Hymn Polski, tekst “Mazurka Dąbrowskiego”
"Mazurek Dąbrowskiego" - czyli hymn Polski, to jeden z naszych symboli narodowych. Oficjalny tekst jest chroniony przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej i Ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Jak nauczyć dziecko odpowiedniego zachowania podczas hymnu i jak brzmi jego oryginalny tekst?
1. Hymn Polski - jak się zachować?
"Mazurek Dąbrowskiego" to oficjalny hymn Polski, a stanowi o tym Rozdział I, art. 28, pkt 3. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku.
Natomiast Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 1980 Nr 7 poz. 18), podaje jedyny obowiązujący tekst oraz zapis nutowy tego utworu.
Autorem tekstu jest Józef Wybicki, z kolei autor melodii pozostaje nieznany. Hymn Polski składa się z 4 zwrotek i refrenu.
"Mazurek Dąbrowskiego" to symbol państwowy, który pełni ważną rolę w życiu narodu polskiego. Dlatego tak istotne jest, aby od najmłodszych lat uczyć naszych rodaków słów hymnu Polski i tego, jak zachowywać się podczas jego odśpiewania.
Jak się zachować podczas hymnu?
Hymn Rzeczpospolitej Polskiej odgrywany jest podczas obchodów świąt narodowych jak np. 11 listopada w Święto Niepodległości oraz na uroczystych apelach, rocznicach patriotycznych, czy upamiętniających wydarzenia historyczne, a także w czasie innych uroczystości państwowych.
- Podczas śpiewania hymnu narodowego należy zachować powagę.
- Stoimy prosto, dumnie zadzierając głowę do góry.
- Mężczyźni powinni zdjąć nakrycia głowę, chyba że występują w mundurze, wówczas oddają honory przez salutowanie.
- Poczty sztandarowe oddają honory poprzez pochylenie sztandaru.
2. "Mazurek Dąbrowskiego" - tekst hymnu Polski
1 zwrotka:
“Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Refren:
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
2 zwrotka:
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Refren:
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
3 zwrotka:
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Refren:
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
4 zwrotka:
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany
- Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Refren:
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem”.
Jeśli dziecko ma problem z nauką hymnu na pamięć, warto wydrukować mu te słowa, tak aby mogło uczestniczyć od najmłodszych lat w kultywowaniu polskiej tradycji.
3. Historia hymnu polski
"Mazurek Dąbrowskiego" to polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, która od 26 lutego 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. Hymn Polski nazywany jest także Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Tekst został napisany przez Józefa Wybickiego w mieście Reggio nell’Emilia w północnych Włoszech. Początkowo pieśń zyskała ogromną popularność wśród legionistów. Oficjalnie tekst ogłoszono w Mantui w lutym 1799 roku w gazetce “Dekada Legionowa”.
Choć mija tyle lat od powstania "Mazurka Dąbrowskiego", to tekst nadal jest aktualny i buduje naszą świadomość narodową. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko patriotyzmu i wpajać, jak ważne dla naszej tożsamości są symbole narodowe.