Prezenty dla dzieci czy dla rodziców?
Zbliżają się mikołajki i święta Bożego Narodzenia, a ty nadal nie wiesz, co kupić w prezencie swojemu dziecku? Grudzień to czas mobilizacji rodzicielskich pomysłów i kieszeni. Kupno prezentu, z którego dziecko będzie zadowolone, wcale nie jest prostym zadaniem, tym bardziej, kiedy nie wiemy, co maluch chciałby dostać i nie napisał listu do św. Mikołaja. O czym pamiętać, wybierając prezent dla dziecka? Czym się kierować? Jakich prezentów nie kupować?
1. Jak wybrać prezent dla dziecka?
Pewnie nieraz spotkałaś się z sytuacją, że kupiłaś dziecku prezent, który nie spełniał jego oczekiwań. Stałaś przy półce sklepowej, radziłaś się nawet sprzedawcy, a dziecko nie dość, że nie ucieszyło się na widok prezentu, to na domiar złego po kilku godzinach rzuciło zabawkę w kąt. Dlaczego dzieci nie cieszą się z otrzymywanych prezentów? Między innymi dlatego, że rodzice nie potrafią robić prezentów i nimi obdarowywać. Kupujemy zabawki bardzo drogie, podążając za modą, a nie bierzemy pod uwagę zainteresowań dziecka. Kupując tego typu gadgety, bardziej kupujemy „pod siebie”, żeby udowodnić sobie, że nas stać, że jesteśmy świetnymi rodzicami, bo kupujemy „co najlepsze” dla dzieci, by pokazać się przed innymi, podkreślić swój status społeczny.
Wielu rodziców kieruje się atrakcyjnością prezentu albo niespełnionymi marzeniami z dzieciństwa. Jeśli tata marzył jako dziecko o kolejce, nie znaczy to, że jego synek też będzie się chętnie nią bawił. Zdarza się nam również lekceważyć pasje dziecka i kierujemy się swoimi niespełnionymi ambicjami, np. kupujemy przedszkolakowi piłkę nożną, strój piłkarski, korki i specjalne ochraniacze, bo chcemy, by maluch został piłkarzem. Dziecko natomiast kompletnie nie interesuje się footballem, ale za to woli taniec. Niektórzy dorośli kupują prezenty dzieciom, by sami mieli się czym pobawić, np. kupują małemu dziecku zaawansowany zestaw do gier komputerowych. Dobra zabawka to taka, która sprawi radość dziecku, a nie ucieszy mamę czy tatę albo zaspokoi rodzicielskie ambicje. O czym pamiętać, wybierając prezent dla dziecka?
2. Jak zrobić dobry prezent dla dziecka?
Jeżeli robisz dziecku prezent gwiazdkowy, prezent na urodziny albo upominek zupełnie bez okazji, zawsze bierz pod uwagę wiek dziecka. Inne potrzeby i oczekiwania ma pięciolatek, a inne – dziesięciolatek. Dziecko roczne czy dwuletnie poznaje świat wokół, dlatego chętnie sięgnie po zabawki wydające dźwięki, które można zgnieść albo postukać nimi. Warto zainwestować w zabawki stymulujące rozwój małego dziecka, np. maty edukacyjne z wiszącymi pluszakami, stoliki edukacyjne, które po wciśnięciu odpowiedniego przycisku wydają różne odgłosy albo drewniane klocki, które pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Dobrym pomysłem mogą być kolorowe książeczki z mnóstwem obrazków, o sztywnych stronach. W przypadku zabawek dźwiękowych warto zwrócić uwagę na głośność zabawki – niektóre są zbyt głośne, bez możliwości regulacji głośności, a nawet wyłączenia w trakcie grania. Wybieraj zabawki, które nie przekraczają możliwości i umiejętności dziecka, by maluch nie zniechęcił się do zabawy.
Dzieciom w wieku przedszkolnym (3-5 lat) mogą spodobać się zabawki, dzięki którym mogą naśladować rodziców. Dziewczynka ucieszy się z wózka dla lalek albo zestawu „młodej gospodyni”, bo będzie mogła gotować i piec jak mama. Chłopiec powinien się ucieszyć z zestawu narzędzi, bo będzie mógł dumnie dzierżyć młotek w dłoni jak tata. W tym wieku pojawia się rozróżnienie zabawek ze względu na płeć. Nadal dobrym pomysłem jest kupno książeczek edukacyjnych – małe dzieci chętnie uczą się nowych słów, rozróżniania kolorów, pór roku, dni tygodnia i pierwszych liter. Magiczne karty do malowania z różnymi konturami, które można ścierać i malować stymulują zdolności manualne dziecka, jego wzrok, zmysł dotyku i uczą koncentracji uwagi.
Dzieci w wieku szkolnym mogą mieć już sprecyzowane pasje i zainteresowania, dlatego warto podążać za dzieckiem. Niemniej jednak zawsze warto zastanowić się nad zakupem puzzli, które łączą zabawę z nauką, gier logopedycznych, zestawów „małego naukowca”, „małego lekarza” itp. Jeżeli dziecko interesuje się kosmosem i gwiazdami, na pewno ucieszy się z teleskopu. Jeśli uwielbia wszystko, co związane z dinozaurami, wielką frajdę sprawi mu możliwość sklejenia modelu szkieletu allozaura. Półki sklepowe aż uginają się od mnóstwa zabawek, a reklamy „krzyczą”: „Kup to swojemu dziecku, a będzie najszczęśliwsze!”. Co wybrać? Kolejkę elektryczną, domek dla lalek, dziecięcą zabudowę kuchenną, grę planszową, grę komputerową, figurki do malowania, rower, hulajnogę, klocki magnetyczne, scrabble, rolki, zestaw do recyklingu? Wybierz się po prezent dla dziecka w miarę wcześnie, by uniknąć przedświątecznej bieganiny, chaosu, tłumu i braku czasu, co może spowodować, że nabierzesz się na hasła reklamowe i wybierzesz jakiś „bubel”.
Masz w domu nastolatka i boisz się, że nie trafisz w jego gusta? Dzieci w wieku „nastu” lat najczęściej wiedzą, czego chcą i czym się interesują, dlatego nie bój się podpytać dziecko, co chciałoby dostać. Może marzy o gitarze, nartach albo zestawie jeździeckim? Wielu nastolatków dba o swój wygląd, interesuje się modą i przeżywa fascynację gwiazdami muzyki, sportu czy filmu. Idealnym prezentem może się zatem okazać płyta ulubionego zespołu, koszulka z wizerunkiem ulubionej piosenkarki albo bilet na koncert. Nastolatek, który uwielbia czytać, ucieszy się z książki. Dorastająca dziewczyna powinna być zadowolona z gift cardu do ulubionej sieciówki odzieżowej albo z zestawu do robienia ręcznej biżuterii. Kiedy zastanawiasz się nad wyborem prezentu dla dziecka, bierzesz pod uwagę na pewno względy finansowe. Pamiętaj jednak, że każdy prezent wymaga zastanowienia i rozwagi. Czy kupując pięciolatkowi laptopa, nie uczysz go przypadkiem pogardy dla biedniejszych rówieśników i egoistycznego podejścia do życia, że może mieć wszystko? Czy kupując córce małego pieska, o którym marzy, zwracasz uwagę, że taki „prezent” wiąże się z odpowiedzialnością za zwierzaka? Kto będzie wychodził z czworonogiem na spacery, kiedy dziecku po dwóch tygodniach się znudzi? Jako rodzic jesteś odpowiedzialny za to, co kupujesz dziecku na prezent.
Podczas zakupu gwiazdkowych prezentów dla dzieci warto też pamiętać o uniwersalnych zasadach, takich jak:
- Kupuj prezenty w sklepach – zabawki z targów czy placów handlowych są z reguły tańsze niż w sklepach z artykułami dla dzieci, ale mogą pochodzić z niepewnego źródła i nie spełniać podstawowych norm bezpieczeństwa. Nie warto narażać zdrowia dziecka!
- Kupuj zabawki z atestem i certyfikatem jakości – sprawdzaj metki i oznakowania na zabawkach albo opakowaniach. Symbol CE oznacza, że towar spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa dla tego typu produktów przyjęte przez Unię Europejską. Wszystkie zabawki powinny mieć symbol CE. Czasem jednak ten symbol jest podrabiany. Ponadto bierz pod uwagę, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest zabawka. Na opakowaniach może widnieć napis: „Dla dzieci powyżej 6 lat”.
- Jeżeli kupujesz prezent dla małego dziecka, zwróć uwagę, czy nie jest wyposażony w drobne elementy łatwe do połknięcia albo czy nie ma ostrych wykończeń, którymi dziecko mogłoby sobie zrobić krzywdę.
- Czytaj instrukcję załączoną do zabawki – trzeba przestrzegać zaleceń producenta co do użytkowania danej zabawki. Jeśli na ulotce jest napisane, by zabawki nie rozkręcać, to należy dopilnować, by dziecko tego nie robiło, np. z ciekawości, co jest w środku. Wyobraźnia dzieci nie zna granic i czasem z pozoru bezpieczny pluszak może stać się zagrożeniem.
Jeżeli nie stać cię na drogi prezent dla dziecka pod choinkę, zamiast kupić mu kilka tańszych, które zaraz rzuci do kąta, lepiej porozmawiać z najbliższą rodziną (dziadkiem, babcią, starszym rodzeństwem) i kupić maluchowi jeden większy prezent od całej rodziny, z którego będzie zadowolony. Dobrze jest też kupować zabawki, które stanowią część kolekcji. Jeśli dziecko uwielbia Kubusia Puchatka, to możemy kupić mu maskotkę, a potem systematycznie dobierać przyjaciół – Prosiaczka, Tygryska, Królika itp. Kolejna część z kolekcji nie tylko sprawia radość dziecku, ale uczy cierpliwości, systematyczności w działaniu i poszanowania prezentu. Pamiętajmy, że dla dziecka czasami nie jest ważne, co dostaje, ale jak dostaje. Maluch może nie ucieszyć się nawet z najdroższego prezentu, jeśli np. nie może bawić się tą zabawką z mamą albo tatą. Nawet zwykła lalka potrafi być niezwykła, jeśli razem z rodzicem ułoży się życiorys tej lalki, nazwie się ją, kiedy mama opowie bajkę, w której główną rolę będzie grała lalka. Taka lalka może stać się przyjaciółką i powiernicą tajemnic na wiele lat. Pokazujmy dzieciom zalety zabawek, odkrywajmy z nimi nowe funkcje. Czasami więcej radości sprawimy dziecku tym, że z nim porysujemy albo zbudujemy zamek z klocków, niż że kupimy mu kolejną „wypasioną” zabawkę. Może zamiast konsoli albo tabletu, po prostu pograć w chińczyka albo porysować z dzieckiem? W ten sposób uczymy, że prezentem nie muszą być wcale rzeczy materialne, ale coś więcej – uczucia, emocje, czas, zaangażowanie, uwaga i troska o drugiego człowieka.