Przybiegali na porodówkę, by go zobaczyć. Po 2 miesiącach poznali prawdę
Kiedy w 2012 roku Patricia Williams urodziła swojego syna Redda, już na porodówce zrobiło się o nim głośno. Chłopczyk miał siwe włosy i bardzo jasne oczy. Dopiero później okazało się, że jego wygląd ma związek z pewną chorobą. Kobieta postanowiła zacząć uświadamiać innych.
1. Nietypowy wygląd
Patricia i jej mąż Dale mieli już jednego syna, gdy na świat przyszło ich drugie dziecko, które nazwali Redd. Chłopiec urodził się z tak jasnymi włosami, że nawet pielęgniarki przybiegały na porodówkę, by go zobaczyć. Początkowo wszyscy jednak myśleli, że chłopiec jest po prostu blondynem.
Dopiero po dwóch miesiącach rodzice poznali prawdę – ich syn jest albinosem. Postawienie diagnozy nie było jednak łatwe i dziecko musiało przejść szereg badań specjalistycznych.
W końcu okazało się, że chłopiec cierpi na albinizm oczno-skórny typu 1. Szacuje się, że w USA nawet 1 na 18 - 20 tys. osób zmaga się z jedną z form albinizmu. Objawia się ona nie tylko charakterystycznym wyglądem, ale także oczami poruszającymi się na boki.
2. Zdecydowali się na kolejne dziecko
Choć chłopiec wymagał opieki specjalistów, to rozwijał się tak jak inne dzieci. Problemy zaczęły się, gdy poszedł do szkoły. Chłopiec był prześladowany. Rówieśnicy dokuczali mu, choć nie mieli pojęcia, co mu dolega. Nieoceniona okazała się wówczas pomoc starszego brata, który bronił Redda i dawał mu wsparcie.
Po sześciu latach rodzice zdecydowali się na kolejne dziecko i tak w 2018 roku przyszedł na świat ich trzeci syn. Okazało się, że chłopiec również jest albinosem. Tym razem rodzice byli bogatsi o wiedzę i doświadczenie, więc postawienie diagnozy poszło sprawniej.
W międzyczasie doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Ktoś ukradł zdjęcia noworodka, które mama wrzucała do sieci i przerobił je na memy. Zdenerwowani rodzice próbowali namierzyć złodzieja, ale w końcu się poddali.
Stwierdzili, że być może dzięki temu wzrośnie świadomość społeczeństwa, które nie do końca wie, czym tak naprawdę jest albinizm. Kobieta zaczęła edukować społeczność na Instagramowym profilu, który w tym momencie zrzesza 35 tysięcy obserwujących. Dzięki temu jej synowie nie są już wyśmiewani, lecz traktowani ze zrozumieniem. Po latach chłopcy wyglądają zupełnie inaczej.
3. Albinizm
Albinizm, nazywany również bielactwem wrodzonym, to choroba genetyczna, która dotyka 1 proc. ludzi na świecie. Spowodowana jest całkowitym albo częściowym niedoborem pigmentu (melaniny), dlatego osoba, która na nią cierpi wyróżnia się na tle innych. Albinosi mają bardzo jasną skórę oraz włosy. Białe mogą być także brwi oraz rzęsy. Brak pigmentu powoduje, że narażeni są oni nie tylko na poparzenia słoneczne, ale także problemy ze wzrokiem, takie jak oczopląs, nadwrażliwość oraz światłowstręt.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl