Trwa ładowanie...

Bajki dla dzieci online – rodzaje bajek, działanie terapeutyczne

W zmniejszaniu problemów emocjonalnych mogą pomóc bajki dla dzieci online. Bajki terapeutyczne adresowane są przede wszystkim do przedszkolaków i dzieci młodszych klas szkół podstawowych. Bajkowa rzeczywistość stwarza odpowiednie warunki do rozwijania wyobraźni, umiejętności poprawnego wysławiania się, a przede wszystkim umożliwia identyfikowanie się z fikcyjnymi bohaterami. Dziecko ma możliwość uczestniczenia w całym procesie ukazujących dobre i złe zachowania.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści

1. Bajki dla dzieci online – rodzaje bajek

Bajki dla dzieci online to treść, która dociera do najmłodszych odbiorców za pomocą obrazu. Szczególnie młodsze dzieci są bardziej podatne na doznania wzrokowe. Dlatego też bajki dla dzieci online mogą odgrywać wielką rolę w procesie terapeutycznym. Można wyróżnić bajki dla dzieci online o charakterze relaksacyjnym. Zadaniem takich utworów jest uspokajanie oraz wyciszanie. Bohaterem jest najczęściej postać, która za pomocą zmysłów odbiera otaczający ją świat przedstawiony. W takich bajkach dla dzieci online tworzy się atmosferę opartą na wrażeniu zapachów oraz doznaniach stricte sensorycznych. Bajki, piosenki relaksacyjne wprowadzają w stan błogiego odpoczynku.

Bajki dla dzieci online powinny być wybierane przez dziecko, ale wspólnie z rodzicami
Bajki dla dzieci online powinny być wybierane przez dziecko, ale wspólnie z rodzicami

Bajki dla dzieci online mogą przyjąć formę psychoedukacyjną. Zadaniem takich utworów jest wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka. Pojawia się, zatem bohater z takimi samymi problemami. Słuchacz ma możliwość poznania wzorców funkcjonujących i akceptowanych w danym społeczeństwie. Jednocześnie bajki dla dzieci online o strukturze psychoedukacyjnej uczą kontrolowania emocji i zachowań, a także są znacznym wsparciem dla całego procesu wychowawczego oraz dydaktycznego. Jednocześnie bajki dla dzieci online kształtują takie cechy, jak odwaga i pewność siebie.

To też warto wiedzieć

Bajki psychoterapeutyczne są dużym wsparciem w zakresie zrozumienia i akceptacji. Niekiedy młody odbiorca boryka się z odrzuceniem przez grupę. Bywa to niezwykle bolesnym przeżyciem, które może zostawić ślad w psychice na długie lata. Główny cel bajek dla dzieci online jest zatem zaspokojenie potrzeb poprzez kreowanie rzeczywistości zrozumiałej dla małego odbiorcy.

2. Bajki dla dzieci online - działanie terapeutyczne

Wartościowe bajki dla dzieci online wprowadzają w świat roślin, zwierząt, zachowań ludzkich. Ukazują motywy postępowania, podkreślają różnicę pomiędzy dobrem a złem. Nowoczesne bajki dla dzieci online poruszają również tematy trudne.

Najlepsze edukacyjne prezenty dla dzieci
Najlepsze edukacyjne prezenty dla dzieci [7 zdjęć]

Przed nami grudzień – miesiąc radosnych zabaw na śniegu, przedświątecznych przygotowań oraz pisania listów...

zobacz galerię

Zanim jednak ktoś przystąpi do weryfikacji bajek dla dzieci online pod kątem terapeutycznym powinien zapoznać się z zasadami kiczu. Jakich utworów należy unikać? Po pierwsze są to bajki nierzetelne, w których ukazywany jest świat piękniejszy i lepszy niż jest w rzeczywistości. Niekiedy objawem kiczu jest jarmarczność, krzykliwość oraz tandetne wykonanie. Dotyczy to wyglądu postaci, na przykład nieadekwatne ukazanie starości. Bajki kiczowate bazują na pretensjonalności. Pojawiają się niskie instynkty i ludzkie pragnienia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kicz jest jednocześnie wykluczeniem problemów egzystencjalnych. Kiczowaci bohaterowie są szablonowi, zaś poruszane treści – lekkie, łatwe i przyjemne. W ten sposób znacznie można ograniczyć możliwości percepcyjne odbiorcy. Konsekwencją obcowania z jedną konwencją jest znaczne zubożenie postawy estetycznej.

Zobacz bajki online

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.