Trwa ładowanie...

Polskie symbole narodowe. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

 Ewa Rosiecka
16.03.2022 19:59
Polskie symbole narodowe to flaga, hymn i godło
Polskie symbole narodowe to flaga, hymn i godło (Adobe Stock)

Każde państwo posiada swoje symbole narodowe podkreślające jego suwerenność. Flaga, hymn i godło towarzyszą Polakom w szkołach, w urzędach czy podczas wydarzeń sportowych. Czy umiesz wymienić polskie symbole narodowe? Czy wiesz, jak rozróżnić flagę Polski od godła? Sprawdź!

spis treści

1. Czym są symbole narodowe?

Symbole narodowe to symbole, które w obrębie danego narodu oraz w jego relacjach ze światem mają za zadanie podtrzymać jedność narodową.

Obywatele danego kraju mogą posługiwać się nimi, aby podkreślać swój patriotyzm, przynależność do państwa a także aby pokazać zjednoczenie duchowe z narodem podczas ważnych wydarzeń.

2. Jakie są polskie symbole narodowe?

Polskie symbole narodowe opisane zostały w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, hymnie i barwach Rzeczypospolitej, a także o pieczęciach państwowych. Wybrano spośród nich 3, które możemy spotkać na co dzień.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

W Polsce narodowymi symbolami są:

Polskie symbole są rozpoznawalne wszędzie, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Każdy z tych symboli ma dość długą historię, czasem sięgającą nawet czasów piastowskich. Jest to dowód na przywiązanie naszych rodaków do tradycji narodowych.

2.1. Polskie symbole narodowe - godło

Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą stanowi wizerunek Orła Białego ze złotą koroną na głowie, która jest zwrócona w prawą stronę. Orzeł ma rozwinięte skrzydła, złoty dziób i szpony, a umieszczony jest czerwonym polu tarczy.

Godło RP to najstarszy symbol narodowy, według niektórych ekspertów może liczyć ponad 1000 lat. Umieszczane jest głównie w budynkach publicznych, takich jak urzędy, sądy, obiekty wojskowe, szkoły itp.

Godło zwykle zdobi także stroje reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej oraz paraolimpijskiej.

2.2. Polskie symbole narodowe - hymn

Hymnem państwowym RP jest powstały w 1797 roku "Mazurek Dąbrowskiego", oficjalnie ogłoszony hymnem narodowym 26 lutego 1927 roku. Tekst do hymnu napisał Józef Wybicki.

Hymn państwowy jest odtwarzany lub wykonywany w czasie świąt, rocznic i innych uroczystości.

2.3. Polskie symbole narodowe - flaga

Polskie barwy narodowe ustalono w XVIII wieku i są to kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch równoległych, poziomych pasach o tej samej szerokości.

Flaga Rzeczypospolitej składa się z ww. barw narodowych, ma kształt prostokąta o stosunku boków 5:8 i jest umieszczana na maszcie.

Kolory oraz kształt flagi Polski uchwalono pierwszy raz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. Podnoszona jest obowiązkowo na budynkach, które stanowią siedziby urzędowe lub miejsca obrad Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów oraz Prezydenta RP, organów jednostek samorządu terytorialnego, administracji rządowej oraz innych organów państwowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy może wywiesić flagę z okazji dowolnej uroczystości o zasięgu zarówno lokalnym, jak i państwowym. Święto flagi przypada 2 maja.

Warto zwrócić uwagę na inny symbol - flagę państwową z godłem RP. Flaga ta przeznaczona jest dla przedstawicielstwa dyplomatycznego, misji zagranicznych, urzędów konsularnych, lotnisk i lądowisk cywilnych, kapitanatów i polskich statków jako bandera. Ten symbol nie powinien być używany w domach.

3. Co wyrażają polskie symbole narodowe?

Symbole te wyrażają:

  • dążenie do jedności narodu;
  • miłość Polaków do Ojczyzny;
  • wspólną tożsamość, nadzieję i pamięć.

Polskie symbole narodowe są oznaką patriotyzmu, dumy, przynależności do państwa, zjednoczenia duchowego z narodem oraz godności Polaków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze