Trwa ładowanie...

Oznaki, które świadczą o tym, że dziecko jest prześladowane w szkole

 Ewa Rycerz
07.11.2017 09:00
Dzieci, które doświadczają nękania nie chcą chodzić do szkoły.
Dzieci, które doświadczają nękania nie chcą chodzić do szkoły. (123RF)

Przemoc w szkole jest na porządku dziennym, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Nauczyciele i pedagodzy robią, co mogą, by ją wyeliminować, ale nie zawsze udaje się to zrobić. Dziecko, które doświadcza przemocy nie zawsze jest bite. Może być stale wyzywane, poniżane, odpychane, prześladowane, może doświadczać celowego odsunięcia od grupy. Jak zatem rozpoznać, że uczeń w szkole podstawowej doświadcza przemocy?

1. Niecheć do szkoły

Występuje zazwyczaj jako pierwszy przejaw tego, że dziecko w szkole doświadcza nękania. Unik jest naturalną reakcją obronną i pojawia się wskutek silnego stresu, jaki wywołuje u dziecka kontakt ze sprawcami.

Niechęć do chodzenia do szkoły jest niestety w wielu przypadkach bagatelizowana przez rodziców.

-Zdarza się, że u dziecka występują silne bóle somatyczne: brzucha lub głowy, które nie mają przyczyn zdrowotnych. Pojawiają się fobie szkolne - dziecko tak prowokuje wydarzenia, by nie chodzić do szkoły - mówi WP parenting dr Anna Siudem, psycholog społeczny. Z czasem dziecko może zacząć cierpieć na przewlekły silny stres, który powoli wyniszcza organizm.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa
Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa [6 zdjęć]

Uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej ma nie tylko liczne obowiązki. W odpowiednich dokumentach

zobacz galerię

Jeśli zatem zauważysz, że twoje dziecko jest zdenerwowane, a przy tym czuje ogromną niechęć do chodzenia do szkoły i nie wynika to z lenistwa, porozmawiaj z nim. Niezbędna może się okazać wizyta u pedagoga i psychologa szkolnego.

2. Zmiana zachowania

Dzieci, które funkcjonują wśród przyjaźnie nastawionych kolegów, są zazwyczaj uśmiechnięte i wesołe. Jeśli jednak w stosunki koleżeńskie wkracza przemoc, psychika terroryzowanego dziecka zaczyna się załamywać.

Objawem, który może niepokoić rodzica jest także zmiana zachowania dziecka. Dzieci doświadczające przemocy w szkole z dnia na dzień stają się ciche i zamknięte w sobie, wydają się zastraszone i płaczliwe. Objawom tym towarzyszy chwiejność emocjonalna.

U dzieci, które padają ofiarą przemocy rówieśniczej często dochodzi do samookaleczania się. - Miałam taką pacjentkę, dziewczynkę niepełnosprawną, która była wyzywana przez kolegów, wyśmiewana, szydzono z niej. Problemu nie zauważyła ani szkoła, ani rodzice. Problem wyszedł na jaw dopiero, gdy dziewczynka zaczęła się samookaleczać - tłumaczy dr Siudem.

Co można zrobić, aby rozwiązać problem? Warto przyjrzeć się dziecku i postarać się zrozumieć jego odczucia. Dawanie rad na niewiele się w takim przypadku zda. Wizyta u pedagoga szkolnego będzie prawdopodobnie konieczna.

3. Dziecko źle sypia

Dzieci nękane przez rówieśników miewają problemy ze snem. Zdarza się, że nie chcą kłaść się spać, ponieważ obawiają się dnia kolejnego i tego, co może się wydarzyć. A jeśli już usną, budzą się w nocy z krzykiem, ponieważ mają koszmary.

4. Gorsze wyniki w nauce

Oceny w szkole są wyznacznikiem tego, jak dziecko radzi sobie z przyswajaniem materiału. Jeśli są wysokie – jest to powód do radości. Problem pojawia się wtedy, gdy oceny dobrze uczącego się dziecka nagle zaczynają się pogarszać. Przyczyna tego również może leżeć w problemach z rówieśnikami.

Gdy dziecko doświadcza przemocy psychicznej lub fizycznej, jego poczucie wartości spada. Stres zaczyna być tak duży, że uczniowi przestaje zależeć na ocenach, myśli tylko o tym, jak uchronić się przed kolegami.

5. Brak przyjaciół

Ważną kwestią są także kontakty koleżeńskie. Jeśli prawidłowo funkcjonujące w grupie dziecko nagle przestaje opowiadać o kolegach i koleżankach, rodzice powinni się nad tym zastanowić. Może to bowiem oznaczać, że w szkole wydarzyło się coś, co spowodowało zerwanie kontaktów społecznych. W długiej perspektywie brak przyjaciół nie jest dla dziecka korzystny, nie uczy bowiem  współpracy i może być powodem problemów natury psychologicznej.

-Grupa rówieśnicza jest dla ucznia szkoły podstawowej niezwykle ważna. Dziecko w tym wieku tak bardzo chce być akceptowane w tej grupie, że pozostaje w niej nawet wtedy, gdy dośwadcza przemocy i staje się ofiarą. To może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Dlatego tak ważne jest, by reagować natychmiast - podkreśla psycholog.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze