Napletek u noworodka
W momencie narodzin, chłopięcy penis zbudowany jest z cylindrycznego trzonu i zaokrąglonej końcówki – żołędzi. Trzon i żołądź oddzielone są wgłębieniem zwanym bruzdą. Cały narząd – trzon i żołądź – pokryty jest szczelną warstwą skóry, czyli napletkiem. W wielu kulturach przeprowadza się zabieg obrzezania, czyli usunięcia tego fałdu skórnego, co może jednak powodować późniejsze problemy ze zdrowiem mężczyzny. Jakie funkcję spełnia ten fałd skórny i jak zmienia się wraz z rozwojem dziecka? Jak myć napletek u noworodka?
1. Charakterystyka napletka u noworodka
Przed narodzinami, żołądź i napletek rozwijają się jako jedna tkanka. U noworodka napletek szczelnie przylega do żołędzi, jednak wraz z rozwojem malca rozpoczyna się proces oddzielania fałdu skórnego. W końcu następuje całkowite oddzielenie od żołędzi, czyli retrakcja napletka i może on być swobodnie przesuwany w kierunku brzucha. Proces ten może trwać 5-10 lat, a nawet dłużej – niektórzy chłopcy czekają na ten moment aż do okresu pokwitania. Sporadycznie zdarza się również, że chłopiec rodzi się z oddzielonym napletkiem. Proces retrakcji często przebiega naturalnie, wraz z erekcjami pojawiającymi się od pierwszych chwil życia dziecka, a nawet w brzuchu matki. Poza tym, w miarę jak dziecko staje się coraz bardziej świadome swojej seksualności, może próbować samodzielnie przesuwać napletek. Jeżeli fałd skórny nie oddziela się w najmłodszych latach życia chłopca, nie należy się martwić – proces zakończy się w swoim czasie.
Tuż po narodzinach chłopięca żołądź jest bardzo wrażliwa i łatwo o podrażnienie narządu spowodowane moczem i kałem. Tymczasem, głównym zadaniem napletka jest naturalna ochrona żołędzi, której często pozbawia się malca wraz z zabiegiem obrzezania, czyli usunięcia fałdu skórnego. W takim przypadku żołądź, a szczególnie otwór moczowy może ulec podrażnieniu lub infekcji, prowadząc do powstania wrzodów, a także zapalenia i zwężenia otworu moczowego. Wspomniane problemy zdrowotne praktycznie nigdy nie występują u chłopców nieobrzezanych.
Komórki skóry z żołędzi penisa i wewnętrznej warstwy napletka złuszczają się przez całe życie mężczyzny, jednak jest to proces szczególnie zauważalny u dzieci. Naturalne łuszczenie skóry u chłopca służy oddzieleniu napletka od żołędzi. Jako że proces ten odbywa się na zamkniętej przestrzeni – napletek szczelnie przykrywa żołądź – komórki skóry muszą zostać wydalone przez końcówkę napletka i nazywane są mastką. Mastka przybiera postać białych kuleczek gromadzących się pod skórą chłopca.
2. Pielęgnacja napletka u noworodka
Zasady higieny intymnej noworodka są naprawdę proste. Wystarczy często kąpać dziecko i dokładnie myć jego ciało gąbką, włącznie z genitaliami. Utrzymanie czystości napletka u noworodka nie obejmuje żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać, by nie próbować na siłę przesuwać napletka, aby umyć żołądź – wystarczy wyczyścić genitalia z zewnątrz. Przy kąpieli nie trzeba również stosować żadnych specjalnych preparatów antyseptycznych czy irygacyjnych – wystarczy przygotować wodę i mydło.
Dopiero po pełnej retrakcji napletka można od czasu do czasu wyczyścić żołądź. W późniejszym wieku higiena intymna stanie się częścią codziennych zabiegów pielęgnacyjnych ciała, obejmujących mycie włosów, czyszczenie uszu i szczotkowanie zębów. Gdy chłopiec osiągnie okres dojrzewania, powinien nauczyć się przesuwania napletka i czyszczenia żołędzi, które należy wykonywać każdego dnia.