Trwa ładowanie...

Bajki o samochodach – zdobywanie wiedzy o pojazdach, nauka wzywania pomocy

Avatar placeholder
24.04.2019 14:24
Bajki o samochodach – zdobywanie wiedzy o pojazdach, nauka wzywania pomocy
Bajki o samochodach – zdobywanie wiedzy o pojazdach, nauka wzywania pomocy (123rf)

Szczególnie dla chłopców bajki o samochodach i pojazdach wydają się być niezwykle atrakcyjne. Jak zbudowany jest samochód? Jak wygląda koparka lub śmieciarka? Kiedy przyjeżdża wóz strażacki? Tego typu pytania bardzo często możemy usłyszeć nie tylko od chłopców, lecz także od dziewczynek. Historia prawdziwa: w mojej grupie przedszkolnej nic tak nie budzi zainteresowania, jak przyjazd i funkcjonowanie śmieciarki. Świadczy to tylko o tym, jak wielką rolę mogą odgrywać bajki o samochodach w edukacji dzieci.

spis treści

1. Bajki o samochodach – zdobywanie wiedzy o pojazdach

Bajki o samochodach i ich specyfice to przede wszystkim powiększanie zasobu dotychczasowego słownictwa. Okres poznawania wyrazu przypada mniej więcej na drugi rok życia dziecka. W tym czasie następuje burzliwy rozwój ruchowy polegający na intensywnym poznawaniu otaczającego świata. To właśnie na tym etapie dziecko zaczyna poznawać otaczający świat i jego specyfikę. Maluch zaczyna rozumieć coraz więcej słów, wyrażeń i zdań. Ponadto zaczyna dostrzegać powiązanie pomiędzy wyrazem, a konkretnym przedmiotem. To właśnie w tym czasie następuje zainteresowanie specyfiką pojazdów.

Bajki o samochodach to wiedza nie tylko na temat nazw samochodów
Bajki o samochodach to wiedza nie tylko na temat nazw samochodów
Zobacz film: "Jak poradzić sobie z irytującymi nawykami dziecka?"

Bajki o samochodach nazywają konkretne auta. Może to być swoistym nawiązaniem do poszczególnych zawodów. Przykładem są bajki o samochodach strażacki lub policyjnych. Poznawanie nazw pojazdów to także doskonalenie artykulacji spółgłosek. Między drugim a trzecim rokiem życia dziecko uczy się budowania zdań prostych. Pierwsze zdania oparte są na obserwacji rzeczywistości.

To też warto wiedzieć

Bajki o samochodach umożliwiają słuchowe różnicowanie oraz prawidłową wymowę słów. Kolejnym okresem rozwoju mowy jest tak zwana mowa dziecięca. Trzylatek powinien wymawiać już wszystkie samogłoski ustne oraz nosowe. Bajki o samochodach kształcące mowę można znaleźć na popularnych kanałach dla dzieci. Przykładem takiej propozycji jest Lulek.tv. Znajdziemy tu między innym bajki o samochodach uczące nazw takich pojazdów, jak chociażby samochód policyjny, terenowy, ciężarówka, motocykl, ambulans, wóz strażacki czy samochód osobowy. Popularny film pod tytułem „Pojazdy i samochody dla dzieci” to animacja przedstawiająca przejazd poszczególnych aut. Jednocześnie utrwalana jest konkretna nazwa.

2. Bajki o samochodach – nauka wzywania pomocy

Bajki o samochodach o charakterze edukacyjnym dla starszych dzieci to przede wszystkim nauka interpretacji niebezpieczeństwa w nawiązaniu do wezwania konkretnej pomocy. Kiedy wybucha pożar, wówczas dzwonimy po straż pożarną i przyjeżdża wóz strażacki. W sytuacji zagrożenia życia dzwonimy po pogotowie i pojawia się karetka.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W

zobacz galerię

Bajki o samochodach powinny uczyć o tym, jak ratować życie oraz, w jaki sposób najlepiej poradzić sobie z przeciwnościami stawianymi przez los. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny wiedzieć, jak wyglądają wozy strażackie czy policyjne. Edukacja w tym zakresie jest niezmiernie ważna. Wiedzę na temat pojazdów mogą uzupełniać również zajęcia dodatkowe. Przykładem są obrazki w postaci puzzli do złożenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze