Trwa ładowanie...

Stulejka u dziecka – przyczyny, objawy, postępowanie i leczenie

Avatar placeholder
22.04.2024 16:33
Stulejka u dziecka często ma podłoże fizjologiczne
Stulejka u dziecka często ma podłoże fizjologiczne (Adobe Stock)

Stulejka u dziecka to stan, w którym napletek nie może być w pełni cofnięty. Oznacza to niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Kiedy jest to uznawane za normę, a kiedy za patologię? Jakie są możliwości leczenia?

spis treści

1. Co to jest stulejka i jakie są jej objawy u dziecka?

Stulejka u dziecka jest stanem, o którym mówi się, gdy napletek nie może być w pełni odsunięty z głowy penisa. Przyczyną jest jego zwężenie, co utrudnia lub uniemożliwia jego zsunięcie z żołędzi. To defekt anatomiczny, który dotyczy wyłącznie chłopców i mężczyzn.

Ponieważ większość chłopców rodzi się z niecofającym się napletkiem, pojawia się problem z definicją stulejki. Dziecięca stulejka może być bowiem tak stanem patologicznym, jak i naturalnym etapem rozwoju narządów płciowych młodych mężczyzn. U niemowląt brak zdolności napletka do cofania się jest normalny. To wynik zlepu między napletkiem a żołędzią prącia.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Czy stulejka znika?

Okazuje się, że może się tak zdarzyć, a nawet dzieje się tak zazwyczaj. W miarę, jak dziecko rośnie, napletek powinien z czasem dać się odsuwać.

2. Stulejka u dziecka – jak rozpoznać?

Jak wygląda stulejka u 16-latka, ale i młodszego dziecka? Może mieć różną postać. O ile niektórzy są w stanie częściowo odsuwać napletek, inni nie. Wówczas przy próbie zsunięcia napletka, ale i w czasie oddawania moczu, może pojawiać się tak ból, jak i pęcznienie napletka. Przy odciąganiu napletka można zaobserwować także białawy, włóknisty pierścień w jego dystalnej części.

Jak wygląda stulejka u dorosłego? Typowy jest obrzęk w kształcie balonika podczas mikcji lub skapywanie resztek moczu z napletka. Mogą również pojawiać się takie objawy jak ropa sącząca się z napletka, obrzęk żołędzi czy zaczerwienienie w okolicy brzegów napletka, a także blizny.

3. Przyczyny stulejki u dziecka

Od czego robi się stulejka? U większości dzieci stulejka ma podłoże fizjologiczne. W niektórych przypadkach jej podłoże pozostaje niejasne. W pozostałych przyczyną patologii może być:

  • zwężenie napletka, które uniemożliwia odsunięcie napletka,
  • próby zbyt silnego zsuwania napletka (oddzielenia i cofnięcia), wskutek czego powstaje blizna uniemożliwiająca sprowadzenie napletka,
  • zaleganie mastki, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych, które w efekcie prowadzą do wtórnego zbliznowacenia się napletka i niemożności jego skutecznego odprowadzenia.

Nabyta stulejka może mieć związek z cukrzycą, ponieważ wysoki poziom cukru w moczu sprzyja rozmnażaniu się bakterii pod napletkiem.

U starszych dzieci i dorosłych mężczyzn zachodzi konieczność odróżnienia stulejki od krótkiego wędzidełka, które częściej wymaga leczenia chirurgicznego.

4. Kiedy i jak leczyć stulejkę u dziecka?

Czy stulejka u dziecka zawsze wymaga interwencji medycznej? Zdecydowanie nie.

Większość niemowląt ze stulejką nie wymaga leczenia, ponieważ sytuacja zmienia się z czasem, tak samoistnie, jak i za pomocą delikatnego rozciągania napletka na przykład podczas kąpieli dziecka. Podjęcia działań wzmaga dyskomfort towarzyszący oddawaniu moczu lub blokowanie przepływu moczu.

Gdy stulejka u starszych dzieci lub dorosłych nie wywołuje dolegliwości, podejmuje się leczenie zachowawcze, dopiero w razie jego nieskuteczności wdraża się leczenie chirurgiczne.

Można stosować miejscową maść ze steroidami, która powodują uelastycznienie blaszki zewnętrznej napletka, umożliwiając jego ściągnięcie. Sprawdzić się może również rozciąganie napletka, tak samodzielne (ręczne, np. podczas kąpieli), jak i chirurgiczne, przebiegające w znieczuleniu poprzez umieszczenie balona pod napletkiem.

Gdy to zawiedzie, rozważa się zabieg, to jest obrzezanie. Inną opcją jest wykonanie niewielkiego nacięcia napletka. Operacyjne leczenie stulejki polega na wykonaniu plastyki napletka, podczas której usuwa się zwężoną część napletka i wytwarza szeroki, dobrze odprowadzalny napletek, który można łatwo zsunąć z żołędzi.

Najczęściej operacje stulejki przeprowadza się u chłopców w wieku powyżej 5 roku życia. Wskazaniem są towarzyszące stulejce nawracające stany zapalne układu moczowego, miejscowe nadkażenia okolic napletka lub prącia oraz problemy z prawidłowym oddawaniem moczu.

5. Czy stulejka jest groźna?

Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia stulejki? Nieleczenie stulejki może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych w postaci nawracających stanów zapalnych (np. zapalenie żołędzi, zapalenie napletka), którym sprzyja gromadzenie się łoju i resztek skóry pod napletkiem, także zastoju w drogach moczowych czy późniejszych problemów w życiu seksualnym.

Nieleczona stulejka może utrudniać prawidłową higienę intymną, co zwiększa ryzyko infekcji i stanów zapalnych. W niektórych przypadkach stulejka może prowadzić do skurczu napletka, co może utrudniać oddawanie moczu i prowadzić do dyskomfortu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze