Trwa ładowanie...

Lalki dla dziewczynek

Avatar placeholder
19.12.2013 14:49
Lalki dla dziewczynek
Lalki dla dziewczynek

Lalki to zdecydowanie najbardziej oczekiwane przez dziewczynki zabawki. Niejedna mała dziewczynka marzy, by dostać od rodziców wyśnioną lalę. Na rynku zabawkarskim jest całe mnóstwo różnych lalek – od znanej wszystkim lalki Barbie, przez lalkę Steffi, lalki Bratz, lalki Witch, Polly Pocket, Moxie, po przypominające do złudzenia prawdziwe niemowlęta lalki reborn albo Baby Born. Sklepy oferują także szeroki asortyment ubranek dla lalek i innych gadgetów. Co daje dziewczynkom możliwość bawienia się lalkami?

1. Zalety zabawy lalkami

Lalka to wymarzony prezent dla większości dziewczynek. Zabawa lalkami pozwala na puszczenie wodzy fantazji i rozwój wyobraźni. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy potrzebują do prawidłowego rozwoju odpowiednich zabawek, które mogłyby ich stymulować i zachęcać do poznawania otaczającego świata. Lalki to najpopularniejszy rodzaj zabawek dla małych dziewczynek. W sklepach z zabawkami aż roi się od przeróżnych lalek – Barbie, Witch, Bratz, Moxie, Baby Born itp. Lalki Barbie umożliwiają dziewczynkom poczuć się jak małe kobietki, które uczą się doboru stroju, sztuki makijażu czy selekcji dodatków typu: torebki, kolczyki, naszyjniki, buty, spinki. Do każdej lalki Barbie można dokupić szeroki asortyment akcesoriów, np.: domek dla lalki z pełnym umeblowaniem, kapelusze, korony, walizki, środki lokomocji w postaci konia, motocykla, roweru, sań, karocy itp. Co więcej, można dokupić nawet męża – Kena – i dzieci. Na rynku dostępna jest Barbie księżniczka, czarodziejka, Barbie w ciąży, Barbie z wózkiem, Barbie fashionistka, piosenkarka, Barbie panna młoda, wróżka, syrenka itp. Do wyboru, do koloru!

Chyba nie ma dziewczynki, która nie lubiłaby przebierać lalek i dobierać im stroje. Dzięki temu dziewczynki kształtują swój zmysł estetyczny, a ponadto ćwiczą zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Z racji tego, że lalki zazwyczaj są dostępne w wersji z mężem i dziećmi, mała dziewczynka ma szansę bawić się w dom i rozwijać więzi społeczne. Uczy się podejmować w przyszłości rolę matki i żony. Dziewczynki bawiące się lalkami w dzieciństwie są często w życiu dorosłym bardziej świadome macierzyństwa i opieki nad dzieckiem. Zabawa lalkami pozwala kreować więzi rodzinne, a lalki takie jak Baby Born uczą, jak zajmować się niemowlęciem. Im bardziej wyszukana lala, z mnóstwem funkcji, tym ciekawiej dla malucha. Obecnie na rynku dostępne są lalki, które płaczą, otwierają oczy, sikają, kwilą, wołają „mama”. Są także lalki reborn, które budzą kontrowersje, czy w ogóle mogą być traktowane jako zabawki, gdyż do złudzenia przypominają wyglądem prawdziwe niemowlaki. Lalki reborn to po prostu doskonałe atrapy dzieci.

Lalki-bobasy można wozić w wózku, przewijać, karmić, podawać im smoczek, nosić w nosidełku, myć w wanience, wysadzać na nocnik, czyli robić wszystko to, czego wymaga prawdziwa opieka nad maluszkiem. Zainteresowaniem dziewczynek cieszą się lalki-przytulanki, lalki szmaciane, z którymi można spać w łóżku, lalki Agatki i Laury. Najbardziej wyszukane lalki z różnymi wbudowanymi funkcjami mają największe powodzenie w okresie przedświątecznym, kiedy rodzice i dziadkowie chcą kupić ukochanej córci i wnusi wymarzoną zabawkę. Lalki nie tylko dostarczają dziewczynkom wiele radości, ale również mają walor edukacyjny i umożliwiają rozwój społeczny dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze