Niemowlę ślini się

Obfite ślinienie się niemowlaka wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Czasami ślinotok pojawia się na długo przed wyrzynaniem się ząbków i wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. Po co dziecku ślina? Po pierwsze, do nawilżania śluzówki jamy ustnej. Po drugie, do utrudniania bakteriom wniknięcia do przewodu pokarmowego. Po trzecie, do zapoczątkowania procesu trawienia, dzięki zawartym w niej enzymom. Od trzeciego miesiąca życia maluszka gruczoły ślinowe zaczynają pracować intensywniej i produkują duże ilości śliny. Niemowlę nie umie jeszcze skoordynować ruchów języka, policzków i gardła, żeby połykać jej nadmiar, więc ślina ścieka po bródce, a ty musisz często wymieniać zamoczone śliniaki i ubranka dziecka.

Polecane wideo:

Ślinienie się niemowląt

Ślina jest potrzebna, by rozcieńczać i rozdrabniać pokarm w buzi, a następnie go trawić. Przez pierwsze miesiące życia niemowlę nie potrzebuje dużej ilości śliny, gdyż jego pokarm ma płynną konsystencję i jest łatwy w połykaniu. Dopiero po trzech-czterech tygodniach życia wydzielanie ślinianek zwiększa się. Największą zmianę obserwuje się zazwyczaj około czwartego miesiąca życia. Pięciomiesięczne niemowlę często bawi się językiem, wargami i śliną. Ze śliny robi bańki, ćwicząc w ten sposób buzię i przygotowując aparat mowy do nauki artykulacji głosek.

Obfite wydzielanie śliny następuje również około szóstego miesiąca życia dziecka, gdy rozpoczyna się ząbkowanie. Zawiązki zębów powodują obrzmienie dziąseł i lekki stan zapalny. Na ból, swędzenie i rozpulchnienie dziąseł maluszek często reaguje ślinotokiem. Pojawienie się pierwszych ząbków zbiega się zazwyczaj z wprowadzeniem nowych pokarmów do diety niemowlaka. Nowe pokarmy mają inną konsystencję niż mleko mamy. Ślina ułatwia ich połykanie i prawidłowe trawienie. Wydzielanie się śliny może się zwiększać, gdy dziecko wkłada do buzi zabawki lub rączki.

Co może oznaczać nadmierne ślinienie się niemowlaka?

Ślinienie się niemowląt zazwyczaj jest naturalnym zjawiskiem, związanym z dojrzewaniem ślinianek bądź z wyrzynaniem się pierwszych zębów. Są jednak takie przypadki, kiedy ślinotok u niemowlakaświadczy o niepokojących dolegliwościach. Ciągle cieknąca po brodzie ślina i stos mokrych śliniaków mogą oznaczać takie choroby, jak:

  • zapalenie nagłośni – objawia się niskim kaszlem, przytłumionym głosem, trudnościami z oddychaniem i połykaniem oraz ślinieniem się,
  • obniżone napięcie mięśniowe – schorzenie neurologiczne, które wyraża się osłabioną pracą mięśni okolicy ust i przyczynia się do wycieku śliny.

Co robić, gdy dziecko nadmiernie się ślini?

  1. Smaruj bródkę i szyję niemowlaka tłustym kremem ochronnym, oliwką lub maścią, by zabezpieczyć je przed drażniącym działaniem enzymów trawiennych.
  2. Zabezpieczaj buzię dziecka kremem przed wyjściem na spacer, ponieważ mokra skóra pod wpływem chłodnego powietrza łatwo ulega spierzchnięciu i zaczerwienieniu.
  3. Zakładaj maluchowi śliniaczek, nie tylko do jedzenia, i często go zmieniaj.
  4. Staraj się, by dziecko nie brało do buzi brudnych przedmiotów.
  5. Wycieraj buzię dziecka delikatną ściereczką lub miękką pieluszką, aby wsiąkała w nią ślina.
  6. Po karmieniu dawaj dziecku do picia dwie łyżeczki wody, by przepłukać buzię z resztek pokarmu.
  7. Jeśli ślinotok jest spowodowany ząbkowaniem, smaruj trzy razy dziennie bolące dziąsła dziecka żelem przeciwbólowym.

U dziecka, które obficie się ślini, może wystąpić na brodzie wysypka albo nadmierne wysuszenie skóry. Dlatego kilka razy dziennie delikatnie osuszaj buzię malca czystą pieluszką tetrową. Suchą skórę smaruj natłuszczającym kremem. Jeśli w tym miejscu pojawią się ropne krostki lub skóra będzie bardzo czerwona, może to oznaczać nadkażenie bakteryjne. Wówczas warto pójść z dzieckiem do pediatry, który może zalecić leczenie maścią z antybiotykiem.

Joanna Krocz

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 2 dni temu

1
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

maluch potrzebuje stymulacji wszystkich pięciu zmysłów - na takim samym poziomie. Umożliwia ona osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju poznawczego (...) , fizycznego i emocjonalnego. Ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji i opiece nad...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko niepełnosprawne

- rodziców i (//parenting.pl/portal/zazdrosc-o-rodzenstwo). Na szczęście, wraz z rozwojem cywilizacji i edukacji, zmienia się stosunek ludzi do dzieci (...) optymalne warunki do (//parenting.pl/portal/wspomaganie-w-rozwoju)....

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju. Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę (...) wpływ na pozytywny rozwój mózgu. ## Zabawa na podłodze Kiedy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego powinniśmy obserwować przebieg rozwoju małych dzieci?

_Fragment książki pt.: "Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt"_ (//parenting.pl/portal/rozwoj-dziecka-do-12-miesiaca) to czas znaczących (...) rozwojowe. Często porównują postępy swojego dziecka z wynikami prezentowanymi...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Porażenie mózgowe niemowląt

, lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu na różnym etapie rozwoju w życiu prenatalnym lub krótko po urodzeniu. Jednakże nie jest łatwo rozpoznać na samym początku (...) , czy na poszczególnych etapach rozwoju dziecko rozwija...