Trwa ładowanie...

Ciąża w pracy

Jak przetrwać ciążę, nie szkodząc maluszkowi, a jednocześnie pozostać jak najdłużej aktywną zawodowo? - to pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Wiadomość o zajściu w ciążę nie oznacza natychmiastowej zmiany trybu życia, kobieta najczęściej dalej jest w stanie pracować. Jednak praca z ciągle powiększającym się brzuszkiem nie jest taka łatwa. Zatem jak przetrwać ciążę w pracy?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Przywileje kobiet w ciąży w pracy

Poinformuj jak najszybciej o ciąży swojego pracodawcę i innych pracowników. Ułatwi to waszą współpracę. Pamiętaj, że teraz przysługuje ci więcej praw. Być może będziesz odczuwała częstszą potrzebę oddawania moczu lub będziesz borykać się z nudnościami, co wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie, czyli dłuższymi przerwami w pracy.

Kobietę w ciąży prawo chroni przed:

 • zwolnieniem z pracy,
 • wygaśnięciem umowy o pracę na czas określony przed terminem porodu,
 • delegacjami,
 • pracą w godzinach nadliczbowych,
 • nocnymi zmianami,
 • szkodliwymi i uciążliwymi warunkami pracy,
 • przerywanym trybem pracy.

Pamiętaj, że możesz udać się na badania w czasie pracy, jeśli nie masz innego wolnego terminu. Pracodawca nie może ani zabronić wyjścia z pracy, ani zmniejszyć z tego

Ciąża a praca
Ciąża a praca

Kodeks pracy chroni kobiety w ciąży a dokładnie reguluje kwestie przysługujących im świadczeń, warunków...

zobacz galerię

powodu wypłaty. Jeśli to możliwe, postaraj się zachować urlop i dni chorobowe na dni bliższe porodu lub po porodzie.

2. Jak przetrwać ciążę w pracy?

 1. Ból kręgosłupa w ciąży, szczególnie w zaawansowanej jest dość częstą dolegliwością. Zatem możesz odczuwać potrzebę częstej zmiany pozycji ciała. Staraj się nie stać lub siedzieć w jednym miejscu przez długi czas. Przynieś do pracy poduszkę, która przyniesie odrobinę ulgi twoim plecom. Natomiast po powrocie do domu poproś partnera o delikatny masaż karku i pleców. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę, jeśli nie chcesz, by twoje żyły na tym ucierpiały.

 2. Pamiętaj, żeby mieć pod ręką zdrowe przekąski i butelkę wody. Posiłki w pracy spożywaj regularnie.

 3. Unikaj stresujących sytuacji. Pamiętaj, że teraz w twoim organizmie rozwija się mała istota, która potrzebuje dużo spokoju. Pamiętaj o częstszych chwilach relaksu (np. wypicie ciepłej czekolady, krótki spacer na świeżym powietrzu).

 4. Spróbuj dostosować stanowisko pracy do swoich potrzeb. Poproś o wygodniejsze krzesło lub podparcie pod nogi. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywasz.

Przyszłe mamy muszą pamiętać, że zdrowie dziecka jest priorytetem, natomiast kariera zawodowa musi zostać odsunięta tymczasowo na dalszy plan.

Ewa Janeczko

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.