Trwa ładowanie...

Zabawki dla chłopców

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 30.04.2015 09:30
Zabawki dla chłopców
Zabawki dla chłopców

Kupowanie chłopcu zabawkowych samochodów może podsycać jego późniejsze zainteresowania motoryzacyjne, ale może być także pierwszym krokiem do ograniczenia zainteresowań. Tendencyjne nakierowywanie dziecka na to, czym powinno się bawić jako chłopiec, może wpłynąć zubożająco na jego ekspresję twórczą i wyobraźnię.

1. Szkodliwe przekonania na temat zabawek

Już od pewnego czasu w społeczeństwie utarło się przekonanie o tym, że zabawki dla dzieci powinno dobierać się stosownie do płci dziecka. Tym samym łatwo programuje się dziecko, czym powinno się bawić, będąc na przykład chłopcem. Rodzice nie mają wątpliwości, który rząd półek odwiedzić podczas wizyty w sklepie z zabawkami, bo sprzedawcy wyraźnie zaznaczają, gdzie należy szukać różnego rodzaju chłopięcych akcesoriów. Szczególnie tatusiowie chętnie kupują swoim synom najróżniejsze zabawkowe modele samochodów, pojazdów pancernych czy kolejkę. Niejednokrotnie zabawka dla syna służy też jego ojcu, który jako dziecko nie miał takich możliwości oddawania się beztroskiej przyjemności z zabawy niemal wierną kopią prawdziwego pistoletu maszynowego. W czasach dzieciństwa dzisiejszych ojców nie było tak misternie i z taką precyzją wykonanych zabawek, jak dziś. Tymczasem, pomimo że każde dziecko ma swoją biologiczną płeć, niekoniecznie warunkuje ona preferencje do typowo męskich bądź żeńskich zabawek.

2. Rozsądny wybór zabawek

Dzisiejszy wybór zabawek najlepszych dla chłopców powinien oscylować pomiędzy wyborem tego, co jest odpowiednie ze względu na wiek dziecka oraz tego, co może poszerzać jego zainteresowania. Każdy chłopiec chętnie podpatruje swojego tatę i często początkowe zainteresowania malucha związane są z zajęciami wykonywanymi przez tatę. Chłopcy bawią się w majsterkowanie lub jazdę samochodem, dlatego kupno zestawu dla małego majsterkowicza czy symulacyjnej kierownicy samochodowej może być dobrym pomysłem.

Zobacz film: "Jak kupować zabawki, aby były bezpieczne dla dzieci?"

Jeśli chcemy nauczyć małego chłopca lepszej koordynacji ruchowej i usprawnić go fizycznie, świetnie nadają się do tego te przedmioty, które służą grze zespołowej, np.: piłka do gry w piłkę nożną, piłka do koszykówki czy siatkówki, różnego rodzaju gry przyczyniające się do sprawnego manipulowania dłońmi, a jednocześnie kształtujące refleks, jak popularne piłkarzyki.

Jeżeli natomiast chcemy pobudzić wyobraźnię chłopca i wykształcić w nim zainteresowania matematyczne, można zakupić klocki i razem z dzieckiem zbudować różnego rodzaju przestrzenie i obiekty. Klejenie i wycinanie uczy dzieci skupienia uwagi na zadaniu i jest doskonałą metodą usprawniania manualnego, stąd ciekawą alternatywą dla chłopców jest składanie szkieletów dinozaurów czy klejenie samolotów.

3. Spontaniczna aktywność zabawowa

Dziecko od najmłodszych lat uczy się przez naśladownictwo, dlatego to, czym się bawi zależne jest od aktualnych potrzeb rozwojowych. Maleńkie dzieci bez względu na płeć bawią się kolorami, różnego rodzaju strukturami przedmiotów i wydawanymi przez nie dźwiękami. Z czasem preferencje dziecka kształtują się ze względu na jego zainteresowania, które mogą być zmienne w zależności od wieku dziecka i wpływu środowiska wychowawczego oraz rówieśniczego.

Bywają chłopcy, dla których interesującą zabawką jest wózek dla lalek, ponieważ to rodzaj zabawki, której nie mają w domu. Dostępna w przedszkolu czy u innego dziecka staje się dużą atrakcją. Trzyletni chłopiec nie widzi nic złego w zabawie lalką i wózkiem, bo dla niego są to przedmioty do zabawy, jak każde inne. Dlatego nie warto strofować dziecka ani na siłę przekonywać go, że chłopcy bawią się czymś innym.

Zabawki dla chłopców powinny być, podobnie jak zabawki dla dziewczynek, wybierane stosownie do wieku dziecka i ze szczególnym uwzględnieniem jego warunków rozwojowych oraz zainteresowań.

mgr Anna Czupryniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze