Trwa ładowanie...

Wiemy, co może zaburzać twoją płodność. Oto 15 czynników, które zmniejszają szansę na zajście w ciążę

Avatar placeholder
31.12.2018 11:34
Wiemy, co może zaburzać twoją płodność. Oto 15 czynników, które zmniejszają szansę na zajście w ciążę
Wiemy, co może zaburzać twoją płodność. Oto 15 czynników, które zmniejszają szansę na zajście w ciążę (Ilustracja / Shutterstock)

Czasem kobiety zapominają, że styl życia wpływa w ogromnym stopniu na szansę posiadania zdrowego dziecka. Pozornie niegroźne nawyki mogą negatywnie oddziaływać na płodność, dlatego te z pań, które planują powiększenie rodziny, powinny dokładniej przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom. Co zatem w największym stopniu zagraża naszej płodności?

Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność
Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność [8 zdjęć]

Czy wiesz, że codzienne nawyki i tryb życia mają negatywny wpływ na jakość spermy? Jeśli staracie się

zobacz galerię

1. Otyłość

Nadprogramowe kilogramy mogą negatywnie wpływać na pracę układu hormonalnego, którego właściwe funkcjonowanie ma ogromne znaczenie dla kobiecej płodności. Znacznemu pogorszeniu może ulec także kondycja jajników. Przeprowadzone w 2009 roku badanie udowodniło, że osiemnastoletnie kobiety zmagające się z otyłością są w o wiele większym stopniu narażone na wystąpienie zespołu policystycznych jajników, który jest najczęściej występującym zaburzeniem kobiet w wieku rozrodczym, a zarazem jedną z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę.

2. Niedowaga

Każdy medal ma dwie strony. Osoby, których BMI jest zbyt niskie, także mogą mieć trudności z poczęciem dziecka. Najczęściej ma to związek z niedoborem leptyny – hormonu kontrolującego uczucie głodu i sytości. Niskie stężenie tego związku skutkuje zaburzeniami miesiączkowania. Jak podkreślają specjaliści, utrzymanie właściwej masy ciała dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom, to najlepszy sposób na wspomożenie swojej płodności.

3. Toksyny

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Toksyny mogą mieć negatywny wpływ na płodność
Toksyny mogą mieć negatywny wpływ na płodność

Jak wynika z ustaleń ekspertów, zanieczyszczenie środowiska, pestycydy i inne chemikalia zawarte w żywności mogą zmniejszać szanse na zajście w ciążę nawet o 29 procent. Co więcej, niektóre spośród nich przyspieszają menopauzę. Najbardziej niebezpieczne są związki obecne w składzie produktów przeznaczonych do higieny osobistej, a także lakierach do paznokci i perfumach.

Jakość spożywanych produktów, jak i ich odpowiedni dobór, ma ogromne znaczenie w kontekście zapłodnienia. Dieta przetworzona, oparta na wysokim indeksie glikemicznym często zaburza gospodarkę hormonalną i może utrudniać poczęcie. Odpowiednia zbilansowana dieta zwiększa szansę na zapłodnienie i daje lepszy start dziecku (programowanie płodowe).

4. Papierosy

Szacuje się, że aż 13 procent wszystkich przypadków niepłodności wynika z nikotynizmu. Konsekwencje palenia są jednak o wiele większe – istnieje podejrzenie, że uzależnienie kobiet może negatywnie wpływać na zdolności rozrodcze ich synów. Związki zawarte w papierosowym dymie zaburzają bowiem pracę układu hormonalnego i mogą doprowadzić do uszkodzenia nici DNA. I nie chodzi tu tylko o samych palaczy. Ryzyko problemów tego typu wcale nie jest mniejsze u tych, którzy po papierosy sięgają jedynie raz na jakiś czas lub palą biernie.

5. Karmienie piersią

Przekonanie o tym, że nie można zajść w ciążę w czasie karmienia piersią, jest oczywiście mitem, jednak poczęcie dziecka w tym czasie może wymagać nieco więcej cierpliwości. Dotyczy to zwłaszcza nieco starszych kobiet, które z kolejnym dzieckiem powinny odczekać przynajmniej 18 miesięcy od narodzin pierwszego. Jak dowiedziono, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego.

6. Intensywne ćwiczenia

Regularny trening pomaga utrzymać szczupłe i silne ciało, co w przypadku kobiet, które rozpoczynają starania o dziecko, jest oczywiście bardzo ważne, jednak musimy zachować zdroworozsądkowy umiar. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą zaburzyć nasz cykl owulacyjny. Panie poświęcające na bardzo zaawansowane ćwiczenia więcej niż pięć godzin tygodniowo mogą mieć większy problem z zajściem w ciążę, niż te, które trenują na nieco mniejszych obrotach.

7. Lekarstwa

Niektóre lekarstwa mogą negatywnie wpływać na płodność
Niektóre lekarstwa mogą negatywnie wpływać na płodność

Niektóre spośród leków, zwłaszcza tych wydawanych na receptę, także mogą osłabić nasze możliwości prokreacyjne. Groźne są przede wszystkim preparaty przeciwdepresyjne, zawierające substancje podnoszące poziom prolaktyny w surowicy. Podobnie działają niektóre leki przeciwwymiotne. Kiedy staramy się o dziecko, zażywanie jakichkolwiek środków, zwłaszcza długoterminowe, powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

8. Czekolada, kawa i herbata

Co łączy te produkty? Kofeina. Okazuje się, że związek ten może blokować transport komórek jajowych w jajowodzie, co powoduje „zahamowanie” płodności – zapłodnione jajeczka nie są w stanie na czas dotrzeć do macicy. Pamiętajmy, że kofeina jest składnikiem długiej listy produktów, na której znajdziemy np. popularną colę, napoje energetyzujące czy suplementy diety, dlatego przed ich zakupem warto dokładnie przestudiować etykietę.

9. Próchnica

Choć zależność pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a płodnością na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco dziwna, w Australii przeprowadzono testy, z których wynika, że kobiety zmagające się z problemem próchnicy zachodziły w ciążę około 2 miesiące później niż panie o zdrowych zębach. Próchnica, podobnie jak każda infekcja, osłabia nasz organizm, co może zmniejszyć szanse na zajście w ciążę.

10. Nadmierny stres

Nadmierny stres nie jest czynnikiem ułatwiającym zajście w ciążę
Nadmierny stres nie jest czynnikiem ułatwiającym zajście w ciążę

Reakcje zachodzące w naszym organizmie w momencie silnego napięcia nerwowego powodują niekorzystne zmiany w układzie hormonalnym. Zwiększone stężenie prolaktyny może stać się przyczyną cykli bezowulacyjnych, a obniżony poziom progesteronu utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Często dochodzi do zmniejszenia ilości produkowanych estrogenów, co z kolei powoduje niepełnowartościową owulację.

11. Pigułki antykoncepcyjne

Opinie na temat konsekwencji stosowania antykoncepcji hormonalnej są podzielone. Zdaniem części specjalistów długotrwałe zażywanie tego typu środków może stać się przyczyną problemów z płodnością po ich odstawieniu, dlatego zalecają, by po uzgodnieniu sprawy z lekarzem, co dwa miesiące rezygnować z nich na jakiś czas.

12. Geny

Warto dowiedzieć się, kiedy nasza mama weszła w okres klimakterium. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że menopauza, a co za tym idzie utrata zdolności rozrodczych, zacznie się u nas mniej więcej w tym samym czasie. Rodzimy się z określoną ilością jajeczek, których szybkość „zużywania” w dużym stopniu uzależniona jest od czynników genetycznych. Choć nie mamy na to wielkiego wpływu, możemy świadomie zaplanować moment powiększenia rodziny.

13. Seks podczas menstruacji

Zwolennicy zbliżeń w czasie „tych dni” twierdzą, że seks pomaga uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości związane z menstruacją, jednak specjaliści przestrzegają przed ryzykiem infekcji intymnych, na które w tym trudnym czasie jesteśmy narażone w większym stopniu. Nawracające zapalenia pochwy nie przyspieszą zaś momentu poczęcia.

14. Rurki i stringi

Noszenie niewłaściwych ubrań również może negatywnie wpłynąć na płodność
Noszenie niewłaściwych ubrań również może negatywnie wpłynąć na płodność

W ostatnim czasie na szczęście coraz więcej mówi się na temat szkodliwości noszenia obcisłych spodni przez kobiety. Rurki, podobnie jak wykonana z tworzyw sztucznych bielizna, mocno przylegając do skóry, tworzy wręcz idealne środowisko dla namnażających się w zawrotnym tempie drobnoustrojów, które mogą wywołać niebezpieczne, zagrażające naszej płodności choroby okolic intymnych.

15. Sen

Nie chodzi tu tylko o ilość, która w przypadku wielu z nas jest zdecydowanie zbyt mała, ale także o jakość snu, a więc efektywność wypoczynku. Braki w tym zakresie mogą doprowadzić do nadwyrężenia funkcji układu immunologicznego, a także zakłócić prawidłowy przebieg cyklu miesięcznego. Najczęściej mówi się o 8 godzinach na dobę, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Najlepiej dokładnie wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze