Ciąża w pracy
Jak przetrwać ciążę, nie szkodząc maluszkowi, a jednocześnie pozostać jak najdłużej aktywną zawodowo? - to pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Wiadomość o zajściu w ciążę nie oznacza natychmiastowej zmiany trybu życia, kobieta najczęściej dalej jest w stanie pracować. Jednak praca z ciągle powiększającym się brzuszkiem nie jest taka łatwa. Zatem jak przetrwać ciążę w pracy?
1. Przywileje kobiet w ciąży w pracy
Poinformuj jak najszybciej o ciąży swojego pracodawcę i innych pracowników. Ułatwi to waszą współpracę. Pamiętaj, że teraz przysługuje ci więcej praw. Być może będziesz odczuwała częstszą potrzebę oddawania moczu lub będziesz borykać się z nudnościami, co wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie, czyli dłuższymi przerwami w pracy.
Kobietę w ciąży prawo chroni przed:
- zwolnieniem z pracy,
- wygaśnięciem umowy o pracę na czas określony przed terminem porodu,
- delegacjami,
- pracą w godzinach nadliczbowych,
- nocnymi zmianami,
- szkodliwymi i uciążliwymi warunkami pracy,
- przerywanym trybem pracy.
Pamiętaj, że możesz udać się na badania w czasie pracy, jeśli nie masz innego wolnego terminu. Pracodawca nie może ani zabronić wyjścia z pracy, ani zmniejszyć z tego
powodu wypłaty. Jeśli to możliwe, postaraj się zachować urlop i dni chorobowe na dni bliższe porodu lub po porodzie.
2. Jak przetrwać ciążę w pracy?
Ból kręgosłupa w ciąży, szczególnie w zaawansowanej jest dość częstą dolegliwością. Zatem możesz odczuwać potrzebę częstej zmiany pozycji ciała. Staraj się nie stać lub siedzieć w jednym miejscu przez długi czas. Przynieś do pracy poduszkę, która przyniesie odrobinę ulgi twoim plecom. Natomiast po powrocie do domu poproś partnera o delikatny masaż karku i pleców. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę, jeśli nie chcesz, by twoje żyły na tym ucierpiały.
Pamiętaj, żeby mieć pod ręką zdrowe przekąski i butelkę wody. Posiłki w pracy spożywaj regularnie.
Unikaj stresujących sytuacji. Pamiętaj, że teraz w twoim organizmie rozwija się mała istota, która potrzebuje dużo spokoju. Pamiętaj o częstszych chwilach relaksu (np. wypicie ciepłej czekolady, krótki spacer na świeżym powietrzu).
Spróbuj dostosować stanowisko pracy do swoich potrzeb. Poproś o wygodniejsze krzesło lub podparcie pod nogi. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywasz.
Przyszłe mamy muszą pamiętać, że zdrowie dziecka jest priorytetem, natomiast kariera zawodowa musi zostać odsunięta tymczasowo na dalszy plan.
Ewa Janeczko