Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy
1 z 7Masz prawo do kontaktu z dzieckiem "skóra do skóry"
Bezpłatna opieka zdrowotna, urlop macierzyński, wizyty położnej w domu, przerwy w pracy na karmienie. To tylko niektóre z praw świeżo upieczonej mamy. Jakie przywileje przysługują obecnie rodzącym?
Od 2011 roku obowiązuje w Polsce rozporządzenie Ministra Zdrowia, zgodnie z którym położna lub lekarz tuż po porodzie mają obowiązek położyć nagiego noworodka na nagiej piersi mamy. Podczas tak zwanego kontaktu „skóra do skóry” (z ang. "skin to skin", STS) zaspokajana zostaje pierwsza potrzeba dziecka: bliskości z mamą. Dlaczego ten czas jest taki ważny? Jak pokazują badania, dziecko, czując ciepło i zapach skóry mamy oraz zapach brodawki, wykonuje tzw. "breast crawl", czyli odruch pływaczy w kierunku piersi i instynktownie podejmuje ssanie. Kobieta z kolei jest pod silnym działaniem hormonów (oksytocyny i prolaktyny), co sprzyja produkcji mleka i rozpoczęciu laktacji.
Leżący na piersi kobiety noworodek kolonizowany jest bezpieczną dla niego florą bakteryjną mamy, a dzięki siarze, czyli żółtemu płynowi znajdującemu się w piersi, otrzymuje tzw. naturalną szczepionkę, która zawiera przeciwciała chroniące przed bakteriami. Kontakt STS powinien trwać dwie godziny, a personel szpitala nie może go przerywać, o ile oczywiście poród odbył się bez większych komplikacji. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, by ocena w skali APGAR odbyła się właśnie na piersi mamy.