzyko rozwoju schorzeń mięśnia sercowego i udaru nadal pozostaje wysokie.
Z kolei kapturek dopochwowy nie wpływa na poziom glukozy we krwi, ale niesie ryzyko rozwoju infekcji drożdżakiem u kobiety chorującej na cukrzycę. Skuteczność diafragmy określa się na poziomie 95 proc. przy jednoczesnym zastosowaniu środka plemnikobójczego.
Kolejną metodą antykoncepcji dla kobiet z cukrzycą są prezerwatywy, które dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich skuteczność wynosi około 85 proc. Natomiast chore kobiety, które są w stałych związkach, często decydują się na wkładkę domaciczną (spiralę). W przypadku rozpoznania tej przewlekłej choroby metabolicznej naturalne metody antykoncepcji są mało skuteczne.