Odstawienie środków antykoncepcyjnych przed zajściem w ciążę

Wiele kobiet, które stosują hormonalne środki antykoncepcyjne, myśli o zajściu w ciążę w przyszłości. Często zastanawiają się one, czy środki te będą miały wpływ, a jeśli tak to jaki, na ich zdolność zajścia w ciążę. Tabletki można odstawić w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że dojdzie wtedy do przyspieszonego krwawienia. Warto odczekać jeden, dwa cykle przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Antykoncepcja a ciąża

Większość lekarzy uważa, że najlepiej jest skończyć dane opakowanie pigułek i zaprzestać ich brania. Wtedy krwawienie nastąpi o zwykłym czasie, a kolejna miesiączka będzie już tą pierwszą, „prawdziwą” miesiączką. Dzięki temu organizm wróci do swojego naturalnego rytmu. Czekanie ułatwia także określenie najlepszego momentu poczęcia.

Polecane wideo:

Może zdarzyć się też tak, że kobieta po odstawieniu środków hormonalnych przez dwa-trzy miesiące nie ma okresu. Jeśli kobieta odstawiła pigułki i współżyła regularnie, istnieje prawdopodobieństwo, że jest w ciąży lub nie doszło do owulacji. Można wtedy wykonać test ciążowy, który wskaże czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Jeśli test był negatywny i taki sam wynik był po powtórzeniu go tydzień później, zwykle oznacza to, że kobieta nie jest w ciąży. Czasami też, jeśli kobieta zaszła w ciążę zaraz po odstawieniu pigułek nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży, ponieważ uważa, że ma normalny okres.

Ciąża po pigułkach

Pigułki zawierające zarówno estrogeny i progesteron są najczęściej stosowanymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Zapobiegają one owulacji poprzez utrzymanie poziomu niektórych hormonów i powstrzymywaniu innych naturalnych hormonów, które stymulują jajniki do dojrzewania i uwalniania komórki jajowej. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że komórki jajowe nie rozwijają się lub nie są uwalniane w cyklu menstruacyjnym.

Podczas przyjmowania pigułek okres nie pojawia się jako rezultat owulacji, ale w wyniku nagłego spadku hormonów podczas tygodnia, w którym kobieta przyjmuje tabletki placebo, czyli takich, które nie zawierają hormonów. Ponieważ cykl jest kontrolowany przez tabletki, u kobiet które je przyjmują trwa on zwykle 28 dni. Gdy pigułki zostaną odstawione, spada poziom hormonów, które blokują owulację. Organizm musi wtedy sam je produkować i potrzebuje w niektórych przypadkach trochę czasu. Same jajniki muszą także się przygotować do wypuszczenia jajeczka.

Krwawienie miesiączkowe jest zwykle rezultatem spadku hormonów ok. 14 dni po owulacji, jeśli kobieta nie jest w ciąży. Średnio owulacja rozpoczyna się w przeciągu miesiąca – trzech po odstawieniu pigułek. Czasami może nastąpić szybciej, czasami później. Jedna na 30 kobiet, które odstawiły pigułki, nie ma okresu. Trudno wtedy powiedzieć dokładnie, kiedy kobieta będzie miała owulację. Można wtedy szukać innych jej oznak. Jeśli krwawienie nie powróci lub jest nieregularne przez kilka miesięcy, może oznaczać, że owulacja nie jest regularna jeszcze.

Wkładka a ciąża

Jeśli kobieta ma założoną wkładkę wewnątrzmaciczną i chce zajść w ciążę, powinna ją usunąć. Zazwyczaj jest to zabieg szybki i bezbolesny, który przeprowadza ginekolog w gabinecie lekarskim. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek dopochwowych – zawierających miedź lub hormony. Nieważne z której z nich kobieta korzystała. Jak tylko zostaną wyjęte, możliwe jest zajście w ciążę. Możliwe, że po usunięciu wkładki z hormonami poczęcie dziecka będzie trwać dłużej.

Inne metody antykoncepcyjne a ciąża

Jeśli kobieta korzystała z implantu podskórnego czas potrzebny do zapłodnienia zależy od tego, czy wszystkie z nich były usunięte i jak długo były umieszczone w ciele. Zwykle po sześciu miesiącach płodność wraca do swojego pierwotnego stanu, chociaż u niektórych kobiet może nastąpić to szybciej.

Zastrzyki antykoncepcyjne mają chronić przed zajściem w ciążę przez przynajmniej trzy miesiące. Wydawać by się mogło, że po tym okresie czasu mogłoby dojść szybko do zapłodnienia. Jednakże może się ono opóźnić. Średnio czas zajścia w ciążę wynosi 10 miesięcy od ostatniego zastrzyku. 93% kobiet, które z nich korzystały zachodzi w ciążę w ciągu 18 miesięcy.

Pierścień antykoncepcyjny również zawiera hormony. Jest on jeszcze stosunkowo nową metodą chroniącą przed niepożądaną ciążą, dlatego nie przeprowadzono jeszcze długoterminowych badań na temat ciąży po zaprzestaniu korzystania z niego. Przypuszcza się jednak, że jego działanie będzie podobne jak w przypadku pigułek hormonalnych. Jeśli okres nie powróci po trzech miesiącach lub dłuższym okresie czasu, kobieta powinna odwiedzić lekarza.

Ciąża po odstawieniu antykoncepcji

Najważniejsze, aby zdawać sobie sprawę, że ciało potrzebuje trochę czasu, by wrócić do swojego naturalnego rytmu, jeśli kobieta wcześniej stosowała hormonalne środki antykoncepcyjne. Warto dać mu go, poobserwować cykl menstruacyjny i korzystać z takich metod antykoncepcji jak prezerwatywy czy pianki plemnikobójcze w tym okresie. Należy także pamiętać, że na płodność mają wpływ również inne czynniki niż środki antykoncepcyjne, takie jak np. wiek kobiety lub choroby, na które może cierpieć. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek dobrze jest rozpocząć suplementację kwasem foliowym, przestać palić, ograniczyć alkohol i odżywiać się prawidłowo.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Darney D.P., Speroff L. Antykoncepcja, Medycyna Praktyczna, Kraków 2007, ISBN 83-7430-102-2
  • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
  • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X

Planowanie ciąży

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Planowanie ciąży
Planowanie ciąży

Najlepszy moment na zajście w ciążę

Najlepszy moment na zajście w ciążę Odtwórz wideo

Najlepszy moment na zajście w ciążę Czy jest coś takiego, jak najlepszy moment na urodzenie dziecka? Czy fakt zajścia w ciążę powinien wyznaczać wiek (...) w ciążę. Jednak zdaje się, że wraz ze wzrostem...

Planowanie ciąży

Zanim zajdziesz w ciążę

Zanim zajdziesz w ciążę

Metoda Billingsów inaczej ocena śluzu szyjkowego to naturalna metoda planowania rodziny. Na podstawie oceny konsystencji i wyglądu Metod poczęcia

Planowanie ciąży

Dobry wiek na ciążę

Dobry wiek na ciążę

Ponoć nigdy nie ma dobrego czasu na dziecko, nie odkładajcie zatem tej decyzji na później.

Planowanie ciąży

Przeszczep macicy szansą dla bezpłodnych kobiet

Przeszczep macicy szansą dla bezpłodnych kobiet

Chirurdzy z Cleveland Clinic przygotowują się do przeszczepienia pacjentce macicy. Ten skomplikowany zabieg do tej pory udało się zrealizować jedynie lekarzom ze Szwecji. Po raz pierwszy w USA To ogromna szansa dla kobiet, które marzą o biologicznym...

Planowanie ciąży

Astma oskrzelowa a ciąża

Astma jest jedną z najczęstszych chorób w krajach rozwijających się i jedną z przyczyn wystąpienia komplikacji podczas ciąży. Jeśli kobieta choruje (...) na astmę i jest ona dobrze kontrolowana, ryzyko pojawienia się jakichś nieprawidłowości...

Planowanie ciąży

Prawdopodobieństwo ciąży

Prawdopodobieństwo ciąży

ten podaje ilość zapłodnień w grupie 100 kobiet, stosujących daną metodę zapobiegania ciąży przez rok. Cykl miesiączkowy kobiety trwa średnio 28 dni, dlatego (...) to, że w 1300 cyklach dochodzi do 5 zapłodnień. Aby obliczyć prawdopodobieństwo...

Planowanie ciąży

Niepłodność

Im bardziej świadomie podejmowałaś decyzje o tym, że nadszedł czas na dziecko, im więcej starań włożyłaś w przygotowanie siebie i partnera do chwili poczęcia, z tym większym napięciem wyczekujesz pozytywnego wyniku testu. Pierwsze dwie, trzy miesiączki...

Planowanie ciąży

Wyznaczanie dni płodnych

już, po co o nich wspominamy w dziale o planowaniu ciąży. Jeżeli nigdy ich nie zgłębiłaś, spieszę z wyjaśnieniami. Natura tak nas, kobiety, ukształtowała (...) śluzu. Możesz oprócz tego poczuć wilgoć w pochwie. Gdy...