Trwa ładowanie...

Umowa na zastępstwo a ciąża. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Umowa na zastępstwo a ciąża
Umowa na zastępstwo a ciąża (GettyImages)

Ciężarnym pracownicom przysługuje wiele istotnych uprawnień, nawet jeśli są zatrudnione na czas określony. Dobrym tego przykładem jest przedłużenie umowy o pracę do samego dnia porodu. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet zastanawia się, czy te same zasady obowiązują również w przypadku ciężarnych zatrudnionych na zastępstwo. Czy one także mają specjalne prawa?

spis treści

1. Praca na zastępstwo w ciąży

Umowa o pracę wykonywaną na zastępstwo to specyficzny rodzaj umowy o pracę, która jest zawarta na czas określony. Do zatrudnienia na zastępstwo dochodzi zwykle, gdy pracownik jest nieobecny w pracy i występuje konieczność wypełniania jego obowiązków przez inną osobę.

Nieobecność pracownika musi być usprawiedliwiona, co oznacza, że zawieszenie świadczenia pracy doszło nie z winy pracownika. Za usprawiedliwioną nieobecność w pracy uznaje się tę spowodowaną urlopem macierzyńskim, wychowawczym, wypoczynkowym, bezpłatnym lub tym wywołanym chorobą.

W takiej sytuacji pracodawca może zdecydować się na zatrudnienie nowej osoby, korzystając z umowy o pracę na czas określony, która będzie obejmowała okres nieobecności pracownika.

Zobacz film: "Pracodawcy a polityka prorodzinna"

Osoba zatrudniona na zastępstwo ma prawo do wszelkich świadczeń zdrowotnych i ubezpieczenia społecznego, opłacanego przez pracodawcę.

Jeśli osobą zatrudnioną na zastępstwo jest kobieta ciężarna, przysługują jej podobne prawa jak innym kobietom, które pracują na czas określony. Nie należy jednak zapominać o istotnych różnicach.

O ile kobiety zatrudnione na zwykłą umowę o pracę na czas określony mogą skorzystać z pewnych przywilejów (np. umowa, która uległaby rozwiązaniu po trzecim miesiącu ciąży zostaje automatycznie przedłużona aż do dnia porodu), o tyle nie wszystkie uprawnienia przysługują osobom pracującym na zastępstwo.

Umowa na zastępstwo w ciąży nie jest odgórnie przedłużana do dnia porodu, ale nie oznacza to jednak, że ciężarna zatrudniona w zastępstwie innego pracownika może stracić pracę.

Kodeks pracy gwarantuje całkowitą ochronę zatrudnienia kobietom ciężarnym.

Pracodawca nie może rozwiązać z nimi umowy o pracę w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której istnieje uzasadnienie rozwiązania umowy (co ważne – bez wypowiedzenia z winy pracownicy!), a związki zawodowe reprezentujące kobietę wyraziły zgodę na to, by umowa o pracę została rozwiązana.

2. Co warto wiedzieć o pracy na zastępstwo?

W umowie o pracę na zastępstwo ważne jest, by jej treść precyzyjnie oddawała stosunek pracy. Musi z niej jednoznacznie wynikać, że jest to umowa o pracę „w zastępstwie” lub „na zastępstwo”.

W umowie powinny znaleźć się również dane osobowe pracownika, który ma być zastępowany, a także jego funkcja lub stanowisko. Konieczne jest określenie czasu i miejsca pracy, wynagrodzenia i czasu zakończenia współpracy.

Ciąża w pracy
Ciąża w pracy

Jak przetrwać ciążę, nie szkodząc maluszkowi, a jednocześnie pozostać jak najdłużej aktywną zawodowo?

przeczytaj artykuł

Pracodawca może zdecydować się na sprawdzenie przydatności oraz kompetencji pracownika zastępcy poprzez zatrudnienie go na okres próbny nie dłuższy niż trzy miesiące. Nie ma jednak takiego obowiązku i może zatrudnić nową osobę od razu.

Należy pamiętać, że osoby zatrudnione na czas określony nie mogą być w żaden sposób dyskryminowane. Mają one pełne prawo np. do uzyskania świadectwa pracy z chwilą ustania stosunku pracy lub jego rozwiązania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze