Trwa ładowanie...

Jakie zabawki dla dzieci?

Dzieci uwielbiają zabawki, jednak ich kupno stanowi dla wielu rodziców wyzwanie. Chcą, by zabawki spełniały rolę edukacyjną, ale jednocześnie jest dla nich ważny estetyczny aspekt przedmiotów, którymi bawią się ich dzieci. Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci są godne polecenia? Czy rzeczywiście warto kupować inne zabawki dla dziewczynek, a inne zabawki dla chłopców?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Jak znaleźć idealną zabawkę dla dziecka?

Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat
Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat

Kupno zabawki dla dziecka poniżej trzeciego roku życia to niemałe wyzwanie. Mimo iż półki sklepowe wręcz...

zobacz galerię

Zabawki dla dzieci nie mogą być wyłącznie atrakcyjne wizualnie. Muszą również spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa. Przedmioty mają nie tylko rozwijać wyobraźnię, funkcje poznawcze i motorykę, ale i nie stanowić zagrożenia dla dziecka. Kupując zabawki, zwróć uwagę na to, czy nie mają małych części, które dziecko może połknąć, włożyć do nosa lub ucha. Także niestaranne wykonanie dyskwalifikuje zabawkę.

Zastosuj się do poniższych wskazówek, a bez problemu znajdziesz właściwą zabawkę dla swojego dziecka.

  • Dobierz zabawkę adekwatną do wieku dziecka. Małe dzieci uczą się ważnych umiejętności poprzez zabawę. Zabawki powinny być kolorowe, o różnych fakturach i, najlepiej, wydające różne dźwięki. Dzieci powyżej 1. roku życia lubią zabawki edukacyjne, na przykład klocki.
  • Kupuj zabawki z atestem. Możesz być spokojny o ich jakość.
  • Zabawki interaktywne dla dzieci to świetny pomysł dla maluchów, które dopiero poznają zasadę przyczynowo-skutkową.
  • Zwróć uwagę, by zabawka nie miała ostrych krawędzi i wystających elementów, które mogą uszkodzić oczy dziecka. Jeśli przedmiot jest na baterie, na klapce powinno być dodatkowe zabezpieczenie w postaci śrubki.
  • Wybieraj w miarę lekkie zabawki, takie, które nie zrobią dziecku krzywdy, jeśli na przykład upuści je na stopę.
  • Zabawki stacjonarne powinny być stabilne i solidnie wykonane. Nie oszczędzaj na huśtawkach, leżakach i zjeżdżalniach.
  • Zabawki edukacyjne dla dzieci powinny być także estetyczne. Kupuj te kolorowe, będą stymulować rozwój dziecka.
  • Jeśli kupiona zabawka nie spełnia wymagań, na przykład dziwnie pachnie lub schodzi z niej farba, nie wahaj się przed zgłoszeniem tego faktu Inspekcji Handlowej. Przedmioty, którymi bawią się dzieci, powinny spełniać surowe wymagania, dlatego niektóre zabawki zostają wycofane ze sprzedaży.
  • Zastanów się nad kupnem zabawek do kąpieli, na przykład piszczących kaczek lub wodoodpornych książeczek.

2. Zabawki dla dziewczynek

Najpopularniejsze zabawki dla dziewczynek to oczywiście lalki. Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z edukacyjnej funkcji zabawy lalkami. Dziewczynki uczą się ubierania i rozbierania, a także rozwijają umiejętności motoryczne poprzez manipulowanie niewielkimi ubrankami. Ponadto dziewczynki uczą się zachowań społecznych poprzez zabawę z innymi dziećmi. Nie oznacza to jednak, że lalki są tylko dla dziewczynek. Wielu chłopców lubi przebierać lalki i bawić się w dom, a niejedna dziewczynka chętnie ściga się resorakami. Zabawki dla chłopców często są używane także przez dziewczynki.

Mimo iż przyjmuje się, że klocki to zabawki dla chłopców, w rzeczywistości są to ponadczasowe zabawki dla dzieci obojga płci. Dzieci uwielbiają budować domki i pojazdy z klocków. Są nawet specjalne zestawy zabawek dla dziewczynek, w których dominującym kolorem jest różowy, jednak wiele dziewczynek z równym zapałem buduje budynek straży pożarnej jak pałac dla małej księżniczki.

Zabawki sprawiają dzieciom mnóstwo radości. Potrafią one godzinami bawić się jednym przedmiotem, a ulubiony miś zwykle towarzyszy dziecku niemal wszędzie. Zakup idealnej zabawki nie jest zbyt trudny, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, a prezent będzie trafiony. Warto zainwestować także w zajęcia edukacyjne dla dzieci, jednak jest to oferta skierowana głównie do dzieci starszych. A gdy dziecko niszczy zabawki, czas na poważną rozmowę z dzieckiem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.