Trwa ładowanie...

Rekrutacja do przedszkoli – kto ma największe szanse na miejsce?

Za dwa tygodnie rozpoczyna się nabór do przedszkoli publicznych. Po zmianie ustawy o systemie oświaty można się spodziewać, że dla wielu dzieci miejsc w przedszkolach zabraknie. Spora część sześciolatków, z których zdjęto od roku szkolnego 2016/17 obowiązek nauki w szkole, zapewne w przedszkolach pozostanie. Do tego w placówkach musi starczyć miejsc dla czterolatków i pięciolatków.

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

Od września zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla 6-latków. Do szkół mają iść dzieci 7-letnie, chyba że rodzice postanowią inaczej. Fakt, że prawdopodobnie duża część dzieci 6-letnich pozostanie po wakacjach w przedszkolach, rodzi określone konsekwencje – zwłaszcza w tych miastach i dzielnicach, gdzie wiecznie brakuje miejsc dla maluchów.

O kolejności przyjęć zdecydują więc dodatkowe punkty, które mogą zdobyć maluchy spełniające następujące warunki.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie miejsca...

zobacz galerię

I tak otrzyma je dziecko:

  • mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka,
  • którego rodzic albo oboje rodzice pracują, studiują w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • posiadające rodzeństwo korzystające już z usług danego przedszkola,
  • dla którego lokalizacja przedszkola położona jest najbliżej miejsca zamieszkania,
  • z rodziny wielodzietnej,
  • niepełnosprawne albo posiadające niepełnosprawnego rodzica, rodziców lub rodzeństwo,
  • wychowywane samotnie przez matkę lub ojca,
  • z rodziny zastępczej,
  • z rodziny objętej nadzorem kuratora,
  • zgłoszone do pobytu w przedszkolu  na czas dłuższy niż 5 godzin dziennie.

W niektórych gminach o pierwszeństwie przyjęcia decydować też będzie kryterium dochodowe. Tak stanie się np. od tego roku w Warszawie. Radni zdecydowali, że punktem wyjścia dającym przywileje zostanie kwota z ustawy o świadczeniach rodzinnych, czyli 574 zł miesięcznie na jedną osobę w rodzinie dziecka. W zależności od tego, o ile więcej powyżej tej stawki zarabiają rodzice, naliczane będą proporcjonalne punkty.

O tym, które kryteria będą wiążące i najbardziej ważące w danej gminie, decydują rady gmin. Szczegółowe zasady rekrutacji trzeba więc sprawdzać w miejscu zamieszkania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.