Trwa ładowanie...

Witamina D a karmienia piersią

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznaje, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem na odżywianie dziecka przez pierwszych 6 miesięcy życia. Następnego półrocza warto również kontynuować karmienie piersią. Należy również powoli wprowadzać nowe produkty do diety malucha.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści
  Karmienie dziecka piersią jest najlepszym rozwiązaniem dla niego
  Karmienie dziecka piersią jest najlepszym rozwiązaniem dla niego (123RF)

  Mleko matki jest najlepszym produktem dla niemowlęcia, gdyż zawierają duże ilości niezbędnych składników odżywczych. Szczególne znaczenie ma pierwsza porcja mleka z piersi kobiety, czyli siara. Znajdują się tam cenne białko, dobre bakterie i bardzo duża ilość przeciwciał. Karmienie piersią wpływa korzystnie na odporność i rozwój psychiczny maluszka. Należy pamiętać, że dziecko karmione piersią powinno otrzymać witaminę D w postaci suplementu diety. Odpowiednia jej ilość zmniejsza ryzyko wystąpienia krzywicy. Gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, nie trzeba podawać mu witaminy D. W przypadku gdy występuje karmienie mieszane, wskazana jest konsultacja z pediatrą, aby ustalił odpowiednią dawkę.

  Cała prawda o witaminie D
  Cała prawda o witaminie D [10 zdjęć]

  Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed

  zobacz galerię

  Mleko matki jest również ubogie w witaminę K, dlatego też zaraz po urodzeniu podawana jest jednorazowo jej dawka. Brak tej witaminy powoduje problemy z krzepliwością krwi. Lekarze radzą, aby dziecko przyjmowało określoną jej dawkę od 2 tygodnia do 3 miesiąca życia.

  Musisz to wiedzieć

  Mgr Marianna Hall
  Polecane dla Ciebie
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.