Trwa ładowanie...

Ryzyko udaru mózgu wyższe wśród młodych kobiet w ciąży

Avatar placeholder
25.10.2016 20:39
Ryzyko udaru mózgu wyższe wśród młodych kobiet w ciąży
Ryzyko udaru mózgu wyższe wśród młodych kobiet w ciąży

Zwykle uważa się, że to starsze kobiety będące w ciąży narażone są na większe ryzyko powikłań po ciąży niż młodsze kobiety. Jednak nowe badania sugerują, że młodsze kobiety bardziej narażone są na pewne schorzenia w trakcie ciąży.

Naukowcy odkryli, że ciężarne kobiety w starszym wieku wykazały podobne ryzyko udaru mózgu, jak kobiety w tym samym wieku niebędące w ciąży, podczas gdy młodsze kobiety w ciąży wykazały ponad dwukrotnie większe ryzyko udaru niż kobiety niebędące w ciąży w tym samym wieku.

Główna autorka badania, dr Eliza C. Miller z Wydziału Neurologii na Uniwersytecie Medycznym w Nowym Jorku, wykonała badania na ten temat, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Jama Neurology”.

Młodsze kobiety w ciąży bardziej narażone na udar mózgu
Młodsze kobiety w ciąży bardziej narażone na udar mózgu (123RF)
Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Każdego roku około 795000 osób w Stanach Zjednoczonych ma udar i jest on przyczyną ponad 130000 śmierci.

Powszechnie wiadomo, że ciąża może zwiększyć ryzyko udaru. Cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, a także zwiększone krwawienie po urodzeniu są to czynniki, które mogą sprawić, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na udar.

Według dr Miller i jej współpracowników, udar dotyka około 34 na 100000 ciąż w Stanach Zjednoczonych, a liczba ta stale rośnie.

„Częstość występowania udarów mózgu związanych z ciążą wzrasta, co może być spowodowane przez fakt, że coraz więcej kobiet opóźnia macierzyństwo” - mówi starszy autor badania, dr Joshua Z. Willey, profesor neurologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku.

Co szósta osoba umiera. Jak się uchronić przed udarem mózgu?
Co szósta osoba umiera. Jak się uchronić przed udarem mózgu? [7 zdjęć]

Udaru mózgu doznaje w Polsce kilka tysięcy osób rocznie, najczęściej powyżej 60. roku życia. Niemalże

zobacz galerię

„Jednakże bardzo niewiele badań porównuje częstość występowania udaru mózgu u kobiet ciężarnych i nieciężarnych, które są w tym samym wieku" – dodaje.

Badania miały na celu analizę ryzyka wystąpienia udaru mózgu w okresie ciąży w zależności od wieku.

Wykorzystując dane z Departamentu Zdrowia w Nowym Jorku, naukowcy byli w stanie wskazać 19 146 kobiet w wieku 12-55 lat, u których został zdiagnozowany udar w latach 2003-2012.

797 (4,2 procent) spośród tych kobiet była w ciąży lub urodziła w ciągu ostatnich 6 tygodni.

Naukowcy zbadali częstość występowania udaru mózgu zarówno wśród kobiet ciężarnych, jak i nieciężarnych w czterech grupach wiekowych: 12-24 lat, 25-34 lat, 35-44 lat i 45-55 lat.

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem
6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem [7 zdjęć]

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe

zobacz galerię

Ogólnie rzecz biorąc, zespół odkrył, że częstość występowania udaru mózgu zwiększyła się wraz z wiekiem.

Jednak gdy przyszło do oceny ryzyka udaru w stosunku do kobiet niebędących w ciąży, zespół odkrył, że młodsze kobiety wypadły w badaniu gorzej.

Wśród kobiet w wieku 25-34 lat, kobiety w ciąży lub po porodzie były 1,6 razy bardziej narażone na udar niż  kobiety niebędące w ciąży w tym samym wieku.

Wśród kobiet w wieku 45-55, udar występował częściej niż u kobiet niebędących w ciąży.

„Potrzebujemy więcej badań, aby lepiej zrozumieć przyczyny udaru mózgu związane z ciążą, dzięki czemu będziemy mogli zidentyfikować młode kobiety, które są obarczone najwyższym ryzykiem, aby móc uniknąć tych katastrofalnych wydarzeń” – podsumowuje dr Eliza C. Miller.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze