Trwa ładowanie...

Mastka – czym jest, zwężony napletek, przyklejony napletek

Avatar placeholder
09.10.2020 15:46
Mastka – czym jest, zwężony napletek, przyklejony napletek
Mastka – czym jest, zwężony napletek, przyklejony napletek

Do końca 1 roku życia u chłopców blaszka napletka jest połączona – przyklejona z prąciem i jest to stan całkowicie naturalny. U małego dziecka napletek jest jeszcze długi, dość wąski i mniej elastyczny, ale nie powoduje to dyskomfortu w trakcie sikania. Ze względu na małą elastyczność lekarze odradzają odciąganie napletka z prącia, ponieważ napletek na tym etapie jest bardziej wrażliwy i można go niestety uszkodzić. Zaleca się natomiast obserwację czy napletek odkleja się w naturalny sposób, najczęściej pomaga sama natura, a więc strumień moczu, fizjologiczne wzwody. Ważne jest też mycie prącia przy każdej zmianie pieluchy. Czasem rodzice mogą zauważyć białą zbierającą się w okolicach napletka wydzielinę, jest to tzw. mastka.

spis treści

1. Mastka – czym jest

Mastka często budzi niepokój u rodziców. Niepotrzebnie, ponieważ mastka to naturalna reakcja organizmu. Czym zatem jest mastka? Jest to biała czasem lekko żółta wydzielina, która zbiera się pod napletkiem. U niemowląt mastka nie musi być usuwana, a u starszych chłopców mastka powinna zostać, ponieważ jej zadaniem jest stopniowe oddzielanie napletka od prącia. Nie należy się obawiać jeśli występuje jedynie tego rodzaju wydzielina i nie towarzyszy temu stan zapalny, zaczerwienienie to nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Często rodzice myślą, że mastka to brud czy sygnał stanu zapalnego. Z nadmiarem wydzieliny natura również sobie radzi, ponieważ jest on wypłukiwany zwykle przez strumień moczu, czy podczas kąpieli dziecka.

Mastka to nie efekt zaniedbań, ale w przypadku napletka konieczna jest systematyczna i właściwa jego pielęgnacja przykładowo ciepłe kąpiele
Mastka to nie efekt zaniedbań, ale w przypadku napletka konieczna jest systematyczna i właściwa jego pielęgnacja przykładowo ciepłe kąpiele

2. Mastka – zwężony napletek

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Zdarza się, że przy prawidłowym odciągnięciu napletka przeszkadza zbyt wąski fałd skóry, a mastka nie pomaga w odklejeniu się napletka. Taki stan nie jest groźny, ale wymaga systematycznego, delikatnego odciągania napletka. Jednak trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, a więc przede wszystkim należy zadbać o właściwe warunki.

To też warto wiedzieć

Napletek należy odciągać w trakcie ciepłej kąpieli, ponieważ wtedy staje się bardziej elastyczny. Bardzo ważne jest, aby nie odciągać napletka na siłę, ponieważ można doprowadzić do jego uszkodzenia, co skutkować może bliznami. Efekty treningu napletka powinien kontrolować lekarz, jeśli nie ma poprawy niestety dziecko może zostać skierowane do chirurga. W niektórych przypadkach mogą pomóc leki steroidowe, których zadaniem jest rozciągnięcie napletka. Może być również konieczny zabieg chirurgiczny.

Pielęgnacja skory dziecka
Pielęgnacja skory dziecka

Wybierając krem dla dziecka, należy przede wszystkim sprawdzić skład kosmetyku. Przy zakupie należy

zobacz galerię

3. Mastka – przyklejony napletek

W trakcie profilaktycznych wizyt pediatra powinien kontrolować czy napletek odprowadza się bez problemu. Jeżeli pojawia się mastka, a napletek nadal się nie odciąga może to świadczyć o jego zwężeniu, przyklejeniu lub stulejce. W każdym przypadku wymagana jest właściwa higiena. Jeżeli napletek jest przyklejony to istnieje szansa, że będzie naturalnie się odklejał, jednak, kiedy chłopiec kończy 4 rok życia, a sytuacja się nie zmienia, pomimo tego, że zbiera się mastka wymagana będzie wizyta u chirurga. Zabieg, który ma na celu odklejenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze