Podcięcie wędzidełka u niemowlaka (wskazania)
Podcięcie wędzidełka u niemowlaka fachowo nazywane jest frenotomią. To zabieg stosunkowo prosty. Nie wymaga podania pełnej narkozy i skomplikowanego zaplecza sprzętowego. Warto jednak wiedzieć, kiedy się go wykonuje, jak się do niego przygotować i w jaki sposób dbać o miejsce nacięcia. Sprawdzamy też, ile kosztuje podcięcie wędzidełka.
1. Jak wygląda podcięcie wędzidełka u niemowlaka?
Podcięcie wędzidełka u dziecka najczęściej zaleca się wtedy, gdy niemowlę ma problem z pobieraniem pokarmu z piersi lub butelki. W trakcie karmienia piersią nie może poprawnie uchwycić brodawki i efektywnie ssać. Mama czuje wówczas duży dyskomfort.
Skrócone wędzidełko, jeśli nie zostanie odpowiednio szybko i skutecznie podcięte, może w przyszłości wpłynąć na pojawienie się nieprawidłowej wymowy i wad zgryzu. Stąd w uzasadnionych przypadkach zaleca się podcięcie wędzidełka.
2. Podcięcie wędzidełka: jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?
Podcięcie wędzidełka języka może zlecić pediatra, neonatolog, neurologopeda, doradca laktacyjny lub położna.
W przypadku niemowląt wędzidełko sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy mama zgłasza trudności z karmieniem piersią (one same jednak nigdy nie są jedynym kryterium kwalifikującym do zabiegu). W pierwszej kolejności trzeba wykluczyć inne przyczyny niepowodzeń, najlepiej pod okiem doświadczonego doradcy laktacyjnego. Ocenie poddaje się też budowę jamy ustnej i ruchomość języka.
2.1. Podcięcie wędzidełka języka u niemowlaka. Jak wygląda krok po kroku?
- Dziecko zostaje spowite (rączki i nóżki są otulone kocykiem). Osoba asystująca przytrzymuje główkę, kark i ramiona dziecka.
- Lekarz nakłada na wędzidełko miejscowo działający środek znieczulający.
- Po napięciu wędzidełka, specjalista dokonuje cięcia nożyczkami w najcieńszym miejscu, równolegle do języka, w kierunku bruzdy łączącej język i dno jamy ustnej.
- Lekarz ocenia głębokość nacięcia i sprawdza, czy język jest odpowiednio uwolniony. W razie potrzeby dokonuje delikatnego docięcia wędzidełka.
- Na ranę przykłada się gazik nasączony solą fizjologiczną.
- Kiedy krwawienie ustąpi, niemowlę należy przystawić do piersi lub podać smoczek.
Istotne jest, aby odpowiednio przygotować jamę ustną do zabiegu podcięcia wędzidełka językowego.
– Bardzo ważne jest wsparcie manualne w postaci masaży, a także ćwiczeń czynnych. Dzięki temu tkanka przygotowana jest na wykonanie zabiegu, a mięśnie języka są wspierane i mobilizowane do ruchu – tłumaczy mgr Agata Miętkiewicz-Adam, logopeda, neurologopeda i oligofrenopedagog.
– Okres przygotowawczy powinien wynosić co najmniej 3 miesiące regularnych ćwiczeń, które muszą być dostosowane indywidualnie do pacjenta. Po wykonaniu frenotomii zaleca się kontynuowanie terapii miofunkcjonalnej tak, aby zapewnić językowi jak największą ruchomość. Warto pamiętać, że ze względu na bogate unaczynienie rana pod językiem goi się szybko, zatem nie należy zwlekać z wykonywaniem ćwiczeń – dodaje ekspertka.
3. Podcięcie wędzidełka: cena
Frenotomia może być wykonana w ramach NFZ. Wielu rodziców jednak decyduje się wykonać zabieg prywatnie. Koszt klasycznego cięcia to ok. 200-300 zł. Więcej trzeba zapłacić za laserowe podcięcie wędzidełka u niemowlaka.
A ile kosztuje podcięcie wędzidełka wargi górnej? Tu ceny są zbliżone, jednak sam zabieg wykonuje się najczęściej u starszych dzieci (ok. 8. roku życia, kiedy wyrosną cztery stałe siekacze).